Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami Noc Muzeów 2022 w Świebodzinie. Było uroczyście i wyjątkowo. Zobaczcie zdjęcia!

Irena Wojtkiewicz
Uroczysta i niezapomniana Noc Muzeów 2022 w Świebodzinie.
Uroczysta i niezapomniana Noc Muzeów 2022 w Świebodzinie. Rafał Wojtkiewicz
W piątek (20 maja) w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie odbyła się Noc Muzeów 2022. Ogólnopolska akcja była wielką atrakcją dla wszystkich, których interesuje historia i sztuka.

Marek Nowacki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Świebodzinie na wstępie powitał wszystkich przybyłych na XIII edycję Nocy Muzeów, w tym Zbigniewa Szumskiego - starostę Świebodzińskiego, Urszulę Miarę – przewodniczącą Rady Powiatu, dra hab. Marcelego Tureczka - reprezentanta członków Rady Muzeum oraz Daniela Prałata – przedstawiciela Rady Miejskiej.

W Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie miało miejsce uroczyste przekazanie daru w postaci obrazu z widokiem Łagowa Lubuskiego do zbiorów muzeum przez Zbigniewa Szumskiego, starostę świebodzińskiego.

Zbigniew Szumski wyróżnił trzy elementy, które obecnie na zewnątrz stanowią o tożsamości powiatu świebodzińskiego: Łagów Lubuski, tradycja Regionu Kozła ze Zbąszynka z Dąbrówką Wielkopolską oraz tradycje kresowe, czyli wszelkie zjawiska kulturowe, które zostały przepisane przez naszych przodków zza Buga. Taki konglomerat składa się na to gdzie żyjemy, jak żyjemy, jakie mamy przekonania i co jest dla nas ważne. A Łagów jest ważny. Ja jestem zafascynowany tą miejscowością. Często słyszymy w województwie lubuskim, że Łagów to taka perełka - mówił starosta świebodziński. Podkreślił, że ta miejscowość jest skarbnicą doznań wszelkiego rodzaju: kulturowych, przyrodniczych, zdrowotnych. Jest to miasteczko z niesamowitym potencjałem.

Odbył się również wernisaż wystawy „Szepty natury” malarstwa Katarzyny Sanockiej – Tureczek. Malarka mieszka w Wyszanowie w powiecie międzyrzeckim. Z zawodu jest historykiem. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Zielonogórskim i jest także doktorem nauk humanistycznych. Swoją karierę zawodową rozpoczynała w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wielkopolskim. Współautorka wystawy stałej w gorzowskim Spichlerzu. Po krótkim epizodzie dziennikarskim w prasie lokalnej rozpoczęła pracę w Wojewódzkiej Miejskiej Bibliotece im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim w dziale naukowym, gdzie organizuje wykłady, spotkania, konferencje, pisze artykuły, opracowuje wydawnictwa naukowe biblioteki. Oprócz pasji badawczej Katarzyna Sanocka – Tureczek ma drugie hobby - malarstwo. Talent odziedziczyła po mamie, którą pamięta z lat dzieciństwa malującą obrazy. Jest samoukiem. Kiedy ja podchodzę do malowania obrazu, to patrzę na wszystko. Dla mnie ważny jest każdy kwiat, każda kępka trawy, każdy cień, który w danym momencie powstał. Uwielbiam niebo malować. Staram się tym niebem oddać porę dnia, jakiś ruch, który nie zawsze tam na tej trawie widać – mówiła malarka.

Dr Arkadiusz Michalak, dyrektor Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy opowiadał o tragicznych dziejach średniowiecznej wieży mieszkalno – obronnej w Lubrzy.

Przyszedłem na Noc Muzeów przede wszystkim po to, by posłuchać wykładu o tragicznych dziejach wieży rycerskiej w Lubrzy – zaznaczył Antoni Bładyko (12 lat), uczeń Podstawowej Szkoły Nr 2 w Świebodzinie, a zarazem najmłodszy uczestnik tego wydarzenia.

Zbiory Fundacji TRES oraz jej działalność popularyzatorską zaprezentował Wojciech Olejniczak, prezes Fundacji TRES i współautor publikacji „Nasze muzeum. 50 lat Muzeum Regionalnego w Świebodzinie”. Uwieńczeniem tego wydarzenia był recital Danuty Urbańskiej koncert zatytułowany „Żyj z całych sił”.

Nastały ciężkie czasy: pandemia, zagrożenie na wschodniej granicy Polski. Wydaje mi się, że taka chwila odskoczni właśnie tutaj, gdzie możemy się spotkać, porozmawiać i zapomnieć na chwilę o tym, co jest za naszymi drzwiami, jest nam bardzo potrzebne. Dlatego postaram się tym moim recitalem nie tylko wzruszyć czy też rozbawić, ale też poddać refleksji i dać nutkę nadziei – mówiła Danuta Urbańska chwilę przed występem.

Ponadto wśród atrakcji było wejście na taras widokowy wieży ratusza, zwiedzanie wystaw Muzeum Regionalnego i możliwość zakupu wydawnictw i pamiątek.
Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska