Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabijają te wspaniałe ryby. To krwawe widowisko

Redakcja
W sezonie ogromne tuńczyki są do kupinia na każdym bazarze
W sezonie ogromne tuńczyki są do kupinia na każdym bazarze fot. Dariusz Chajewski
Tym szlakiem tuńczyki wędrują od tysięcy pokoleń. Jednak od kilkunastu wieków na ich drodze stanął człowiek z harpunem. Od czterech zabija je w tym miejscu, w cieśninie między Wyspami Egadzkimi, na skalę przemysłową.
Wyplywając z Trapani mijamy stary fort broniący portu

Zabijają te wspaniałe ryby. To krwawe widowisko.

Wsiadamy na pokład promu w Trapani. Ciężarówki, skutery, turystów można policzyć na palcach jednej ręki... Mijamy latarnie morską na skrawku lądu i na drugim charakterystyczne hangary. Później dowiemy się, że to przetwórnie. Mijamy pierwszą wyspę. To Levanzo. po chwili wpływamy do rozległej zatoki na wyspie Favignana. Tutaj także duża część zabudowy przypomina fabrykę. Jest ona ściśle związana z horrorem, który odbywa się tutaj raz w roku.

Ale po kolei. Wyspy Egadzkie to niewielki archipelag na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Sycylii. Jeszcze przed 600 tysiącami lat były z wyspą połączone, ale w miarę podnoszenia się poziomu morza łączące je przesmyki znalazły się pod wodą. W sumie mają 37,45 kmkw powierzchni i około 5 tys. mieszkańców. Oprócz dwóch wymienionych do tych większych należy najbardziej oddalona Marettimo. Wyspy są górzyste z najwyższym szczytem sięgającym 686 m n.p.m. na ostatniej z tych wysp. Największą atrakcją są jaskinie, które wyspy zawdzięczają zjawiskom krasowym. A w nich ślady pobytu naszych pra, pra, pradziadów - malowidła naskalne z grot na Faviganie i Levanzo. W starożytności wyspy znane były z bitwy morskiej z 241 p.n.e. podczas pierwszej wojny punickiej, w której flota kartagińska została pokonana przez Rzymian.

Jednak sławę, nieco ponurą, wyspom zapewniła mattanza, czyli krwawe połowy tuńczyka. Wędrujące tradycyjnym szlakiem (kwiecień i maj) między wyspami tuńczyki napotykają na swojej drodze ogromne sieci. W nie są chwytane i zabijane harpunami. Morze w okolicy zabarwia się na czerwono. Efektem są ogromne ryby przed sklepami i ogromne steki z czerwonych tuńczyków.

A na samych wyspach? Największą i zarazem najbardziej zaludnioną z wysp jest Favignana z miasteczkiem wybudowanym w XVII wieku. Warto zajrzeć do Chiesa Matrice oraz Villi Florio, obecnie ratusza. Nawiasem mówiąc to właśnie rodzina Florio uczyniła z połowów tuńczyków zajęcie przemysłowe. Warto odwiedzić Bagni delle Donne, czyli Łaźnie Damskie - rzymskie łaźnie z resztkami mozaik. Wyspa jest rajem dla rowerzystów i jednoślady można wypożyczyć na każdym kroku. Do tego bezludne plaże i starożytne kamieniołomy w Cala Rossa oraz Lido Burrone. Najbliższą Sycylii jest wyspa Levanzo z Grotta del Genovese zawiera interesujące rysunki paleolityczne. Z kolei najbardziej oddalona Maréttimo, to raj dla samotników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska