Zabrakło skuteczności. Szczypiorniści Budnex Stali przegrali po rzutach karnych

Robert Gorbat
Gorzowscy szczypiorniści (żółte koszulki) zdobyli na swoim boisku tylko jeden punkt w sobotnim (1 października) meczu Ligi Centralnej przeciwko KPR Legionowo. Robert Gorbat
Jeden przestrzelony rzut karny kosztował piłkarzy ręcznych Budnex Stali Gorzów domową porażkę z KPR Legionowo w sobotniej (1 października), trzeciej kolejce spotkań Ligi Centralnej.

BUDNEX STAL GORZÓW WLKP. – KPR LEGIONOWO 21:21 (11:12), w rzutach karnych 4:5

• Budnex Stal: Nowicki, Marciniak – Nieradko 5, Gumiński 4, Lemaniak, Renicki i Kłak po 3, Bronowski 2, Pietrzkiewicz 1, Wychowaniec, Jaszkiewicz, Droździk.
  • KPR: Zacharski, Szałkucki – Klapka i Tylutki po 4, Prątnicki i Wołowiec po 3, Brzeziński i Ciok po 2, Kasprzak, Fąfara i Laskowski po 1, Chabior.
  • Kary: 10 min – 2 min.
  • Sędziowali: Mariusz Marciniak i Piotr Radziszewski (obydwaj z Wolsztyna).
  • Widzów: 250.

Przyjechał lider

KPR przyjechał do Gorzowa jako lider tabeli. Ekipa z Legionowa ostro walczy o triumf w Lidze Centralnej, choć w poprzednim sezonie – po zajęciu drugiej lokaty – zrezygnowała z udziału w barażach o Superligę. Teraz plany najwyraźniej się zmieniły, bo drużynie towarzyszył w dalekim wyjeździe nawet prezes klubu. Zapytany nie zaprzeczył, że KPR chce nawiązać do nie tak dawnych przecież dokonań, gdy przez trzy lata występował w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Miłe złego początki

Gorzowianie obawiali się fizycznej przewagi rywali i ich bardzo szczelnej obrony systemem 6-0, lecz początek spotkania absolutnie nie potwierdził tych przewidywań. To stalowcy lepiej prezentowali się w defensywie i po trafieniach Rafała Renickiego, wreszcie skutecznie rzucającego z drugiej linii Michała Nieradki oraz Mariusza Kłaka prowadzili w 5 min 3:0. Trzybramkową przewagę utrzymali do 20 min, kiedy to na świetlnej tablicy „wisiał” rezultat 9:6.

W ostatnich 10 minutach pierwszej połowy stała się jednak rzecz niebywała. Gospodarze „złapali” aż cztery dwuminutowe wykluczenia z gry, dali sobie wydrzeć całą przewagę i na przerwę schodzili z jednym golem straty.

"Odjazd" gości

Pierwszy kwadrans po zmianie stron boiska zdawał się sugerować, iż goście pewnie i łatwo sięgną po trzy duże punkty meczowe. Legionowianie, napędzani przez grającego na środku rozegrania… swego trenera Michała Prątnickiego odskoczyli w 37 min na 12:16, zaś w 44 min osiągnęli najwyższe w całym pojedynku prowadzenie różnicą pięciu bramek (18:13).
- Gramy, jest jeszcze dużo czasu! – krzyczał do swych kolegów z ławki rezerwowych drugi bramkarz Budnex Stali Cezary Marciniak.

Gonili, gonili i... dogonili!

„Zwierzak” ma widać nadzwyczajny dar przekonywania, bo w jego partnerów wstąpił od tego momentu jakby nowy duch. W bramce cuda zaczął wyczyniać Krzysztof Nowicki (obronił między innymi dwa rzuty karne i w kilku sytuacjach „sam na sam” z rywalami), na lewym skrzydle odrodził się Wojciech Gumiński, zastępujący kontuzjowanego (kolano!) Mateusza Stupińskiego, zaś wszyscy zawodnicy w żółto-niebieskich strojach wręcz wypruwali sobie żyły w obronie. Efekt był taki, że KPR przez 10 minut (!) nie zdobył ani jednego gola, aż wreszcie 15 sekund przed końcową syreną Michał Lemaniak doprowadził po kontrze do remisu 21:21. A więc rzuty karne!

Karne dla legionowian

W rozgrywce na strzały z siódmego metra więcej zimnej krwi zachowali przyjezdni. Ich bohaterem okazał się bramkarz Kacper Zacharski, który w trzeciej serii rzutów obronił strzał Wiktora Bronowskiego. Pozostali gorzowianie – Gumiński, Lemaniak, Dawid Pietrzkiewicz i Nieradko – trafili, lecz jedno „pudło” kosztowało ich porażkę. Legionowianie nie pomylili się ani razu, a do siatki Budnex Stali piłkę posyłali kolejno: Krzysztof Tylutki, Filip Fąfera, Michał Klapka, Prątnicki i Mateusz Chabior.