MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy kościół w Studzieńcu cieszy oko! Zobacz, jak obecnie wygląda świątynia z końca XIII wieku

Maciej Dobrowolski
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Studzieńcu
Kościół pw. św. Wawrzyńca w Studzieńcu Maciej Dobrowolski
W zeszłym roku informowaliśmy, że kościół pw. św. Wawrzyńca w Studzieńcu otrzyma 230 tys. zł wsparcia z Programu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na regotyzację wnętrza kościoła oraz remont zabytkowej dzwonnicy przykościelnej. Te prace przyniosły efekty i dziś można podziwiać odnowioną drewnianą dzwonnicę stojącą tuż przy świątyni. Zapraszamy do naszej galerii, abyśmy mogli sami przekonać się, jak obecnie prezentuje się kościół w Studzieńcu.

Historia kościoła w Studzieńcu

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Studzieńcu pochodzi z końcu XIII wieku. Początkowo składał się jedynie z zamkniętego trójbocznie prezbiterium. W XVI wieku powstała wolnostojąca dzwonnica, w której znajduje się dzwon z 1495 r. Świątynia w zasadzie zachowała swój pierwotny wygląd. Ściany są z kamienia polnego.

"We wnętrzu znajduję się niezwykle oryginalny ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem przedstawiającym św. Wawrzyńca. Jego bogata, snycerska dekoracja stanowi wybitny przykład kunsztu i umiejętności barokowych twórców. Z tego samego okresu pochodzi również ambona. W świątyni zachowały się oryginalne drzwi z metalowymi okuciami, chrzcielnica z datą 1551, chór muzyczny oraz ławki. We wnętrzu i na zewnątrz kościoła znajdują się płyty epitafijne" - czytamy w historii kościoła na stronie internetowej parafii.

Wideo: Jedna wieś, dwa pałace, jeden wielki wstyd

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska