Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachowaj rozsądek nad wodą

(dab)
Policjanci z wielkopolskiego Międzychodu apelują do mieszkańców i turystów, aby w czasie wypoczynku nad wodą przestrzegali zasad bezpieczeństwa.
Policjanci z wielkopolskiego Międzychodu apelują do mieszkańców i turystów, aby w czasie wypoczynku nad wodą przestrzegali zasad bezpieczeństwa. archiwum "GL”
Policjanci z wielkopolskiego Międzychodu apelują do mieszkańców i turystów, aby w czasie wypoczynku nad wodą przestrzegali zasad bezpieczeństwa. Radzą, jak uniknąć tragedii.

W niedzielę w całym kraju utonęło kilkanaście osób. Jak uniknąć tragedii podczas wypoczynku nad wodą? - Przede wszystkim należy korzystać ze strzeżonych kąpielisk i unikać tych, gdzie nie ma ratowników. Wypoczynek powinniśmy zacząć od zapoznania się z z regulaminem obiektu - radzą stróże prawa z Międzychodu w woj. wielkopolskim.

Mundurowi apelują, aby nie nadużywać alkoholu oraz nie wchodzić do wody po jego spożyciu. Zaznaczają, że wyskokowe trunki zakłócają ocenę własnych możliwości, skłaniają do brawury i przy natychmiastowym zetknięciu z zimną wodą jeziora mogą wywołać szok termiczny. - Zła ocena naszych możliwości może spowodować szybkie wyczerpanie organizmu, a tym samym może zakończyć się dla nas tragicznie - zaznaczają

Czego powinniśmy unikać podczas wypoczynku nad wodą? Nie wchodźmy do niej bezpośrednio po obfitym posiłku, lub dłuższym opalaniu. Przed każdym pierwszym skokiem do wody należy sprawdzić jej głębokość i w miarę możliwości dno - jego ukształtowanie może zmienić się z dnia na dzień. Skok na tzw. główkę do płytkiej wody może zakończyć się urazem kręgosłupa, kalectwem i nawet śmiercią.

- Pamiętajmy, że za nasze bezpieczeństwo nad wodą odpowiada ratownik wodny. Dlatego zawsze przestrzegajmy i stosujmy się do jego poleceń. Nie hałasujmy, nie przeszkadzajmy w korzystaniu z wypoczynku innym. Nie biegajmy po pomostach, kejach, blisko krawędzi lustra wody, nie popychajmy nikogo w kierunku wody. Nie pozostawiajmy śmieci, miejsce naszego wypoczynku pozostawmy tak, jakbyśmy chcieli je zastać następnym razem - radzą.

Sprzęt wodny - np. kajaki, rowery wodne, czy łodzie - powinien być sprawny. Przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać, muszą założyć kapoki.. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. - Przekaż swojemu dziecku, by kąpało się w tylko w miejscach odpowiednio organizowanych i oznakowanych. Aby nie wchodziło do wody wbrew zakazom ratownika, oraz kiedy wywieszona jest czerwona flaga. Przed wejściem do wody powinno skorzystać z natrysku, a jeśli go nie ma, niech ochłodzi całe ciało wodą - kończą swój apel policjanci z Międzychodu.

Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska