Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca 2019. Gdzie i kiedy oglądać krwawy Superksiężyc? O której godzinie rozpocznie się zaćmienie 21 stycznia 2018 r.?

red.
Tak wyglądało zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 r.
Tak wyglądało zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 r. bn
Niezwykłe zaćmienie Księżyca będzie można obserwować 21 stycznia 2019 r. Będzie to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na naszym niebie, bo Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi, a dodatkowo zabarwi się na czerwono.

Księżyc będzie można obserwować w Europie, Afryce i Ameryce Północnej i Południowej,

Zaćmienie Księżyca – to trzeba zobaczyć!

Jeżeli tylko dopisze pogoda i niebo nie zasnuje się chmurami, będziemy świadkami pięknego zjawiska. Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi, dzięki czemu będzie wyglądał na większy i jaśniejszy. Ponadto światło słoneczne przenikające przez ziemską atmosferę, sprawi, że naturalny satelita Ziemi przybierze czerwoną barwę. Z tej racji styczniowe zaćmienie określane jest jako krwawe.

Zobacz też: FAZY KSIĘŻYCA W 2019 ROKU - KALENDARZ ASTROLOGICZNY. ZOBACZ, KIEDY BĘDZIE PEŁNIA KSIĘŻYCA

Warto obejrzeć ten niezwykły spektakl, bo kolejne takie zaćmienie będzie można obserwować dopiero we wrześniu 2025 roku. Kulminacyjny moment zaćmienia i etap go poprzedzający będzie widoczny w całej Polsce. Natomiast faza wychodzenie z zaćmienia już tylko w zachodnich województwach. Im bliżej granicy z Niemcami, tym warunki do obserwacji lepsze.

Zaćmienie Księżyca 21 stycznia 2019 - o której godzinie się rozpocznie i ile czasu potrwa

Zaćmienie będzie miało miejsce na niebie północno-zachodnim nad ranem. Rozpocznie się cztery godziny przed wschodem Słońca, o godz. 4.33 czasu środkowoeuropejskiego. Najważniejsza część zjawiska, czyli zaćmienie całkowite, potrwa od godz. 5.41 do 6.42. O godz. 6.12. Księżyc przybierze najbardziej intensywną ciemnoczerwoną barwę. Ze strefy cienia wyjdzie całkowicie o godz. 7.50.

Piątkowe zaćmienie Księżyca było prawdziwym spektaklem. Mogliśmy podziwiać to zjawisko wyjątkowo długo, bo prawie dwie godziny. Takiej okazji już w tym stuleciu nie będzie.Nie wszędzie warunki atmosferyczne sprzyjały obserwacji nieba. Na północy województwa pojawiały się opady i co się z tym wiąże niskie chmury. Były jednak miejsca, gdzie można było podziwiać to wyjątkowe zjawisko. Na zdjęciach utrwalone zostały kolejne fazy zaćmienia. Zobaczcie, jak pięknie wyglądał Księżyc w piątkową noc, 27 lipca 2018 r. Warto wiedziećO godz. 21.20 Ziemia znalazła się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni. Faza całkowita zaćmienia trwała do godziny 23.13. Zaraz potem rozpoczął się etap schodzenia z tarczy Księżyca cienia Ziemi. Układ Księżyca, Ziemi i Słońca w jednej linii jest niezwykle rzadki.ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak powstaje Krwawy Księżyc? źródło: TVN24/x-news

Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018. To było najdłuższe zaćmien...

Gdzie najlepiej obserwować zaćmienie Księżyca?

Obserwacji na pewno nie pomaga gęsta zabudowa miejska, w szczególności z wysokimi budynkami. Dlatego warto wybrać się za miasto, znaleźć otwartą przestrzeń, najlepiej ze wzniesieniem. Warto zabrać ze sobą lornetkę, lunetę, czy aparat fotograficzny z teleobiektywem. Wtedy będziemy mogli dostrzec więcej szczegółów na księżycowej tarczy.

Zobacz wideo: Dwie godziny księżycowego spektaklu. Najdłuższe zaćmienie Księżyca

wideo: TVN24

Kolejne takie zaćmienie za 6 lat!

Pamiętamy jeszcze głośnie zaćmienie z 27 lipca 2018, które było jednocześnie najdłuższym w tym stuleciu. Niestety 21 stycznia będziemy mieli do czynienia z ostatnim tego typu zaćmieniem w tej dekadzie, a na następne będziemy musieli poczekać do 7 września 2025 r.

Zaćmienie Księżyca. Jak powstaje?

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie trwa godzinę i 47 minut.

Zobacz wideo: Krwawy księżyc oświetlił Rzym i grecką Świątynie Posejdona. Najdłuższe zaćmienie w tym stuleciu

wideo: RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska