Zaćmienie Księżyca 2019. Gdzie i kiedy oglądać krwawy...

  Zaćmienie Księżyca 2019. Gdzie i kiedy oglądać krwawy Superksiężyc? O której godzinie rozpocznie się zaćmienie 21 stycznia 2018 r.?

  red.

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Tak wyglądało zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 r.
  1/6
  przejdź do galerii

  Tak wyglądało zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 r. ©bn

  Niezwykłe zaćmienie Księżyca będzie można obserwować 21 stycznia 2019 r. Będzie to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk na naszym niebie, bo Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi, a dodatkowo zabarwi się na czerwono.
  Księżyc będzie można obserwować w Europie, Afryce i Ameryce Północnej i Południowej,

  Zaćmienie Księżyca – to trzeba zobaczyć!


  Jeżeli tylko dopisze pogoda i niebo nie zasnuje się chmurami, będziemy świadkami pięknego zjawiska. Księżyc znajdzie się bardzo blisko Ziemi, dzięki czemu będzie wyglądał na większy i jaśniejszy. Ponadto światło słoneczne przenikające przez ziemską atmosferę, sprawi, że naturalny satelita Ziemi przybierze czerwoną barwę. Z tej racji styczniowe zaćmienie określane jest jako krwawe.

  Zobacz też: FAZY KSIĘŻYCA W 2019 ROKU - KALENDARZ ASTROLOGICZNY. ZOBACZ, KIEDY BĘDZIE PEŁNIA KSIĘŻYCA

  Warto obejrzeć ten niezwykły spektakl, bo kolejne takie zaćmienie będzie można obserwować dopiero we wrześniu 2025 roku. Kulminacyjny moment zaćmienia i etap go poprzedzający będzie widoczny w całej Polsce. Natomiast faza wychodzenie z zaćmienia już tylko w zachodnich województwach. Im bliżej granicy z Niemcami, tym warunki do obserwacji lepsze.

  Zaćmienie Księżyca 21 stycznia 2019 - o której godzinie się rozpocznie i ile czasu potrwa


  Zaćmienie będzie miało miejsce na niebie północno-zachodnim nad ranem. Rozpocznie się cztery godziny przed wschodem Słońca, o godz. 4.33 czasu środkowoeuropejskiego. Najważniejsza część zjawiska, czyli zaćmienie całkowite, potrwa od godz. 5.41 do 6.42. O godz. 6.12. Księżyc przybierze najbardziej intensywną ciemnoczerwoną barwę. Ze strefy cienia wyjdzie całkowicie o godz. 7.50.  Gdzie najlepiej obserwować zaćmienie Księżyca?


  Obserwacji na pewno nie pomaga gęsta zabudowa miejska, w szczególności z wysokimi budynkami. Dlatego warto wybrać się za miasto, znaleźć otwartą przestrzeń, najlepiej ze wzniesieniem. Warto zabrać ze sobą lornetkę, lunetę, czy aparat fotograficzny z teleobiektywem. Wtedy będziemy mogli dostrzec więcej szczegółów na księżycowej tarczy.

  Zobacz wideo: Dwie godziny księżycowego spektaklu. Najdłuższe zaćmienie Księżyca

  wideo: TVN24

  Kolejne takie zaćmienie za 6 lat!


  Pamiętamy jeszcze głośnie zaćmienie z 27 lipca 2018, które było jednocześnie najdłuższym w tym stuleciu. Niestety 21 stycznia będziemy mieli do czynienia z ostatnim tego typu zaćmieniem w tej dekadzie, a na następne będziemy musieli poczekać do 7 września 2025 r.

  Zaćmienie Księżyca. Jak powstaje?


  Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc znajdzie się w cieniu Ziemi. Czas trwania całkowitego zaćmienia Księżyca jest różny – maksymalnie trwa godzinę i 47 minut.

  Zobacz wideo: Krwawy księżyc oświetlił Rzym i grecką Świątynie Posejdona. Najdłuższe zaćmienie w tym stuleciu

  wideo: RUPTLY

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia