MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zadecyduje wzór Liska

CZESŁAW WACHNIK (68) 324 88 29 [email protected]
Od 1 maja fiskus znacznie ograniczy liczbę aut, których zakup będzie pozwalał na odliczenie 22-procentowego podatku VAT.

Do końca grudnia wiele samochodów osobowych np. nowy golf, zdążyło uzyskać homologację jako pojazd ciężarowy, a więc ich zakup uprawnia do odpisu podatku VAT w pełnej wysokości. Jednak po 1 maja od większości tych aut nie będziemy mogli odpisać wspomnianego podatku, a jeśli już powstanie taka możliwość, to w wysokości nie większej niż 50 proc. zapłaconego podatku, a ponadto maksymalnie 5 tys. zł.

Zadecyduje wzór Liska

Od 1 maja warunkiem uzyskania prawa do odpisu podatku VAT od zakupionego pojazdu, nie jest bowiem posiadanie przez niego homologacji ciężarowej, ale spełnienie wymagań jakie nakłada tzw. wzór Liska (od nazwiska posła, który ten wzór wymyślił). Brzmi on: DŁ = 357 + n razy 68 kg. DŁ oznacza dopuszczalna ładowność, n - liczbę miejsc (łącznie z kierowcą). Można zatem obliczyć, że do odpisu podatku VAT będziemy uprawnieni jedynie przy zakupie aut o minimalnej ładowności: 493 kg przy 2 osobach, 561 kg przy 3 osobach, 629 kg przy 4 osobach i 697 kg przy 5 osobach. W praktyce oznacza to, że nawet bardzo popularne auta dostawcze jak np. opel combo czy peugeot partner nie spełnią wymogów narzuconych przez wzór Liska. W konsekwencji kupując je nie liczmy na odpis 22-procentowego podatku VAT. Oczywiście można się spodziewać, iż już niebawem w salonach pojawią się nowe wersje opli czy peugeotów, które poprzez zmiany konstrukcyjne np. wzmocnienie zawieszenia czy wyjęcie jednego fotela będą spełniały wymogi wzoru Liska. Jednak musi to potrwać. Nie wiadomo jednak czy odpis 5 tys. zł zmobilizuje pomysłowość, jak ten odpis osiągnąć.

Benzyna będzie droższa

Nowa ustawa o VAT zawiera też inną pułapkę. Otóż zgodnie z art. 88, po 1 maja firmy użytkujące samochody ciężarowe nie będą mogły odliczyć 22 proc. podatku VAT zapłaconego w cenie paliwa, o ile auto nie będzie spełniało wymogów wprowadzonych przez wzór Liska. I nieważne kiedy auto zostało kupione. Najważniejszy jest tu bowiem wspomniany wzór.
- Ta sytuacja sprawi - przekonuje dyrektor Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów Jakub Faryś, - że koszty jakie ponoszą firmy przy zakupie paliwa wzrosną o około jedną piątą.
Ograniczenia związane z odpisem VAT przy zakupie paliwa powinny już dziś skłonić kupujących do poszukiwania tych aut, które spełniają warunki wynikające z wzoru Liska. Wprawdzie do końca kwietnia możemy kupić jeszcze auto ,,z kratką’’ i odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości, ale po 1 maja eksploatacja takich pojazdów będzie znacznie droższa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska