Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŻAGAŃ Fałszywa wnuczka chciała wyłudzić od seniorki 40 tys. euro. Ale kobieta nie dała się nabrać. Seniorzy! Wy też nie dajcie się oszukać!

mat. policji, oprac. (red.)
123rf
Seniorka z powiatu żagańskiego odebrała telefon od nieznajomej kobiety. Ta jednak twierdziła, że jest jej wnuczką i "na już" potrzebuje 40 tys. euro.

"Wnuczka" powiedziała seniorce, że przebywa właśnie za granicą, spowodowała wypadek i musi zapłacić 40 tysięcy euro. Pieniądze chciała uzyskać od Lubuszanki.

Starsza kobieta nie dała się jednak nabrać. Miała świadomość, jak wiele mówi się o tego rodzaju oszustwach, dlatego przerwała też telefoniczną rozmowę z "wnuczką" i skontaktowała się ze swoimi bliskimi, by sprawdzić, czy jest to prawdziwa informacja. Okazało się oczywiście, że nie.

Kobieta o sprawie natychmiast poinformowała policję. Mundurowi zwracają uwage, że jej postawa jest godna pochwały i podkreślają, że tak powinien zachować się każdy, kto odbierze taki telefon.

- Zawsze należy potwierdzić taką informację kontaktując się z najbliższą rodziną lub Policją. Pomimo nieustannych ostrzeżeń, osoby starsze nadal stają się ofiarami oszustów podszywających się pod krewnych, pracowników socjalnych, akwizytorów, przedstawicieli ZUS, policjantów bądź też osób oferujących swoją pomoc przy codziennych obowiązkach domowych - wyjaśnia sierż. Arkadiusz Szlachetko z żagańskiej policji.

Zielonogórscy kryminalni ustalili tożsamość i zatrzymali mężczyznę zamieszanego w co najmniej kilka oszustw metodą „na wnuczka”. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Poznania. Przyznał się także do innych oszustw na terenie kraju. Sąd w Zielonej Górze aresztował go na 3 miesiące. 17 października w Zielonej Górze, 26 października w Czerwieńsku i dzień później w Sulechowie, oszuści wyłudzili od kilku do kilkunastu tysięcy złotych od starszych osób. Wszystko pod pretekstem pomocy członkom rodziny. Zielonogórscy kryminalni podjęli bardzo szybko działania operacyjne, żeby namierzyć i zatrzymać sprawców. Dokładna analiza zdarzeń doprowadziło do zatrzymania 26-letniego mężczyzny, który przebywał w jednym z hoteli na terenie Poznania. 26-latek był zaskoczony zatrzymaniem. W rozmowie z policjantami przyznał się do oszustw na terenie Zielonej Góry, a w trakcie prowadzonych czynności procesowych okazało się, że jest także podejrzanym w podobnych sprawach na terenie Poznania i Szczecina.Zatrzymanego mężczyznę policjanci przewieźli do komendy w Zielonej Górze, gdzie został przesłuchany. W sumie usłyszał siedem zarzutów oszustw, których dokonał na terenie powiatu zielonogórskiego i nowosolskiego oraz w Poznaniu i Szczecinie. Mężczyzna wyłudził łącznie od seniorów ok. 126 tys. zł. W trakcie prowadzonego postępowania okazało się, że brał udział także w próbie oszustwa 30 października, które dzięki pracownikom banku zostało udaremnione.26-latek przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Za to przestępstwo grozi mu nawet 8 lat więzienia. Prokurator w Zielonej Górze wystąpił o tymczasowe aresztowanie, a sąd przychylił się do wniosku.Przeczytaj również: 82 prawa jazdy zatrzymane za zbyt szybką jazdęZobacz też: Oddali oszustom 20 tys. złotych

Oszukiwał na wnuczka. Grozi mu nawet 8 lat wiezienia

Z roku na rok obserwujemy coraz więcej prób oszustw na seniorach. - Obecnie starsi ludzie żyją często pozamykani w domach, a ich najbliżsi nie utrzymują z nimi ścisłych więzi. Właśnie to wykorzystują oszuści, którzy przecież żerują na emocjach - twierdzi podkom. Beata Borowicz z Wydziału Prewencji dolnośląskiej policji. Jak twierdzi, złodzieje w ostatnim czasie podają się przede wszystkim za wnuków, policjantów, ale pracowników administracji a także za osoby potrzebujące.Przesuwaj kolejne slajdy za pomocą strzałek na klawiaturze

Nie daj się okraść. Jak działają oszuści? (TOP 5)

Elbląska Policja ostrzega osoby starsze przed oszustami posługującymi się metodami „na policjanta”. Głównym założeniem kampanii było stworzenie minutowego spotu telewizyjnego, który ostrzegałby mieszkańców, aby nie dali się oszukać.- Spot jest nieco inny niż poprzednie, bo skierowaliśmy go głównie do… ludzi młodych mówi podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu realizator przedsięwzięcia. – Ma on specyficzną  formę taką, aby zapadł w pamięć, i aby osoby młode przekazały tę wiedzę i ostrzegły właśnie osoby starsze, które znają lub którymi się opiekują.Dodatkowym sposobem ostrzegania w Elblągu są także emisje plansz na dwóch ekranach led w centrum miasta. Łącznie jest to 7 plansz opisujących działanie oszustów. Kampania realizowana jest w ramach miejskiego programu Bezpieczny Elbląg.Od 2015 roku policjanci z KMP w Elblągu odnotowali 19 oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. 11 z nich to czyny dokonane a 8 to usiłowania wyłudzenia pieniędzy. Straty w wyniku działania oszustów gdzie pieniądze przekazała ofiara tego przestępstwa to kwota powyżej 200 tysięcy złotych.Policjanci z KMP w Elblągu zatrzymali w tym czasie 5 osób związanych z w/w oszustwami. Są to mężczyźni w wieku od 30 do 40 lat. W 3 przypadkach zastosowano areszty tymczasowe.  W Olsztynie zatrzymano do elbląskich spraw 2 kobiety, które odbierały pieniądze od ofiar oszustw „na policjanta”. Co ciekawe poszkodowani byli przekonani że pieniądze przekazują… mężczyznom.Przeczytaj też:   Lekarka potrąciła pieszego i uciekła. Częściowo przyznała się do zarzutu

Spot pokazuje, jak nie dać się oszukać metodą "na policjanta"

WIDEO: Kryminalni zatrzymali dwie osoby, które oszukiwały starsze osoby metodą "na policjanta"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska