Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagań: mieszkańcy walczą o pociąg do Legnicy

Tomasz Hucał, (mt)
- Nie wyobrażam sobie, żeby doszło do likwidacji kolejowego połączenia Żagań-Legnica - podkreśla Katarzyna Horbacz z Żagania. Nawet zaczęła zbierać podpisy pod petycją w sklepie przy ul. Brackiej.
- Nie wyobrażam sobie, żeby doszło do likwidacji kolejowego połączenia Żagań-Legnica - podkreśla Katarzyna Horbacz z Żagania. Nawet zaczęła zbierać podpisy pod petycją w sklepie przy ul. Brackiej. fot. Małgorzata Trzcionkowska
Informacje o likwidacji połączenia kolejowego Żagania z Legnica wywołały oburzenie wśród wielu mieszkańców naszego regionu. Mieszkańcy sami napisali petycję w tej sprawie. Podpisać się pod nią można m.in. w naszej redakcji.

Przypomnijmy, że już w przyszłym roku z trasy Żagań - Legnica mogą zniknąć pociągi osobowe. - Linia nr 275 od Miłkowic do Żagania, przez Leszno Górne i Małomice, oznaczona jest na naszej mapce, jako trasa o prędkości rozkładowej 70 km/h i 40 km/h. Jej stan może w ciągu najbliższych 5 lat pogarszać się - informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP PLK, która zarządza trasą.

Na pytanie o to, czy znajdą się pieniądze na remont trasy słyszymy: - W związku z tym że Polskie Linie Kolejowe modernizowały linie E 30 - Wrocław - Legnica - Zgorzelec - Berlin, nie przewidujemy wydawania pieniędzy na modernizację linii niejako równoległej, czyli Miłkowice - Żagań - przekonuje Siemieniec.

- Wśród połączeń, które są zagrożone zamknięciem, jest linia z Legnicy do Żagania, głównie ze względu na małe przychody z biletów i zły stan techniczny - zapowiada prezes PKP PLK Zbigniew Szafrański i mówi, że do "zdjęcia" pociągów osobowych z tej trasy może dojść już w 2012 roku.

Gdzie podpisać petycję?

Takie informacje oburzyły wielu mieszkańców Żagania i okolic. Kilka dni temu zgłosił się do naszej redakcji Tomasz Kwarciński. - Zawiązaliśmy grupę, razem napisaliśmy petycję. Teraz zbieramy pod nią podpisy - powiedział nam żaganianin. - Chcemy wysłać ją do władz województw lubuskiego i dolnośląskiego, do ministerstwa transportu oraz oczywiście do PKP - zapowiada.

W petycji czytamy m.in.: "To połączenie niezwykle ważne dla wszystkich młodych ludzi studiujących w Legnicy i Wrocławiu. Korzystają z niego też turyści i przedsiębiorcy. Jego likwidacja to kolejny już krok zmierzający do, jak się wydaje, całkowitej marginalizacji Żagania i z góry zaplanowanej likwidacji całego węzła kolejowego w Żaganiu. (...) Jako mieszkańcy Żagania kategorycznie sprzeciwiamy się planom likwidacji wyżej wymienionej linii kolejowej. Uważamy decyzję o jej zamknięciu za głęboko nietrafioną i społecznie szkodliwą (...)".

Trwa już akcja zbierania podpisów pod petycją, do której włączyła się także "GL". Wesprzeć akcję można m.in. w redakcji "GL" w Żaganiu, przy ul. Długiej 2. Inne punkty, w których można się podpisywać, to: biuro Wart-Pol - pl. Słowiański 6 (nad sklepem Eko), salon masażu w budynku banku przy ul. Sobieskiego (III piętro), sklep z telefonami komórkowymi - pl. Słowiański 4, sklep spożywczy przy ul. Szkolnej. Dokładna i wciąż rozszerzająca się lista punktów, w których wyłożone są listy znajduje się na Facebooku, konto Zagan24.

Już w środę, gdy informacja o tym, że zbieramy podpisy była dostępna jedynie w internecie, do naszej redakcji zgłosiła się pierwsza chętna, by oddać głos poparcia w naszej redakcji. - Nie wyobrażam sobie, żeby doszło do likwidacji kolejowego połączenia Żagań-Legnica - podkreśla Katarzyna Horbacz z Żagania. - Bardzo często jeżdżę do Legnicy na zakupy, a moje koleżanki jeżdżą tam na studia. Jeśli nie będzie pociągu, to wiele osób znajdzie się na lodzie.
Pani Katarzyna zaznacza, że nie zamierza w zakupach zamienić Legnicy na Zieloną Górę, bo dolnośląskie miasto jest znacznie ciekawsze i sklepy lepiej zaopatrzone. Postanowiła też, że sama będzie zbierać podpisy pod petycją w sklepie "Najtaniej na świecie" przy ul. Brackiej.

Oczywiście podpisów jest już sporo. - Zainteresowanie jest większe, niż przypuszczałem - zaznacza T. Kwarciński.

Pociąg decyduje o studiach

Dostajemy także wiele głosów w tej sprawie. - Likwidacja tego połączenia może mieć duży wpływ na wybór uczelni przez młodych ludzi. Mogą być zmuszeni do rezygnacji prestiżowych szkół we Wrocławiu na rzecz gorszych, ale położonych bliżej Żagania - zaznacza Adam Raciborski, który sam dojeżdżał pociągiem do Wrocławia, a teraz podróżuje nim na zajęcia do Wrocławia.

- Ta decyzja to kompletne kuriozum - pisze do nas Piotr Brzyśkiewicz. - Chce mi się śmiać, i to bynajmniej nie ze szczęścia, czytając o nierentowności tego połączenia. Pociągi te stanowią idealną, jak na nasze realia możliwość dojazdu do Wrocławia dla studentów, bo jadą dość szybko. Pociąg jedzie średnio 3 godziny z Żar, autobus - 3,45. I są trzy razy tańsze niż PKS.

Tomasz Kwarciński apeluje o odzew także do mieszkańców powiatu żarskiego. - Oni też ucierpią na likwidacji tego połączenia, bo nie dojadą pociągiem dalej niż do Żagania. Im także możemy udostępnić petycję i listy do zbierania podpisów - zapowiada żaganianin.

Przecież większość szynobusów dojeżdża aż do niemieckiego Forst, przejeżdżając po drodze przez Żary, Lipinki Łużyckie, czy Tuplice. Wątpimy, że po likwidacji pociągu do Żagania, będzie od docelowo kursował jedynie na trasie Forst - Żagań. To dopiero może być deficytowe.

Grupa autorów petycji podkreśla, że liczy na zdecydowaną reakcję władz samorządowych. Jak się okazuje taka już jest. - W środę w obieg wypuściliśmy protest, autorstwa starosty i zarządu powiatu, dotyczący likwidacji tej linii - informuje Iwona Hryniewiecka, rzeczniczka żagańskiego starostwa. - Jest pod nim miejsce na podpisy wszystkich włodarzy z naszego powiatu.

W imieniu władz i mieszkańców powiatu żagańskiego starosta i podpisani pod pismem, wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec planów likwidacji połączenia kolejowego Żagań-Legnica. Do sprawy będziemy wracali.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska