Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagań. Plac Generała Maczka już we władaniu żołnierzy [ZDJĘCIA]

opr. Lucyna Makowska
Burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec symbolicznie przekazuje Plac Generała Maczka Stanisławowi Czosnkowi.
Burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec symbolicznie przekazuje Plac Generała Maczka Stanisławowi Czosnkowi. st.chor.sztab. Rafał Mniedło
Miasto przekazało świeżo odremontowany Plac Generała Maczka do dyspozycji dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. dyw. Stanisława Czosnka.

- Świeżo zrewitalizowany Plac Generała Maczka to miejsce bliskie sercu wszystkich żołnierzy Czarnej Dywizji. Głównie dlatego, że umieszczono tam tablicę poświęconą generałowi Stanisławowi Maczkowi oraz symbole jednostek, których tradycje z dumą kultywują żagańscy żołnierze - podkreśla mjr. Artur Pinkowski, oficer prasowy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Ale na tym nie koniec, gdyż w znajdujący się tam memoriał wmurowano prochy przywiezione z pól bitewnych, na których walczyli żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej oraz 1. Korpusu Pancernego.

Dla mieszkańców Żagania, ale i okolic, Plac Generała Maczka od zawsze był miejscem gdzie, organizowano większość miejskich uroczystości o charakterze patriotycznym czy wojskowym i pewnie nadal będzie pełnił taką funkcję.

- Mnie od zawsze plac kojarzył się z podniosłymi świętami państwowymi i wojskowymi - dodaje jeden z mieszkańców Żagania.

We wtorek, 12 lutego br., w żagańskim Pałacu Książęcym odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy 3. a 4. rotacją Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team - ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych.Od kilkunastu dni w kierunku pancernej stolicy Polski, zarówno transportami kolejowym jak i drogowymi zmierzało kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich oraz setki jednostek sprzętu wojskowego. Stacjonujący na co dzień w Fort Riley w stanie Kansas żołnierze z 1. Dywizji Piechoty po zakończonym przerzucie sił rozpoczynają swój dyżur bojowy w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.Wtorkowe wydarzenie przeprowadzone zostało zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej. Podczas uroczystości żołnierze trzeciej zmiany ABCT, znanej jako „Iron Horse Brigade”, na znak zakończenia swojej misji dokonali zwinięcia sztandarów jednostki. Tuż po tym barwy swoich pododdziałów na znak gotowości do wykonywania zadań rozwinęli żołnierze czwartej zmiany z 1. Dywizji Piechoty, której motto brzmi „Duty first”.„Być tu dzisiaj z wami, to dla mnie wielki zaszczyt i zarazem powód do dumy. Tym bardziej, że kiedy po raz pierwszy w 2017 roku w Żaganiu odbyła się ceremonia rozwinięcia proporców Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, byłem wówczas dowódcą Czarnej Dywizji. Nie jest łatwo służyć tak daleko od rodzinnego kraju, od bliskich, ale to część służby każdego żołnierza.” – zwrócił się do amerykańskich żołnierzy generał broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.Geneza ceremonii rozwinięcia i zwinięcia sztandarów sięga powstania wojsk lądowych amerykańskiej armii, czyli drugiej połowy osiemnastego wieku. Sztandary symbolizują ducha wojsk Stanów Zjednoczonych. Stanowią dla żołnierzy relikty będące świadkami chwalebnych chwil przeszłości. Są także symbolem lojalności, obowiązku i celebrowanego z wielkim pietyzmem patriotyzmu.por. Krzysztof Gonera

Amerykańscy żołnierze z „Devil Brigade” rozpoczynają dyżur b...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska