MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ŻAGAŃ. Przelot polskich myśliwców F-16 rozpoczął oficjalną uroczystość z okazji obchodów 75. rocznicy "Wielkiej Ucieczki" [ZDJĘCIA]

mjr Artur Pinkowski
75. Rocznica „Wielkiej Ucieczki”
75. Rocznica „Wielkiej Ucieczki” st.chor.szt. Rafał Mniedło
W niedziele 24 marca br., odbyły się uroczystość z okazji obchodów 75. rocznicy ucieczki lotników alianckich z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu.

W niedziele 24 marca br., odbyły się uroczystość z okazji obchodów 75. rocznicy ucieczki lotników alianckich z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu. Była to jedna z największych ucieczek w czasie II wojny światowej, nazwana "Wielką Ucieczką". W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku, przez wydrążony pod ziemią 111 metrowy tunel, któremu nadano nazwę „Harry”, uciekło 76 uwięzionych lotników. W brawurowej ucieczce brali udział jeńcy 13 narodowości, w tym 6 Polaków. Tylko dla trzech z nich ucieczka zakończyła się sukcesem, pozostałych złapano, natomiast 50 z nich na rozkaz przywódcy III Rzeszy - Hitlera zamordowano.

CZYTAJ TAKŻE: Dzięki tunelowi Harry mieli być wolni. Udało się trzem...

Główna ceremonia rocznicowa odbyła się w miejscu szczególnym i historycznym, tuż obok pomnika upamiętniającego „Wielką Ucieczkę” oraz miejscu, gdzie przebiegał jeden z trzech drążonych w ziemi tuneli o nazwie Harry. To właśnie tunelem Harry jeńcy wydostali się poza teren obozu Stalag Luft III.

Zobacz również: 75 lat temu tunelem Harry z obozu jenieckiego uciekało 76 jeńców alianckich. Zobacz zdjęcia z obchodów wydarzenia

Uroczystość, podczas której, w apelu pamięci oddano hołd poległym bohaterskim jeńcom, rozpoczął kilkukrotny przelot polskich myśliwców F-16. W czasie ceremonii, kompanię honorową wystawił żagański 11. Batalion Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego (11bdow), a brytyjscy żołnierze upamiętnili zamordowanych 50 jeńców prezentując ich fotografie.

75. Rocznica „Wielkiej Ucieczki”

ŻAGAŃ. Przelot polskich myśliwców F-16 rozpoczął oficjalną u...

- Organizując obchody rocznicowe chcemy, by pamięć o tym wydarzeniu była ciągle żywa. Wielka ucieczka to szczególnie ważne wydarzenie dla Brytyjczyków, którzy od lat biorą udział w naszych obchodach. Nie bez przyczyny. Wśród uczestników ucieczki najwięcej było żołnierzy RAF-u, ale oprócz nich wzięli w niej udział także Polacy i lotnicy z kilku innych krajów – relacjonował dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu Marek Łazarz.

Honorowym gościem uroczystości był jeden z ostatnich żyjących jeńców Stalagu, R. Commodore Charles Clark – prezes Stowarzyszenia Byłych Jeńców Wojennych RAF. Ponadto wśród gości byli minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, Sekretarz Stanu MON Wojciech Skurkiewicz, rząd brytyjski reprezentował The Rt Hon Earl Howe (Minister of State for Defence). Oprócz tego w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele placówek dyplomatycznych krajów, z których pochodzili uciekinierzy, delegacje wojskowe na czele z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – generałem broni Jarosławem Miką, któremu towarzyszył dowódca Czarnej Dywizji generał dywizji Stanisław Czosnek. Na uroczystości przybyli także reprezentanci władz rządowych i samorządowych oraz krewni uczestników ucieczki z Polski, Czech, Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii.

- Podstawowym obowiązkiem każdego żołnierza jest walczyć za ojczyznę. Na przestrzeni wieków wielu żołnierzy po dostaniu się do niewoli pragnęło za wszelką cenę uciec, aby kontynuować walkę z wrogiem. (…) Wielka ucieczka nie była pierwszą ani ostatnią, jednak ze względu na swoją skalę była wyjątkowa. Przeszła do legendy, gdyż potwierdziła, jak silna jest w żołnierzach bez względu na narodowość wola kontynuowania walki – można było usłyszeć w odczytanym przez Sekretarza Stanu MON Wojciech Skurkiewicza liście Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Oficjalne uroczystości poprzedziła dwudniowa prezentacja sprzętu w „Miasteczku Wojskowym” od soboty (23 marca) do niedzieli (24 marca). Na muzealnych błoniach prezentowano sprzęt i uzbrojenie pododdziałów Czarnej Dywizji oraz stacjonującej w naszym kraju amerykańskiej 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1ABCT). Licznie przybyli goście mogli z bliska zaglądnąć do środka m.in. czołgów Leopard 2A4 i amerykańskiego M1 Abrams, transporterów piechoty KTO Rosomak czy M2 Bradley a także do wnętrza śmigłowca szturmowego Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się udostępnione urządzenia treningowe, tory przeszkód, park linowy a także stoiska promujące jednostki wojskowe i prezentacje żołnierskie wyposażenie indywidualne.

Pokaz sprzętu i uzbrojenia Czarnej Dywizji oraz stacjonującej w naszym kraju amerykańskiej 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (1ABCT), grupy rekonstrukcyjne, prezentacje straży, możliwość obejrzenia z bliska i zajrzenia do środka Leoparda czy amerykańskiego Abramsa - to wszystko działo się w sobotę na błoniach Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Piknik otworzył obchody 75. rocznicy Wielkiej Ucieczki, najsłynniejszej w historii czasów II wojny światowej.   Na odwiedzających wojskowe miasteczko czekały również  transportery piechoty KTO Rosomaki i pojazdyb Bradley, czy śmigłowiec szturmowego Mi-24 z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia.Szczególną atrakcją były prezentacje grup rekonstrukcji historycznych w oryginalnym umundurowaniu i uzbrojeniu z czasów II wojny światowej oraz zabytkowe czołgi T-34/85 oraz M4A1 Sherman. Żądni przygód mogli się wybrać na przejażdżkę pociągiem retro "Harry", który zajechał na bocznicę kolejową w pobliżu muzeum. Sporo gości zwiedzało również muzeum, oraz zrekonstruowany barak z czasów II wojny światowej. W identycznych mieszkali jeńcy alianccy więzieni w Stalagu Luft 3. Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskie - 100. wydanie jubileuszowePOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Dzięki tunelowi Harry mieli być wolni. Udało się trzem...

ŻAGAŃ. 75. rocznica Wielkiej Ucieczki. Miasteczko wojskowe, ...

Szczególną atrakcją były prezentacje grup rekonstrukcji historycznych oraz stoiska muzealne, gdzie prezentowano umundurowanie i uzbrojenie z czasów II wojny światowej oraz zabytkowe, aczkolwiek oba w pełni sprawne technicznie, czołgi T-34/85 oraz M4A1 Sherman.

Prócz tego sobotę 23 marca, na bocznicę kolejową w pobliżu muzeum wjechał również pociąg retro „Harry”.

Zwieńczeniem sobotnich atrakcji były biegi przełajowe z udziałem kilkuset zawodników. Zorganizowano bieg dla dzieci i młodzieży a także interwałowy Crossu Uciekiniera. Jednak najważniejszym sportowym wydarzeniem był 10 kilometrowy nocny 45. „Cross Żagański” o Puchar Wielkiej Ucieczki.

45. Nocny Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki zdobyli Dawid Klaybor z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu i Emily Hutchinson - Royal Air Force z Wielkiej Brytanii. Dwudniowe obchody 75. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” ze Stalagu Luft III w Żaganiu pod hasłem wielkiego biegania.Po raz pierwszy Cross Żagański został rozegrany po zmroku. Mimo że start głównego biegu na 10 km rozpoczął się jeszcze o zmierzchu, to bardzo przydatne i obowiązkowe na trasie były „czołówki” – nocne latarki nagłowne, które robiły niesamowite wrażenie na obserwatorach biegu prowadzonego polnymi i leśnymi traktami terenu obozu lotników alianckich Luft III w czasie II Wojny Światowej.Na starcie Crossu stanęło blisko 900 zawodników z kraju i zagranicy. Tradycyjnie pierwsze wystartowały dzieci i młodzież na dystansach 150 i 700 m. Niesamowicie atrakcyjny dla uczestników i tłumu widzów uczestniczących w dwudniowym bogatym festynie upamiętniającym 75-lecie „Wielkiej Ucieczki” był nawiązujący do historycznych wydarzeń „Bieg Uciekiniera”. Trasa tego biegu mimo że liczyła tylko 750 m, była swoistym torem przeszkód, rozpoczynającym się w replice obozowego baraku 104 z którego biegacze wychodzili otworem w podłodze imitującym wejście do tunelu HARY, następnie pokonywali przeszkody terenowe w lesie z przejazdem wózkiem fragmentem tunelu przed budynkiem Muzeum Stalagu Luft III, kończąc zmagania skokiem przez skrzynię. Niektórzy zawodnicy na mecie tego biegu szybko zmieniali numery startowe i stawali na starcie crossu głównego na dystansie 10 km, co już stanowiło nie lada wyczyn.Bieg Główny był już „wisienką na torcie”, kiedy to kilkuset punktów świetlnych utworzonych przez uczestników crossu ruszyło w otchłań ciemnego lasu. Peleton na pierwszej, 5-kilometrowej pętli prowadzony był przez pilota na quadzie z mocnymi halogenami, a w kilku miejscach na trasie stały służby wojskowe i straży pożarnej z agregatami prądotwórczymi i oświetleniem na wysokich masztach. Wszystko to zapewniło bezpieczny, ale i widowiskowy przebieg zawodów. Na mecie gratulacje składali i wręczali pamiątkowe medale organizatorzy imprezy z Burmistrzem Żagania Andrzejem Katarzyńcem i prezesem Spółki Pałac Książęcy w Żaganiu – Pawłem Lóssą na czele. Całe zawody oraz ceremonie wręczania pucharów i pamiątkowych statuetek w kilkunastu kategoriach poprowadził „dobry duch” crossu – Tomasz Hucał. Za precyzyjne pomiary czasów biegaczy i ustalanie zajmowanych miejsc przez kilkuset uczestników 45. Crossu Żagańskiego odpowiadała firma Super Sport, na której stronach można odnaleźć szczegółowe wyniki zawodów.Morsy przywitały wiosnę. Plażowanie zamiast morsowania!

45. Nocny Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki [ZDJĘCIA CZ.2]

45. Nocny Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki zdobyli Dawid Klaybor z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu i Emily Hutchinson - Royal Air Force z Wielkiej Brytanii. Dwudniowe obchody 75. rocznicy „Wielkiej Ucieczki” ze Stalagu Luft III w Żaganiu pod hasłem wielkiego biegania.Po raz pierwszy Cross Żagański został rozegrany po zmroku. Mimo że start głównego biegu na 10 km rozpoczął się jeszcze o zmierzchu, to bardzo przydatne i obowiązkowe na trasie były „czołówki” – nocne latarki nagłowne, które robiły niesamowite wrażenie na obserwatorach biegu prowadzonego polnymi i leśnymi traktami terenu obozu lotników alianckich Luft III w czasie II Wojny Światowej.Na starcie Crossu stanęło blisko 900 zawodników z kraju i zagranicy. Tradycyjnie pierwsze wystartowały dzieci i młodzież na dystansach 150 i 700 m. Niesamowicie atrakcyjny dla uczestników i tłumu widzów uczestniczących w dwudniowym bogatym festynie upamiętniającym 75-lecie „Wielkiej Ucieczki” był nawiązujący do historycznych wydarzeń „Bieg Uciekiniera”. Trasa tego biegu mimo że liczyła tylko 750 m, była swoistym torem przeszkód, rozpoczynającym się w replice obozowego baraku 104 z którego biegacze wychodzili otworem w podłodze imitującym wejście do tunelu HARY, następnie pokonywali przeszkody terenowe w lesie z przejazdem wózkiem fragmentem tunelu przed budynkiem Muzeum Stalagu Luft III, kończąc zmagania skokiem przez skrzynię. Niektórzy zawodnicy na mecie tego biegu szybko zmieniali numery startowe i stawali na starcie crossu głównego na dystansie 10 km, co już stanowiło nie lada wyczyn.Bieg Główny był już „wisienką na torcie”, kiedy to kilkuset punktów świetlnych utworzonych przez uczestników crossu ruszyło w otchłań ciemnego lasu. Peleton na pierwszej, 5-kilometrowej pętli prowadzony był przez pilota na quadzie z mocnymi halogenami, a w kilku miejscach na trasie stały służby wojskowe i straży pożarnej z agregatami prądotwórczymi i oświetleniem na wysokich masztach. Wszystko to zapewniło bezpieczny, ale i widowiskowy przebieg zawodów. Na mecie gratulacje składali i wręczali pamiątkowe medale organizatorzy imprezy z Burmistrzem Żagania Andrzejem Katarzyńcem i prezesem Spółki Pałac Książęcy w Żaganiu – Pawłem Lóssą na czele. Całe zawody oraz ceremonie wręczania pucharów i pamiątkowych statuetek w kilkunastu kategoriach poprowadził „dobry duch” crossu – Tomasz Hucał. Za precyzyjne pomiary czasów biegaczy i ustalanie zajmowanych miejsc przez kilkuset uczestników 45. Crossu Żagańskiego odpowiadała firma Super Sport, na której stronach można odnaleźć szczegółowe wyniki zawodów.Zobacz też: Morsy przywitały wiosnę. Plażowanie zamiast morsowania

45. Nocny Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki [ZDJĘCIA CZ.1]

Ostatnim akcentem rocznicowych obchodów będzie Konkurs Historyczny „Wielka Ucieczka” dla młodzieży, który zostanie zorganizowany 26 marca w Muzeum Obozów Jenieckich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska