Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Żagański Hogwart", czyli dawny szpital świętej Doroty rozbrzmiewa muzyką. Ta perła architektury po raz pierwszy otworzyła swoje podwoje!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
- Tutaj się urodziłem, jak większość mieszkańców Żagania - mówili zwiedzający dawny szpital św. Doroty w Żaganiu, oglądając odrestaurowany budynek ginekologii i położnictwa. - Na dawnej chirurgii uratowano mnóstwo ludzkich żyć - wspominała Grażyna Boczar, która przez wiele lat pracowała na oddziale chirurgicznym, w którym dzisiaj rozbrzmiewa muzyka.

Dawny Szpital św. Doroty przy ul. Żelaznej w Żaganiu to naprawdę zachwycający obiekt. Młodzi muzycy nadali mu miano "żagańskiego Hogwartu" i całkiem słusznie, bo właśnie tak kojarzy się jego neogotycka architektura. - Tak, jak w Hogwarcie jest zegar i kręcone schody wewnątrz - zaznacza Beata Pawlikowska, która po raz pierwszy oprowadziła chętnych po dawnym szpitalu, a obecnie szkole muzycznej. Placówka przeprowadziła się do nowej siedziby we wrześniu 2021 roku, ale do tej pory nie było możliwości jej zwiedzania. Jednym z powodów jest fakt, że formalnie nie została jeszcze odebrana przez inwestora, czyli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oprócz tego jest to czynna szkoła, więc trudno znaleźć czas, w którym zwiedzający nie przeszkadzają artystom. Tym razem się udało, dzięki Nocy Muzeów. Po obiekcie oprowadzały przewodniczki - Beata Pawlikowska i Halina Dobrakowska.

Wyjątkowy zabytek nie tylko w Żaganiu, ale również w całym kraju
Odnowiony obiekt otrzymał prestiżowe nagrody. "Lubuskie Konserwacje" w kategorii renowacja i adaptacja architektoniczna zabytku, a także został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie "Zabytek zadbany", w Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Laury zbiera dyrektor szkół muzycznych Hubert Dziedzic, który w sposób symboliczny wrócił do szpitala, w którym się urodził, jak wielu z nas. To dzięki niemu budynki ginekologii i chirurgii zostały połączone bardzo nowoczesnym, szklanym korytarzem, który łączy tradycję z nowoczesnością.

Odrobina historii żagańskiego Hogwartu

Żagański szpital mieścił się w starym lazarecie księżnej Doroty Talleyrand Perigord, a został wzniesiony na miejscu średniowiecznego szpitala, w latach 1851-1859, w stylu neogotyckim. Jego fundatorką była księżna Dorota Talleyrand-Périgord. W jej czasach średniowieczny szpital był pusty i popadał w ruinę. Księżna postanowiła dać mu drugie życie. Pracami przy budowie szpitala kierował budowniczy Feller, a o wystroju wnętrz decydowała sama księżna Dorota. Opiekę medyczną nad chorymi sprawował książęcy lekarz oraz siostry zakonne boromeuszki sprowadzone z Francji. Wokół szpitala założono ogród w którym uprawiano kwiaty, a także warzywa i owoce. W latach 50. XIX wieku między szpitalem, a kościołem św. Krzyża wzniesiono neogotycki parterowy dom zwany Domkiem Dzwonnika, w czasach współczesnych mieściła się w nim administracja. Przy murze powstała kaplica loretańska, w której odprawiano obrzędy religijne wielu wyznań.
W 1906 roku w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala (czyli późniejszej chirurgii) wybudowano tzw. Dom Marii, który początkowo był szkołą dla chrześcijańskich chłopców. W latach 30-tych XX wieku była tam już prywatna klinika ginekologiczna, a jej szef mieszkał w domu przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego 9.

Szpital przez wiele lat

Po drugiej wojnie światowej w obiektach również działał szpital, który przeprowadził się do wyremontowanego budynku przychodni przy ul. Żelaznej ok. 2003 roku. Potem przez kilka lat obiekty niszczały. Od 2006 roku zespół szpitalny, z wyłączeniem kościoła, należy do Państwowej Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Jego remont zaczął się w 2015 roku, a trwał do 2021 roku. Rewitalizacja kosztowała 34 mln zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 8 mln zł z Unii Europejskiej. To ogromne pieniądze, ale było warto je wydać, bo cały zespół wygląda zachwycająco i wciąż będzie się rozwijał. Prawdopodobnie na terenie parku powstanie miejsce na plenerowe koncerty.

- Zwiedzanie było dla mnie bardzo wzruszające - powiedziała nam Grażyna Boczar, pielęgniarka z dawnej chirurgii. - Cieszę się, że to miejsce odżyło i jest tak piękne, ale jednocześnie łza się w oku kręci na wspomnienie dawnych czasów.
Wielu zwiedzających zaznaczało, że właśnie tutaj się urodziło, a także urodziły się tutaj ich dzieci. Wiele osób lub ich bliscy leżeli na chirurgii. Byli poruszeni wyglądem zachowanej posadzki, ścian i odnowionych detali. Sami zobaczcie, jak pięknie wygląda żagański zabytek!

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska