Żagański radny miejski składa doniesienie do CBA

Tomasz Hucał
Eugeniusz Chodań sprawą badań w Rynku żagańskim chce zainteresować CBA i prokuraturę.
Eugeniusz Chodań sprawą badań w Rynku żagańskim chce zainteresować CBA i prokuraturę. fot. Tomasz Hucał
Udostępnij:
Radny Eugeniusz Chodań zapowiada, że zgłosi do prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawę badań archeologicznych w żagańskim Rynku. Przy okazji zarzuca fałszowanie dokumentów i wytyka niejasności przy przetargu.

Pierwszy zarzut żagańskiego radnego miejskiego dotyczy zwycięzcy przetargu na przeprowadzenie badań arecheologicznych w Rynku. - Zgłosiły się cztery firmy. Owszem wygrała ta, która zaproponowała najniższą cenę, ale przecież ona nie miała żadnego doświadczenia. Powstała zaledwie kilka miesięcy przed ogłoszeniem przetargu - zaznacza Eugeniusz Chodań.

Mowa o spółce Euro Consulting zarejestrowanej w Żaganiu na placu Słowiańskim. Dziś pod podanym adresem nie ma już tej firmy, co więcej gdy pytamy o nią, nikt nie kojarzy o co chodzi. - Ta spółka miała chyba tylko siedzibę, o ile ją miała. Żadnego doświadczenia, małe ubezpieczenie - na 100 tysięcy złotych, a wygrała przetarg. Dlaczego? Startujące z nią firmy miały spore doświadczenie i zatrudniały fachowców - przekonuje E. Chodań, na dowód pokazując dokumenty dotyczące pozostałych podmiotów startujących w przetargu.

Decydowała cena

- Kryterium w tamtym przetargu była cena, dlatego wybrana została oferta najtańsza - odpowiada krótko burmistrz Sławomir Kowal. - Oczywiście wykonawca musiał także posiadać stosowne kwalifikacje do wykonania prac. Z założeniem, że mogli to być podwykonawcy.

Kolejna wątpliwość Chodania dotyczy kosztów badań. - Najpierw w warunkach podanych przy ogłoszeniu przetargu pojawia się kwota 350 tysięcy złotych. Z moich informacji wynika, że tuż przed otwarciem ofert startujący dowiedzieli się, że miasto może przeznaczyć na to tylko 194 tysiące - wylicza radny.
- Te 350 tysięcy to kwota oszacowana przed przetargiem. A 194 tysiące w budżecie uchwalili sami radni. W samym przetargu tę kwotę udało się jeszcze obniżyć - odpowiada burmistrz Kowal.

Udowodnię to!

To nie koniec ciężkich słów wytaczanych przez radnego Chodania. Opowiada nam o oględzinach elementów piwnicznych podczas prac. Protokół z oględzin stwierdza, że te fragmenty natychmiast muszą być przykryte. - To był 2007 rok, a one do dziś pozostają odkryte - zaznacza. - Poza tym uważam, że ten protokół został podrobiony - dodaje Chodań.
Na nasze pytanie jakie ma na to dowody odpowiada jedynie: - Udowodnię to. Poza tym zajmie się tym prokuratura.

Kolejne pismo, o którym mówi radny miejski to protokół z kontroli urzędowej odbierającej prace, przed wypłaceniem za nie pieniędzy. - Nie ma go, zniknął gdzieś. A chcę go zobaczyć - utrzymuje E. Chodań.
- Prace odbierała lubuska konserwator zabytków i wydała swoją opinię na ten temat. To jest dla nas najważniejsze, bo w strefach objętych ochroną konserwatorską jest to podstawowy dokument - przekonuje S. Kowal. - A protokół nie był wymagany i nigdy go nie było. Powtarzam. Decyzję potwierdzenie wykonania prac przez konserwatora i to potwierdzenie jest w aktach, a wiem, że pan Chodań też je ma - dodaje burmistrz.

Radnego te tłumaczenia nie przekonują. - Skieruję sprawę do CBA oraz do prokuratury, zgłoszę to jako złe gospodarowanie mieniem gminnym - zapowiada E. Chodań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 119

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lolek
Zwróćie uwagę na na godzinę posta -05:33! O tej porze na innej półkuli jest pewnie dzień. Już chyba wiadomo kto za tym stoi. I ta wiedza na temat działalności prokuratury (...?)

Coś mi się wydaje "gościu ", że mocno w tej sprawie jesteś umoczony . Gdyby radny był o coś oskarżony to widząc Twoje zaangażowanie z pewnością pierwszy byś do gazet poleciał .
Oni tylko na takie sensacje czekają . Jakoś nikt nic nie wspomina tylko Ty insynuujesz chcąc manipulować opinią publiczną . Nie stać Cię na ic bardziej orginalnego ? Wsydź się . Brzydko się bawisz cudzym kosztem .
G
Gość
Pohamujcie się z oczernianiem, i nie wypisujcie bredni, a obserwator, którego wywalili /chyba ze starostwa?/ szkaluje teraz kogo się tylko da.
g
gość
Może Zulu Chaka ? Tylko jakie to ma znaczenie ? Przecież nie jest żadną tajemnicą , że takie dochodzenie jest prowadzone od dłuższego czasu . Dobrze też wiemy jak pazerny jest nasz kochany burmistrz . Czytamy gazety .

ma znaczenie bo dochodzenie jest prowadzone w sprawie a nie p-ko. Gazety no cóż każdy idiotyzm wydrukują -

a może byś sprawdził czy dochodzenia nie ma przeciwko radnemu, bo coś jest na rzeczy - tutaj raczej jest dochodzenie p-ko a nie w sprawie.
O
Obserwator
Zwróćie uwagę na na godzinę posta -05:33! O tej porze na innej półkuli jest pewnie dzień. Już chyba wiadomo kto za tym stoi. I ta wiedza na temat działalności prokuratury (...?)

Może Zulu Chaka ? Tylko jakie to ma znaczenie ? Przecież nie jest żadną tajemnicą , że takie dochodzenie jest prowadzone od dłuższego czasu . Dobrze też wiemy jak pazerny jest nasz kochany burmistrz . Czytamy gazety . Pewne , chociaż bardzo skąpe fakty o pazerności i niebywałej zaradnści Sławusia w kwestii jego prywatnego majątku są oczywiste :
- Budowa nowego domu na Zaciszu
- Bardzo szybkie splacenie kredytu zaciągniętego na tą budowę
- Budowa drugiego domu ( bez zobowiązań kredytowych )
- Sprzedasz domu na Zaciszu radnemu G. za nierealną kwotę jak na nasze miasteczko
- Pomoc radnemu G. przy zakupie za grosze ziemi i hal po dawnych Kontenerach

To podawła lokalna prasa .

Dziwne jest tylko to , że przez ostatnie siedem lat do kieszeni burmistrza nie zagląda lokalna skarbówka ( ani redaktorzy lokalnej prasy ) . Czyżby był kryty poprzez układy z prezesem MPOiRD ?. Nie można też znaleźc żadnych informacji na temat zeznania podatkowego burmistrza , chociaż nie powinno to byc tajemnicą .
Odnoszę wrażenie , że walka o władzę w naszym miasteczku będzie bardzo brutalna .Pójdą na topory . Jeśli kowal przegra to następnym jego domem będzie kryminał.
j
jaś
Dobrze poinformowane źródła donosza , że Nowosolska Prokuratura prowadządza sprawę kowalowych kantów wkrótce postawi naszego Sławusia w stan oskarżenia . Podobno ma zaklepaną celę w tym samym więzieniu gdzie kiedyś siedział Broniu Kołderka .

Zwróćie uwagę na na godzinę posta -05:33! O tej porze na innej półkuli jest pewnie dzień. Już chyba wiadomo kto za tym stoi. I ta wiedza na temat działalności prokuratury (...?)
C
Colombo
Najnowsza wiadomość- Kowal wybiera się do powiatu! Będzie na liście Naszego Miasta (katarzyńce) razem z Jaroszem. Sposobi się na starostę! Bolek z gminy też prawdopodobnie tam startuje.Marchewka na aucie ( chyba, że dogada się z broniem - ten sam typ i osobowość)

Dobrze poinformowane źródła donosza , że Nowosolska Prokuratura prowadządza sprawę kowalowych kantów wkrótce postawi naszego Sławusia w stan oskarżenia . Podobno ma zaklepaną celę w tym samym więzieniu gdzie kiedyś siedział Broniu Kołderka .
G
Gość
Rada nadzorcza spółki nie zdała egzaminu nie zna się na tym bo się nie nauczyła jak mają funkcjonować sp z o o
[/qu

znam wiele byłych firm gdzie członkowie rady nazdorczej zdali egzamin - no i dziś tych firm nie ma ...

Zresztą członkowie rad nadzorczych gdzie nie ma udziału skarbu państwa, wcale nie muszą mieć jakichkolwiek kursów, egzaminów - wystarczy wiedza i rozsądek.
Zresztą wątpię abyś chciał być w radzie nadzorczej w spółce miasta, tam przecież nie dają kasy za posiedzenia .....
Był ogłaszany nabór czego się nie zgłosiłeś....
n
nadzorca rolny
W dniu 17.06.2010 o 20:38, ~mieszkaniec~ napisał:

No cóż taka zmiana jest chyba robiona na życzenie władz. Jak dotej pory wszyscy sie ślizgają.Inwestycja pn Basen od poczatku jest robiona nie tak jak powinna. A co na to Rada Nadzorcza spółki Pałac.


Rada nadzorcza spółki nie zdała egzaminu nie zna się na tym bo się nie nauczyła jak mają funkcjonować sp z o o
~mieszkaniec~
W dniu 17.06.2010 o 14:54, ~gość~ napisał:

Chciałbym się dowiedzieć jak to możliwe , że przychodzi nowy dyrektor do pałacu i powołując się na swoje doświadczenie dokonuje zmian w planach budowy basenu . Ma to kosztować miasto ok 2 mln zł - tym problemem powinno zająć się CBA , Coś mi się zdaje , że mogłoby być nieciekawie dla włodarzy miasta...............................


No cóż taka zmiana jest chyba robiona na życzenie władz. Jak dotej pory wszyscy sie ślizgają.Inwestycja pn Basen od poczatku jest robiona nie tak jak powinna. A co na to Rada Nadzorcza spółki Pałac.
t
tytus
W dniu 13.06.2010 o 21:19, Jery napisał:

Wszystkich nie ale ciebie cwaniaczku to nie minie .Często posługujemy się na tym forum pomówieniami lub przytaczamy usłyszane opinie - być może wszystko to jest dalekie od prawdy. Natomiast w każdej opinii anonimowi ludzie maja mimo wszystko uzasadnione pretensje do władz miasta za bardzo niskie standardy sprawowania urzędu. Mnie osobiście boli , że lokalnie działające partie polityczne zeszły do podziemia . Pytanie jaka partia rządzi w mieście - jaki jest pogląd PO lub PIS oraz SLD na sprawy funkcjonowania miasta co zamierzają robić lokalni politycy- całkowita intelektualna pustynia. A KOWAL wraz z posłuszną mu Radą ROBIĄ TO CO uważają i tylko to co im służy lub będzie służyć w przyszłości za kiełbasę wyborczą. Lokalnych mediów nie mamy lokalnych polityków także nie i tak na dobrą sprawę to niewiele mamy . Nawet nie jesteśmy w stanie zorganizować dobrze Klubu, który mieści się w siermiężnych warunkach przy ul. Karpińskiego i tonie w długach od lat - a budowany jest stadion za miliony - pytanie dla kogo i po co?
J
Jery
W dniu 13.06.2010 o 13:13, Gość napisał:

Ponoć mają wszystkich pozamykać.Wszystkich nie ale ciebie cwaniaczku to nie minie .
G
Gość
Ponoć mają wszystkich pozamykać.
~Jacek~
W dniu 12.06.2010 o 12:04, Gość napisał:

~mieszkaniec~
W dniu 03.06.2010 o 09:23, Gość napisał:

Kosmici też tym się interesują......


No cóż na głupotę nie ma rady.
l
lizun9
W dniu 03.06.2010 o 09:23, Gość napisał:

Kosmici też tym się interesują......I z pewnością osobiście Ci o tym powiedzieli, co?
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie