Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagańskie „Jodełki” o historii i tradycji Górali Czadeckich [ZDJĘCIA]

Wojciech Olejarz
19 września w holu bibliotecznym Pałacu Książęcego w Żaganiu miało miejsce wyjątkowe spotkanie mieszkańców miasta ze szczególną polską grupą etnograficzną Górali Czadeckich, która po II wojnie światowej osiedliła się na ziemiach odzyskanych.

To wyjątkowa i liczna społeczność, która wciąż kultywuje swoje tradycje, zakłada zespoły i grupy folklorystyczne, często goszcząc na lokalnych, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych scenach.

Czytaj również: Wasze Kresy: Nie ma to jak u nas, na Bukowinie

Spotkanie w ramach EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA z jednym z takich zespołów, grupą JODEŁKI funkcjonującą na ziemi żagańskiej od 2003 r. zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu, przy współpracy Urzędu Miasta w Żaganiu i Pałacu Książęcego w Żaganiu.

Podczas blisko 2-godzinnego spotkania kierownik artystyczny zespołu – Mirosław Delost, wykorzystując prezentację multimedialną, opowiedział historię Górali Czadeckich i ich drogę dotarcia na ziemię lubuską. Prezentował też stroje, które pieczołowicie rekonstruowane są przez członkinie zespołu, przedstawiał ludzi i nazwiska ogólnie znane, a wywodzące się z korzeni czadeckich, by po wykładzie zaprosić publiczność do wysłuchania pieśni i obejrzenia tańców ludowych wykonywanych przez żagańskie Jodełki.

- Dzisiaj podczas już 18 festynu ,,W maju na pasionku'' świętujemy 800 lecie Brzeźnicy. Po raz pierwszy nazwa naszej miejscowości pojawiła się w monumentach w 1217 roku, kiedy Henryk pobożny nadał ziemie dla Zakonu Augustianów, w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego i Brzeźnicy. To wyjątkowy dzień dla mieszkańców naszej miejscowości. Święto obchodzimy niezwykle uroczyście. A jedną z największych ozdób naszego festynu są występy Górali Czadeckich - mówi Jerzy Adamowicz, wójt Brzeźnicy. Przeczytaj również: Świebodzin. Wielkie serca motocyklistów

Brzeźnica ma już 800 lat! Mieszkańcy nie kryją dumy

WIDEO: Biblioteka w Żaganiu. Piękne miejsce z historią w tle

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska