Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żagańskie winiarstwo prezentuje się w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Mówi się, że winnica ekonomicznie zwraca się dopiero w drugim pokoleniu, choć bywa, że i w trzecim. Dlatego są tu ze mną moje córki, które mam nadzieję, będą kontynuować moje dzieło - mówił Marcin Furtak (na zdjęciu z córką - Basią).
Mówi się, że winnica ekonomicznie zwraca się dopiero w drugim pokoleniu, choć bywa, że i w trzecim. Dlatego są tu ze mną moje córki, które mam nadzieję, będą kontynuować moje dzieło - mówił Marcin Furtak (na zdjęciu z córką - Basią). Jarosław Wnorowski
W środę, 6 lipca otwarto nową wystawę prezentującą historię i osiągnięcia winnicy we wsi Bożnów koło Żagania. Jest to już dziesiąta ekspozycja w ramach cyklu "Winnice Lubuskie. Wczoraj i dziś", którego celem jest ukazanie plantacji winorośli prowadzonych w Lubuskiem. Goście i przyjaciele tłumnie dopisali na wernisażu.

Zawód dla pasjonata

Wernisaż otworzył Longin Dieżyc - z-ca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, który opowiedział o historii winiarstwa na Dolnym Śląsku.

W obecnych czasach, winiarz, to zawód dla ludzi wielkiego serca, odważnych, niebojących się wyzwań, dla pasjonatów.

- powiedział Dzieżyc.

Jego wypowiedź historycznie uzupełnił Arkadisz Cincio - kierownik działu winiarskiego muzeum. Na koniec o swojej przygodzie z zakładaniem winnicy oraz jej prowadzeniem, wraz z córką - Basią, opowiadał Marcin Furtak. Wiele w tym było anegdot, w tym o kwestii ekonomicznej.

Mówi się, że winnica ekonomicznie zwraca się dopiero w drugim pokoleniu, choć bywa, że i w trzecim. Dlatego są tu ze mną moje córki, które mam nadzieję, będą kontynuować moje dzieło

- dodał Furtak.

Saganum czyli Żagań po łacinie

Winnica została założona w 2017 roku. Plantacja leży tuż nad rzeką Bóbr w podżagańskim Bożnowie. Już pod koniec XIII wieku Żagań posiadał swoje winnice. Mnisi, w tym Augustianie, na swoich przyklasztornych działkach uprawiali winogrona.

Jak podają źródła:

Gliniasto-piaszczyste gleby naniesione przez rzekę Bóbr i wyszlifowane przez ostatnie zlodowacenie sprawiały, że klimat do dojrzewania owoców był i nadal jest wyjątkowy.

Aż jedenaście odmian na winnicy

W winnicy uprawiane są zarówno odmiany białe jak: Gewürztraminer, Riesling, Solaris, Souvignier gris, Hibernal, Chardonnay, jak i czerwone: Pinot noir, Dornfelder, Rondo, Regent, Pinot meunier. Są to nie tylko klasyczne odmiany winorośli szlachetnej Vitis vinifera, ale również nowoczesne złożone hybrydy międzygatunkowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska