Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożenia nie ma, choć służby są w stanie gotowości. Czy w Lubuskiem grozi nam powódź?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Śnieg i lód występują jeszcze na południu i wschodzie kraju, a stopniały w centrum i na zachodzie. Dzięki temu powódź nie jest obecnie zagrożeniem dla lubuskiego. Zdjęcie poglądowe
Śnieg i lód występują jeszcze na południu i wschodzie kraju, a stopniały w centrum i na zachodzie. Dzięki temu powódź nie jest obecnie zagrożeniem dla lubuskiego. Zdjęcie poglądowe Tomasz Czachorowski/polska press
Mrozy i śnieg, a potem nagłe ocieplenie zaskutkowały w ostatnich dniach roztopami. Wodowskazy w kilku miejscach w Lubuskiem zarejestrowały wzrost wody, jednak dla naszego województwa nie ma poważnego zagrożenia powodziowego.

Wojewoda Władysław Dajczak zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego wraz z przedstawicielami służb omówił sytuację meteorologiczną.

Obecnie nie ma zagrożenia. Dmuchamy na zimne, przygotowujemy się do tego co może zajść

- mówi Karol Zieleński, dyrektor biura Wojewody Lubuskiego. - Prowadzimy inwentaryzację, sprawdzamy, czym dysponujemy. Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna monitorują newralgiczne miejsca w rejonie - dodaje mężczyzna.

Nie ma zagrożenia powodziowego w Lubuskiem

Taką wersję potwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Na obszarze administrowanym przez RZGW Wód Polskich w Poznaniu w związku z odwilżą odnotowywane są generalnie wzrosty stanów wody i spodziewamy się ich w ciągu kolejnych dni, niemniej jednak nie ma zagrożenia powodziowego. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia związane z roztopami, ale niezwiązane z wystąpieniem rzek z koryta

- informuje Jarosław Władczyk, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wzrost stanów wody występuje, ale w niewielu miejscach wskaźniki pokazują poziom "wysoki" bądź "alarmowy". Jedynie na ujściu Warty, czyli w okolicach Kostrzyna nad Odrą, stany wody są na granicy średnich i wysokich, ale w ciągu ostatniej doby w większości spadały.

Zobacz też: Szczecin. Siedem lodołamaczy w akcji. Na razie nie ma zagrożenia powodziowego

Większym niebezpieczeństwem niż powódź, jest susza

Śnieg i lód występują jeszcze na południu i wschodzie kraju, a stopniały w centrum i na zachodzie. Dzięki temu powódź nie jest obecnie zagrożeniem dla lubuskiego. Ponadto, jak mówi Władczyk - Z punktu widzenia gospodarki wodnej pokrywa śnieżna jest dla nas najkorzystniejszym zjawiskiem. Śnieg topniejąc, sprawia, że woda przesiąka do gruntu, zapobiega to jej odpływowi i ucieczce do morza. Mężczyzna zwraca uwagę, że wyzwaniem są długotrwałe okresy upałów, w trakcie których są małe opady deszczów lub są krótkotrwałe i bardzo intensywne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska