Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagrożone emerytury

Marek Białowąs
- W tej chwili nic nie jest jeszcze przesądzone. Ja osobiście byłabym jednak ostrożna z umożliwieniem wypłaty całej sumy z OFE. Część ludzi mogłoby wydać pieniądze i przejść na garnuszek opieki społecznej - mówi Elżbieta Rafalska, senator PiS
- W tej chwili nic nie jest jeszcze przesądzone. Ja osobiście byłabym jednak ostrożna z umożliwieniem wypłaty całej sumy z OFE. Część ludzi mogłoby wydać pieniądze i przejść na garnuszek opieki społecznej - mówi Elżbieta Rafalska, senator PiS
Dziś rozpoczyna pracę zespół, który opracuje zasady wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych.

Gra toczy się o duże pieniądze i wysokość naszych przyszłych emerytur.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponowało, aby emerytura z II filara była dożywotnia. Uprawniony do niej nie mógłby więc wybierać, np.: czy chce wypłacić zgromadzone pieniądze jednorazowo, czy może rozłożyć wypłatę w ciągu 10 lat.

Na dodatek już po przejściu na emeryturę, w razie śmierci, zgromadzone pieniądze przepadałyby, nie podlegałyby dziedziczeniu.

Czy to koniec reformy?
Dotąd te zasady nie były okreś-lone, choć pieniądze wpłacane są do OFE od 1 stycznia 1999 r. Przystąpienie do otwartych funduszy było dobrowolne dla wszystkich urodzonych od 1948 r. do końca 1969 r. Mogli całe składki przekazywać do ZUS lub tylko część. Młodsi muszą wybrać jeden z funduszy.

Projektem systemu OFE ma zająć się specjalny zespół, na którego czele stanął wicepremier Ludwik Dorn.

Propozycje ministerstwa oznaczają koniec idei reformy emerytalnej, bo niewiele różnią się od starego systemu - wypłaty pieniędzy przez ZUS. Plany wywołują protesty przyszłych emerytów, którzy nie tak wyobrażali sobie reformę emerytalną. Obietnice polityków, gdy zmiany wchodziły w życie, były inne. Każdy z nas miał oszczędzać pieniądze na własne konto i dysponować nimi po przejściu na emeryturę według własnego uznania. Dziś przypominają o tym głośno tylko politycy opozycji.

Zgoda komisji

Pracodawcy, w tym Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan proponuje:

  • emerytura dożywotnia, bez jednorazowego podjęcia kapitału
  • wypłaty pieniędzy prowadzą firmy ubezpieczeniowe, a ZUS byłby tylko pośrednikiem
  • po przejściu na emeryturę kapitał zgromadzony w OFE nie będzie mógł być dziedziczony.

    Projekt ten poparła komisja trójstronna, w tym Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. - Emerytura powinna być dożywotnia, a ze sprawą dziedziczenia czekamy na propozycje rządu. Z wypłatą jednorazową całej kwoty byłabym ostrożna - powiedziała Wiesława Tarnowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

    Odebranie prawa do dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi w OFE bardzo dziwi opozycję, która zapowiada walkę o zrealizowanie obietnic z 1999 r.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska