Zainwestuj w męskość - zbadaj się! Dlaczego tak ważna jest męska profilaktyka?

Akcja specjalna Zdrowie i życie w Waszych rękach
Udostępnij:
Wcześnie wykryte nowotwory urologiczne są w 90 proc. uleczalne. A jednak w ciągu ostatniego roku urologa odwiedziło tylko 13 proc. mężczyzn – mówi Renata Pałaszyńska, psychoonkolog z Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka w Bydgoszczy.

To wyniki badania „Profilaktyka zdrowotna Polaków”, przeprowadzonego dla szpitala Medicover. Dowiemy się z niego również, że 23 proc. mężczyzn w ogóle uważa badania profilaktyczne za zbędne. Panowie najczęściej zgłaszają się do lekarza w sytuacjach skrajnych, w momencie poważnego zagrożenia zdrowia i życia.

Dlaczego nie wcześniej?

Na takie podejście do profilaktyki, zwłaszcza profilaktyki urologicznej, niebagatelny wpływ ma tradycyjnie pojmowana, patriarchalna „męskość”. Chłopców wychowuje się w przekonaniu, że muszą ją wciąż udowadniać – sobie, kobietom, ale też innym mężczyznom. W sferze społecznej męskość jest mierzona działaniem, dążeniem do sukcesu, prestiżu. W sferze seksualnej podobną rolę spełnia potencja.

Media kreują obraz kochanka zawsze gotowego do aktywności seksualnej, do erekcji, tak jak w dobrze znanej wszystkim reklamie z „płonącym konarem”.

Nie ma w tym obrazie miejsca na słabość

Właśnie dlatego mężczyźni często unikają konfrontacji z problemem, bagatelizują objawy, nie chcą się przyznać – nawet przed samym sobą – że coś może być nie w porządku. Często też brakuje wiedzy: w szkole nie mówi się chłopcom, na jakie niepokojące objawy powinni zwracać uwagę, w jaki sposób samodzielnie przeprowadzić badanie jąder, w domu nie rozmawia się na temat zdrowia układu moczowo-płciowego.

Co może pomóc oswoić mężczyzn z profilaktyką?

Przede wszystkim mówienie o problemie – bo „oswajanie” to inaczej przyzwyczajanie się, poznawanie tematu, traktowanie czegoś normalnie. Potrzebna jest więc z jednej strony edukacja szkolna w zakresie samobadania jąder, niepokojących objawów, znaczenia profilaktyki w dorosłym życiu, z drugiej – obecność tematu w mediach, rzetelne informacje, tropienie i dementowanie mitów, reklamy, które będą przełamywać szkodliwy stereotyp „męskości”. Z chęcią zobaczyłabym na przykład taki spot: przysłowiowy „drwal”, silny mężczyzna z brodą, w koszuli w kratę, siedzi przy ognisku z kumplami i mówi im, że właśnie był na badaniu prostaty, więc teraz może być spokojny o swoje zdrowie.

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?
Samobadanie jąder i prącia. Badaj się co 4 tygodnie, najlepiej w trakcie lub po ciepłej kąpieli – dzięki temu łatwiej wyczujesz i zlokalizujesz potencjalne zgrubienia. Jeżeli znajdziesz jakieś guzki, zauważysz obrzęk w obrębie moszny będziesz czuł dyskomfort lub ból podczas badania – niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Sprawdź, jak wykonać takie badanie:

Badanie urologiczne. Badanie per rectum oraz usg jąder i prącia przeprowadza urolog. Po ukończeniu 50 r.ż. powinieneś regularnie poddawać się tym badaniom, nawet jeżeli czujesz się dobrze. W przypadku obciążeń rodzinnych profilaktykę należy wdrożyć wcześniej.

Badanie krwi na obecność antygenu sterczowego PSA – czyli specyficznego białka, wytwarzanego w gruczole krokowym mężczyzn. Antygen PSA jest wykorzystywany do wykrywania oraz śledzenia przebiegu raka prostaty, a także wykrywania łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Zainwestuj w męskość - zbadaj się! Dlaczego tak ważna jest męska profilaktyka?

Wideo

Dodaj ogłoszenie