Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia sportowe zabronione przez rząd. Baseny, siłownie i sale gimnastyczne zamknięte. Premier: Koniec żartów

m
Od 28 grudnia baseny i siłownie nie będą już otwarte dla osób przygotowujących się do zawodów sportowych ani dla osób uczęszczających na naukę pływania. Nie będą się mogły odbywać także wszelkie inne zajęcia sportowe, także te w salach gimnastycznych czy na dworze. Taki zapis pojawił się w przedstawionym w niedzielę projekcie rozporządzenia wprowadzającego od 28 grudnia do 17 stycznia w całym kraju kwarantannę narodową. Obiekty sportowe będą dostępne tylko na potrzeby sportu zawodowego. Zakaz dotyczy "współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i organizacji wydarzeń sportowych". Rząd precyzyjnie tłumaczy tym razem, co jest sportem zawodowym, a co nie.

Baseny i siłownie są teoretycznie zamknięte od listopada, ale w praktyce z wielu obiektów można korzystać. Obowiązujące dziś przepisy pozwalają nie tylko na udostępnienie ich osobom korzystającym ze zorganizowanych lekcji pływania, ale też tym przygotowującym się do zawodów sportowych. W praktyce w niektórych obiektach wystarczy złożenie oświadczenia, że uczestniczy się w treningu przygotowującym do zawodów, by bez większych ograniczeń korzystać z obiektów. Normalnie odbywały się także inne zajęcia sportowe - w salach gimnastycznych czy na dworze.

Zobacz też: Narty po 28 grudnia? Nie wszystko będzie zakazane. Oto szczegóły przepisów

Od 28 grudnia ma się to zmienić. Baseny i siłownie oraz wszystkie pozostałe obiekty sportowe będą już otwarte tylko dla "sportu zawodowego". Taki zapis znalazł się w przygotowanym przez rząd projekcie rozporządzenia wprowadzającego kwarantannę narodową. Mowa w nim jest o "ograniczeniu współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i organizacji wydarzeń sportowych wyłącznie do sportu zawodowego". Z obiektów sportowych będą mogli korzystać sportowcy pobierający stypendia, kadra olimpijska czy zawodnicy uczestniczący w rywalizacjach sportowych w ramach oficjalnych lig. Zabronione mają być m.in. prowadzenie lekcji pływania, działalność sekcji sportowych, funkcjonowanie szkółek piłkarskich, organizowanie zajęć z gimnastyki czy zwykłe treningi.

- Zdecydowaliśmy się na obostrzenia, które mają zlikwidować fikcję, polegającą na tym, że całe rodziny wyjeżdżają na wyjazdy służbowe lub w siłowniach pojawiali się sami sportowcy zawodowi, a w galeriach handlowych są tłumy. Tu nie ma czasu na żarty i omijanie prawa, umierają ludzie. Zdecydowaliśmy się na zamknięcie na trzy tygodnie hoteli, stoków narciarskich, siłowni, salonów fitness czy galerii handlowych po to, żeby maksymalnie po świętach obniżyć transmisję wirusa i wejść w okres szczepień w możliwie najlepszym stanie zdrowia publicznego - stwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską premier Mateusz Morawiecki.

Obostrzenia dotyczące uprawiania sportu:

Do 27 grudnia:
Działalność siłowni, klubów, centrów fitness, basenów oraz aquaparków zawieszona. Dostępne są obiekty, które:

  • działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
  • są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,
  • są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Od 28 grudnia:
Ograniczenie współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i organizacji wydarzeń sportowych wyłącznie do sportu zawodowego.

Obiekty dostępne będą dla:
- zawodników pobierających stypendia sportowe,
- zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej
- uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy (pod warunkiem
organizowania tego współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń bez udziału publiczności).

Rada ministrów tłumaczy, że "sport zawodowy” to uprawianie sportu w taki sposób, w jaki świadczy się pracę lub usługi za wynagrodzeniem, bez względu na to, czy pomiędzy sportowcem zawodowym a odpowiednią organizacją sportową istnieje formalna umowa o pracę czy też nie.

Zobacz także

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE

Mająca rozpocząć się po świętach narodowa kwarantanna to nie koniec. Premier Mateusz Morawiecki już zapowiada dalej idące ograniczenia. Mają dotyczyć m.in. ograniczeń w przemieszczaniu się. I to surowszych niż te, jakie obowiązywały wiosną.- Chciałbym bardzo mocno zaapelować, by zachowywać się tak, jakby była godzina policyjna - zwrócił się do Polaków premier Mateusz Morawiecki. - Tak jakby obowiązywały jeszcze dalej idące ograniczenia. Także w przemieszczaniu się - podkreślił. W rozmowie z Wirtualną Polską szef rządu zdradził, że trwają polityczne ustalenia dotyczące nowych przepisów ograniczających poruszanie się. W tych rozmowach uczestniczy także prezydent Andrzej Duda. Morawiecki dał do zrozumienia, że może chodzić właśnie o godzinę policyjną, która - w związku z pandemią koronawirusa - obowiązuje już np. we Francji. Jaki kolejne ograniczenia planuje rząd? Czy w Polsce zostanie ogłoszona godzina policyjna? Co z zapowiadanym powrotem dzieci do szkół? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Morawiecki: Zachowujmy się tak, jakby była godzina policyjna

Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązuje narodowa kwarantanna. Oznacza to m.in. ograniczenie działalności galerii handlowych, hoteli i stoków narciarskich, zamknięcie basenów i siłowni oraz zakaz przemieszczania się w sylwestra.Co oznacza w praktyce narodowa kwarantanna? Czym jest narodowa kwarantanna? Co wolno, a co jest zakazane? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu

Od dziś narodowa kwarantanna. Oto wszystkie obostrzenia od 28.12.2020

Czy księża odwiedzą na początku roku domy parafian? Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny, decyzję w tej sprawie pozostawił poszczególnym proboszczom. Sprawdziliśmy więc we wrocławskich parafiach, jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w czasie epidemii. Żaden z proboszczów nie zdecydował się na tradycyjne chodzenie od domu do domu. Część odwołała kolędy zupełnie, część zaprosi mieszkańców poszczególnych ulic na specjalne msze do kościoła, część odwiedzi tylko tych parafian, którzy wcześniej zaproszą księży. Jak będzie przebiegała kolęda w Twojej parafii?  Sprawdź szczegóły na kolejnych slajdach - prezentujemy decyzje poszczególnych parafii. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Czy w czasie epidemii ksiądz przyjdzie po kolędzie? Oto decy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska