MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia, zaliczenia i egzaminy zdalnie. Nabory później, a także rok akademicki może się rozpocząć z poślizgiem

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
W budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego panuje cisze, kształcenie odbywa się zdalnie. Studenci zdobywają zaliczenia, zdają egzaminy także zdalnie
W budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego panuje cisze, kształcenie odbywa się zdalnie. Studenci zdobywają zaliczenia, zdają egzaminy także zdalnie Jacek Katos
Pandemia koronawirusa utrudnia prowadzenie zajęć, egzaminowanie na uczelniach. Jest problem z naborem. Odbędzie się dużo później niż zwykle, a to oznacza, że rok akademicki rozpocznie się także później... Jak sprawa wygląda na Uniwersytecie Zielonogórskim?

Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim już od 12 marca prowadzone są z wykorzystaniem dostępnych metod i technik kształcenia na odległość.

Koronawirus: Zajęcia zdalne lub przeniesione na przyszły rok

I w związku z przedłużającym się stanem zawieszenia normalnej działalności uczelni i ograniczeniem bezpośredniego kontaktu nauczycieli akademickich ze studentami, a nieuchronnie zbliżającą się sesją egzaminacyjną i końcem roku akademickiego, władze Uniwersytetu Zielonogórskiego podjęły decyzję o możliwości przeprowadzania zaliczeń i egzaminów również w formie zdalnej. Dotyczy to studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranckich – oczywiście jeżeli zajęcia prowadzone zdalnie w semestrze letnim w roku akad. 2019/2020 umożliwiły osiągnięcie zakładanych efektów uczenia się.

Zajęcia, które wymagały bezpośredniego udziału studentów i prowadzącego (laboratoria, zajęcia kliniczne) będą realizowane i zaliczane w przyszłym roku akademickim (2020/2021).

Studenci ostatniego semestru, ostatniego roku będą mieli umożliwioną realizację zajęć jeszcze w tym roku akademickim (2019/2020), oczywiście z zachowaniem ustalonych zasad bezpieczeństwa.

Koronawirus: Studenci mogą skrócić praktyki

To samo dotyczy praktyk - zgodnie z rekomendacją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, można skrócić czas trwania praktyk i w sposób alternatywny osiągnąć efekty uczenia się np. przez przeprowadzenie zajęć w formie ćwiczeń lub laboratoriów (np. symulacji) w sposób zdalny. Jeżeli w ramach zrealizowanej do tej pory praktyki, opiekun oceni, że efekty uczenia się zostały osiągnięte, można ją uznać za zaliczoną. W przypadku, kiedy praktyki zostały zaplanowane w semestrze letnim roku akad. 2019/2020, a nie odbyły się z przyczyn pandemii i nie można w sposób alternatywny osiągnąć efektów uczenia się, praktyka zostanie zaplanowana do realizacji w roku akademickim 2020/2021. Są jednak kierunki gdzie praktyka określona jest w standardach kształcenia i nie istnieje możliwość zaliczenia efektów uczenia się w sposób alternatywny. Terminy zrealizowania tych praktyk zostaną przesunięte do czasu umożliwiającego ich zrealizowanie.

Koronawirus: Egzaminy dyplomowe mogą się odbyć w trybie zdalnym

Egzaminy dyplomowe (licencjackie, inżynierskie, magisterskie) mogą odbywać się w trybie zdalnym w formie wideokonferencji, ale wyłącznie na pisemny wniosek studenta.
Jeżeli jednak egzamin dyplomowy będzie prowadzony z bezpośrednim udziałem komisji i studenta, to terminy egzaminów będą wyznaczane w zależności od komunikatów rządowych dotyczących stanu zagrożenia epidemicznego, przy zapewnieniu bezpieczeństwa studentowi oraz komisji egzaminacyjnej.

Koronawirus: Studia podyplomowe - zajęcia zawieszone

Zajęcia zostały zawieszone również na studiach podyplomowych. W związku z tym postanowiono, że zajęcia które miały się odbyć w semestrze letnim 2019/2020, zostaną ponownie zaplanowane od października 2020 r. Chyba, że słuchacze (wszyscy!) wyrazili pisemną zgodę na poprowadzenie od maja zajęć w formie zdalnej.

Koronawirus: Kalendarz rekrutacyjny pod koniec maja. Rok akademicki może rozpocząć się później.

Jeżeli chodzi o przywracanie bieżącej działalności uczelni, to czekamy na nowelizację rozporządzenia MNiSW ograniczającego funkcjonowanie uczelni w zakresie świadczenia pracy przez pracowników. Uczelnie będą musiały rozpocząć wtedy przygotowania do stopniowego przywracania bieżącej działalności i opracowywać własne plany przywracania funkcjonowania uczelni.

Ponieważ egzaminy maturalne odbędą się 8 czerwca 2020 r., to uczelnie będą musiały dostosować tegoroczne uchwały rekrutacyjne do terminów egzaminów maturalnych.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim szczegółowy kalendarz rekrutacyjny znany będzie pod koniec maja. A ponieważ wyniki matur poprawkowych będą podane dopiero 30 września, dlatego należy liczyć się z niewielkim opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021. Uczelnie, również UZ będą musiały prowadzić rekrutację nieco dłużej, żeby umożliwić maturzystom dostęp do studiów.

ZOBACZ TEŻ

III Mistrzostwa W Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny - Zielona Góra - hotel Grape Town - 29-30 listopada 2019

ZIELONA GÓRA: Mistrzostwa Polski w szyciu chirurgicznym stud...

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zajęcia, zaliczenia i egzaminy zdalnie. Nabory później, a także rok akademicki może się rozpocząć z poślizgiem - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska