Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele. Czy będą zmiany w przepisach? Minister pracy, Elżbieta Rafalska rozwiewa wątpliwości

(vp)
W 2019 roku obowiązuje już tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu ma dotyczyć wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku.
W 2019 roku obowiązuje już tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu ma dotyczyć wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku. pixabay.com
Czy przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele zostaną złagodzone? Ostatnio, po wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, pojawiły się takie przypuszczenia. W tej sprawie zabrała też głos minister pracy Elżbieta Rafalska, która rozwiewa wątpliwości.

Zakaz handlu w niedziele – czy wrócą dwie niedziele handlowe miesiącu?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie od 1 marca 2018 roku. W ub. roku w każdym miesiącu ( z wyjątkiem grudnia) obowiązywały dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2019 roku obowiązuje już tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu - ta ostatnia. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu ma dotyczyć wszystkich niedziel z wyjątkiem 7 w roku.

Zobacz też: NIEDZIELE HANDLOWE MARZEC 2019. KIEDY BĘDĄ ZAMKNIĘTE SKLEPY? W KTÓRE NIEDZIELE W MARCU ZROBISZ ZAKUPY?

Ostatnio premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd dokonuje przeglądu dotyczącego wpływu ustawy na mniejsze, większe i rodzinne sklepy, a „w najbliższym czasie zapadną decyzje związane z tym tematem”, w mediach zawrzało. Od razu pojawiły się więc domysły, że rząd rozważa złagodzenie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele, aby powrócić do systemu dwóch niedziel handlowych w miesiącu.

Łagodniejsze przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele? Elżbieta Rafalska rozwiewa wątpliwości

Minister pracy Elżbieta Rafalska a antenie radia RMF FM poinformowała, że rząd nie zdecyduje się na ograniczenie zakazu handlu w niedziele i nie będzie zmian w projekcie. – Myślę, że działania z "piątki Morawieckiego" poprawią jeszcze konsumpcję prywatną, wpłyną na sytuację gospodarczą – poinformowała Elżbieta Rafalska.

Według minister pracy, lekiem na spadek dochodów właścicieli sklepów ma być rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, 13. pensja dla emerytów oraz niższe podatki. Dzięki temu Polacy będą mieli więcej pieniędzy na zakupy, a więc sklepy „odbiją” sobie to, co straciły na zakazie handlu.

Zakaz handlu w niedziele i jego dotychczasowe skutki

Jak się okazuje, w 2018 roku swoją działalność zakończyło w Polsce 11 tys. sklepów. Głównie były to małe sklepy osiedlowe, ale także księgarnie czy sklepy obuwnicze.

Pojawiły się więc głosy, że ustawa może odbić się czkawką Prawu i Sprawiedliwości podczas jesiennych wyborów parlamentarnych. Dlatego część ekspertów sugeruje, aby PiS wycofał się z tego. Zamiast zakazu, proponują m.in. wpisanie do Kodeksu Pracy założenia, że każdy etatowy pracownik ma zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu.

Pozytywne efekty zakazu handlu w niedziele

Niedziele wolne od handlu pozwoliły części Polaków ograniczyć wydatki. Pozytywny wpływ zakazu handlu na zawartość portfela widzi co szósty badany. Dla czterech na pięciu nie zmieniło się nic, a jeden na siedemnastu wydaje więcej. Powód? Pieniądze zaoszczędzone w tradycyjnych sklepach pochłaniają zakupy w internecie, organizacja spotkań towarzyskich, a także wyjścia do restauracji, kina czy teatru – wynika z badań dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Zobacz też: Zielonogórska giełda rolno-towarowa w każdą niedzielę tętni życiem. To zakupy zrobisz w każdą niedzielę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska