Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz sprzedaży w niedzielę uderzy w handel przygraniczny. Kupcy stracą miliardy, mieszkańcy pracę?

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała
W 2016 roku obywatele innych państw z terenów przygranicznych wydali na zakupy w Polsce ponad 39 miliardów złotych. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele pociągnie za sobą nie tylko spadek wpływów z handlu, ale również w gastronomii i usługach, a w konsekwencji zatrudnienia w miejscowościach przygranicznych.

Jak wynika z danych GUS, w IV kwartale 2016 roku 67 proc. przyjazdów cudzoziemców do Polski związanych było z realizacją zakupów, a w całym minionym roku wydali na nie ponad 39 miliardów złotych. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele pociągnie za sobą nie tylko spadek wpływów z handlu, ale również w gastronomii i usługach, a w konsekwencji zatrudnienia w miejscowościach przygranicznych.

Z badań przeprowadzonych w IV kwartale 2016 r. wynika, że 67 proc. cudzoziemców przekraczających granicę Polski było mieszkańcami miejscowości zlokalizowanych w odległości 50 km od granicy, a 50 proc.mieszkało w pasie do 30 km. Nasi sąsiedzi wydawali na zakupy w Polsce średnio 480 zł, z czego najwięcej przekraczający granicę z Ukrainą (812 zł), Białorusią (652 zł), Litwą (508 zł), Rosją (469 zł) oraz z Niemcami (411 zł).

- Rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, w tym również restauracje, stacje benzynowe i apteki, informacje w dwóch językach oraz godziny otwarcia dopasowane do preferencji obcokrajowców. Jeden z najbardziej restrykcyjnych zakazów handlu w niedziele obowiązujący w Niemczech, stał się motorem rozwoju branży handlowej, a tym samym wzrostu zatrudnienia przy zachodniej granicy.
Niemieccy klienci nie bez powodu odwiedzają polskie sklepy właśnie w niedziele – w tygodniu ze względu na obowiązki zawodowe po prostu nie mają czasu na zakupy. Wprowadzenie równie restrykcyjnego zakazu handlu w Polsce nie sprawi więc, że będą przyjeżdżali w inne dni tygodnia, ale doprowadzi do znacznego spadku wpływów, a w konsekwencji zatrudnienia w miejscowościach przygranicznych – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

Czytaj też:
Płatność podzielona czyli tzw. split payment już niedługo spowoduje prawdziwą rewolucję w księgowości firm

O konsekwencjach spowodowanych utratą ruchu przygranicznego, boleśnie przekonało się już województwo warmińsko-mazurskie oraz Trójmiasto w następstwie ograniczenia ruchu dla gości z Kaliningradu.
Jak informuje Gdańska Organizacja Turystyczna, przez trzy lata funkcjonowania małego ruchu granicznego, przychody polskich terenów objętych umową wyniosły ponad 900 milionów złotych. Obywatele Federacji Rosyjskiej wydawali w Gdańsku najczęściej pomiędzy 200 a 1000 zł, co stanowiło istotny dochód dla lokalnych przedsiębiorców oraz całego miasta. Jeśli więc będzie ich w Gdańsku nawet o 50 proc. mniej, oznacza to wymierne straty finansowe dla miasta.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz sprzedaży w niedzielę uderzy w handel przygraniczny. Kupcy stracą miliardy, mieszkańcy pracę? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska