Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończono budowę odcinka trasy S3 ze Szczecina do Gorzowa

Paweł Kozłowski 95 722 57 72 [email protected]
fot. archiwum
fot. archiwum
W czwartek otwarcie trzeciego i już ostatniego odcinka drogi ekspresowej ze Szczecina do Gorzowa. Podróż będzie krótsza o kilkadziesiąt minut. A co z resztą trasy?

Pan Tomasz pochodzi ze Szczecina, ale mieszka w Gorzowie, gdzie prowadzi biznes. Do rodzinnego miasta jeździ systematycznie. - Wcześniej na odcinek „od znaku do znaku” trzeba było liczyć dobrze ponad godzinkę. Teraz jazda trwa około 50 minut, a ma być jeszcze szybciej - mówi. Także dlatego, że od nowego roku wzrasta dozwolona prędkość, z jaką można jechać po dwujezdniowej drodze ekspresowej - ze 110 na 120 km na godz.

Dotychczas podróż do Szczecina nie należała do zbyt przyjemnych. A latem to była wręcz katastrofa. Sznur ciężarówek i zakorkowane miejscowości były standardem. Szczególnie ciężki był przejazd przez Pyrzyce, gdzie znajdują się ronda i przejazd kolejowy. Sytuacja zmienia się od kilku miesięcy, bo budowlańcy systematycznie finiszują z pracami na S3, które były podzielone na trzy odcinki. Pierwszy otwarty został fragment ekspresówki ze Szczecina - a dokładnie od węzła „Klucz”, gdzie droga łączy się z autostradą A6 - do Pyrzyc. Tą trasą można jeździć od 26 maja. Następnie w październiku prace skończyły się na odcinku z Pyrzyc do . Teraz koniec robót szykuje się na ostatnim fragmencie: z Myśliborza do Gorzowa. S3 połączy się z zachodnią obwodnicą miasta. W sumie będzie to ponad 80 km. 66 jest na terenie województwa zachodniopomorskiego, przez nasze prowadzi 15,5 km.

- Już po otwarciu dwóch pierwszych odcinków był to najdłuższy ciąg drogi ekspresowej, jaki istnieje w Polsce - zaznacza Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem. - Trzeci tylko pobije ten rekord.

Inwestycja opóźniła się o kilka miesięcy. Drogowcy w kilku miejscach zmieniali projekty. M.in. w rejonie Jastrzębca firma Berger Bau musiała - ze względu na obszar Natura 2000 i wniosek ekologów - zbudować dwa dodatkowe przejścia dla zwierząt. A na odcinku Pyrzyce - Myślibórz zamiast 20-metrowego przejścia dla zwierząt powstała 160-metrowa estakada.

S3 ze Szczecina do Gorzowa biegnie w śladzie planowanej wcześniej autostrady A3. I tak naprawdę ekspresówka dużo się od niej nie różni. Ma węższy pas ruchu o 25 cm i węższy pas awaryjny o pół metra. Pozostałe parametry są takie same, jak na autostradzie. A więc dwa przedzielone szerokie pasy w jedną i drugą stronę. Kierowcy nawet nie powinni poczuć różnicy. W tej chwili trwa przygotowywanie ostatniego odcinka na otwarcie. Niemałe problemy drogowcy mają z usunięciem śniegu, który zalega na jezdniach.

Fragment ze Szczecina do Gorzowa powstanie jako pierwszy z całej S3. Na południu województwa istnieją na razie jedynie urywki, które w przyszłości będą tworzyć „trójkę”, m.in. obwodnice Międzyrzecza, Zielonej Góry i Nowej Soli (docelowo prowadzić będzie ona aż do przejścia granicznego z Czechami w Lubawce i będzie to ważny szlak komunikacyjny z północy na południe Europy). Co dalej?

Odcinek z Gorzowa do Nowego Miasteczka ma powstać do jesieni 2013 r. Trasa z Międzyrzecza do Sulechowa jest już w realizacji. Budowy pozostałych odcinków spinających całość, czyli Gorzów - Międzyrzecz i Sulechów - Nowe Miasteczko mają ruszyć w przyszłym roku. Jednak ze względu na konieczność postawienia nowego mostu na Odrze w Cigacicach cała inwestycja prawdopodobnie zakończy się w połowie 2014 r.

 

Czy S3 powstanie?

W tym tygodniu rząd ma zaakceptować obcięte wydatki na budowę dróg w kraju. Na liście oszczędności jest wiele tras szybkiego ruchu, w tym fragment S3 od Nowego Miasteczka do Lubawki. Czy to na pewno jedyne zagrożenie? Władze innych województw już zapowiadają protest wobec rządowych planów. My od dziś pytamy naszych urzędników i parlamentarzystów, o to czy będą bronić najważniejszego szlaku komunikacyjnego w Lubuskiem - S3.

(staw)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska