Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaledwie 26 proc. Polaków jest w pełni zaszczepionych. Czy przywileje i loteria zachęcą nas do szczepień?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Na szybszy powrót do normalności mogą liczyć osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Już teraz nie obowiązują ich limity dotyczące obłożenia
Na szybszy powrót do normalności mogą liczyć osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19. Już teraz nie obowiązują ich limity dotyczące obłożenia Grzegorz Dembinski
Czy osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą więcej? Z pewnością nie muszą obawiać się limitów dotyczących liczby osób mogących brać udział w poszczególnych wydarzeniach. Choć oficjalnie nie mówi się o przywilejach dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi, to w rzeczywistości można zauważyć wiele udogodnień, które skierowane są do osób, które przyjęły pełne dawki szczepionek.

Do kina, na wesele czy na basen

Na stronie rządowej co pewien czas pojawiają się aktualne informacje na temat obostrzeń w Polsce. W wielu kwestiach wprowadzane są limity dotyczące liczby osób, która może uczestniczyć w danym wydarzeniu lub korzystać z danego miejsca. Choć limity te wielokrotnie były zmieniane, to od pewnego momentu przy każdym z nich pojawiła się informacja mówiąca o tym, że nie dotyczą one osób w pełni zaszczepionych.

Wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dzięki temu ci, którym udało się już przyjąć dwie dawki (jedną w przypadku Johnson&Johnson) szczepionki mogą swobodnie pojawiać się w kinach, teatrach, muzeach i innych miejscach kultury. Mogą brać udział w spotkaniach zarówno w lokalach, jak i na świeżym powietrzu, uczestniczyć w weselach, komuniach i innych uroczystościach czy przyjęciach. Nie są wliczani również w limit dotyczący liczby wiernych w kościele, a także w klubach nocnych, dyskotekach, siłowniach, na basenach czy stokach narciarskich. Co więcej, nie muszą też martwić się o zakwaterowanie w hotelach.

Osoby, które przyjęły dwie dawki (jedną w przypadku Johnson&Johnson) szczepionki przeciw koronawirusowi mogą liczyć na szybszy powrót do normalności. To za sprawą przywilejów, jakie im przysługują - nie dotyczą ich limity osób, czy łatwiej mogą wyjechać na wakacje. Zobacz w galerii, na jakie przywileje mogą liczyć osoby zaszczepione ---->

Na takie przywileje mogą liczyć osoby w pełni zaszczepione p...

Paszporty covidowe - kolejna możliwość dla zaszczepionych

Bycie w pełni zaszczepionym przeciw COVID-19 jest jednym z kryteriów otrzymania tzw. paszportu covidowego, czyli dokumentu, który ma ułatwić podróżowanie podczas wakacji. Dzięki niemu na granicy będzie można także uniknąć kwarantanny czy wykonania testu w kierunku COVID-19.

Przypomnijmy, że Unijne Certyfikaty Covidowe w Polsce pojawiły się 1 czerwca. Jednak dopiero od 1 lipca będą one uznawane również w innych krajach. Docelowo mają one obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie.

Przywileje czy ograniczenia?

Choć ze strony rządu nie padły jeszcze żadne oficjalne decyzje mówiące o tym, by osoby zaszczepione mogły otrzymać jakieś ulgi, to jednak niektórzy organizatorzy imprez kulturalnych sami zdecydowali, że umożliwią je wyłącznie osobom zaszczepionym. Tak jest w przypadku Pol’and’Rock Festival.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

- Zadaliśmy pytanie naszej publiczności - czy koncert dla wszystkich beż żadnych warunków, czyli festiwal dla 250 osób, czy festiwal dla 20 tysięcy gości z obowiązującymi zasadami typu szczepienia?

- wyjaśniał Jerzy Owsiak na swoim Facebooku.

I dodawał: - W głosowaniu na naszych stronach w mediach społecznościowych ogromna większość wybrała opcję drugą, i tym samym w całym tym zgiełku po raz kolejny organizujemy Pol’and’Rock Festival.

Decyzja ta nie spodobała się wielu fanom festiwalu, którzy w komentarzach pisali o wprowadzaniu segregacji sanitarnej.

Szczepienia obowiązkowe?

Szczepienia budzą wiele kontrowersji. Część osób nie chce się szczepić, przez co krytycznie wypowiada się o ulgach, które przysługują zaszczepionym. Z drugiej jednak strony pojawiają się też głosy mówiące o wprowadzeniu obowiązku szczepień. Za takim rozwiązaniem są Prezydenci Poznania, Sopotu i Wałbrzycha, a także marszałkowie województw lubuskiego i pomorskiego, którzy w tej sprawie zaapelowali do premiera i ministra zdrowia.

- Uważamy, że w stanie wyższej konieczności i zagrożenia zdrowia oraz życia publicznego wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19 to najszybszy i jak na razie najskuteczniejszy ze sposobów, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby zakaźnej oraz jej ciężkiego przebiegu wymagającego hospitalizacji. Wiemy też, że już pojedyncza dawka szczepionki nie tylko chroni daną osobę przed ciężkim przebiegiem choroby, ale o połowę ogranicza dalszą transmisję wirusa w społeczeństwie

- tłumaczą.

Jak dotąd jednak szczepienia pozostają dobrowolne.

Zaledwie 26 proc. Polaków w pełni zaszczepionych

Od początku programu szczepień w całym kraju wykonano 24 687 629 szczepień. Z czego 9 137 734 to drugie dawki. Jak dotąd liczba w pełni zaszczepionych osób w Polsce wynosi zaledwie 9 747 952. To około 26 proc. Polaków. W samej Wielkopolsce podano już 2 187 208 szczepionek, w tym 780 230 drugich dawek. Najwięcej szczepień w województwie wykonano jak dotąd w Poznaniu i powiecie poznańskim.

Jednak ostatnio mówi się o tym, że program szczepień zaczyna zwalniać, a chętnych na szczepienie jest mniej.

- Zauważamy w ostatnich kilku dniach tendencję spadkową. Coraz mniej osób przychodzi na pierwszą dawkę szczepienia

- mówi Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

I dodaje: - Z tego też względu rząd decyduje się na kampanie informacyjne i podejmuje różne działania. W najbliższy weekend (piątek-niedziela) na terenie Lotniska Leszno przy ulicy Szybowników 28 stanie kontener, w którym bez konieczności wcześniejszej rejestracji będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19.

Kolejnym rozwiązaniem, mającym zachęcić do szczepień, jest loteria dla zaszczepionych. Udział w niej mogą wziąć osoby, które ukończyły 18 lat i są zaszczepione przynajmniej jedną dawką. Loteria ma ruszyć 1 lipca.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zaledwie 26 proc. Polaków jest w pełni zaszczepionych. Czy przywileje i loteria zachęcą nas do szczepień? - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska