Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zalety zielonej herbaty

(oprac. staw)
Od długości parzenia zależy działanie herbaty
Od długości parzenia zależy działanie herbaty
Jeśli z trudem zmieniasz nawyki żywieniowe, zacznij od picia zielonej herbaty u znajomych lub kupuj ją na wagę w małych porcjach.

Szukaj swojego ulubionego smaku. Możesz doprawić ją cytryną lub miodem.

Każda z herbat ma swoje zalety, ale dziś napiszemy o zielonej. Jej napar przyda się zwłaszcza latem, bo pomaga ona schłodzić organizm. Synoptycy zapowiadają upały już w najbliższym tygodniu, więc zapraszamy do lektury.

Zwyczaje

Nasza bohaterka przywędrowała do Europy w XVII wieku z Chin i Japonii, ale nie miała zbyt dużych szans na upowszechnienie, bo Anglicy przekonali miliony ludzi do picia herbaty czarnej. Dopiero od kilkunastu lat Europejczycy, wraz z większą świadomością konsumencką, zaczęli doceniać walory zielonego naparu. Przekonują się do niego nawet Anglicy.

Gdzie rośnie

Po łacinie zielona herbata nazywa się Thea sinesis,czyli herbata chińska. Uprawiana jest w Japonii, Wietnamie i Indiach, ale pochodzi z Chin. To jak wygląda i smakuje zależy od procesu produkcji, bo z tej samej rośliny powstaje też czarny napar. Zielony nie przechodzi procesu fermentacji. Dzięki temu zachowuje wartościowe składniki. Różnice są więc w składzie, aromacie, barwie.

Jej walory

Zielona herbata zawiera ona m.in. witaminy A, B, B2, C oraz wiele minerałów i mikroelementów. Jej składniki według Japończyków wspomagają leczenie aż 61 dolegliwości. Oto kilka z nich:

  • ochrona przed zawałem serca
  • poprawa krążenia
  • zapobieganie zwężaniu się naczyń krwionośnych
  • obniżanie poziom cholesterolu
  • zmniejszenie ryzyka zachorowań na raka
  • wzmocnienie zębów i kości
  • regulacja procesów trawiennych.

    Poza tym zielona herbata ma hamować także procesy starzenia się organizmu, a więc służy też naszej urodzie.

    Gdy jesteś zmęczony

    Możesz sięgać po zieloną herbatę, gdy czujesz zmęczenie i znużenie. Działa bowiem pobudzającą i odprężającą. Służy wysiłkowi umysłowemu, bo łatwiej się przy niej skoncentrować. Działa lepiej niż kawa, bo jej skutki trwają dłużej. Kofeina w niej zawarta stymuluje nas łagodniej, bez uderzenia do głowy.

    Jak parzyć

    Zagotuj wodę i zostaw na 5 minut. Jeśli herbata ma działać pobudzająco, zaparz ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco - nieco dłużej (3-8 minut). Napar przelej do innego naczynia, bo inaczej będzie miała gorzki smak. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Za każdym razem napar ma inny smak.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska