Zaliczka do rozliczenia

LESZEK KALINOWSKI (68) 324 88 74 lkalinowski@gazetalubuska.pl
Zaliczkowe formy wypłaty stypendiów dla uczniów, doprecyzowanie pojęcia wydatków kwalifikowanych, zmiana sposobu obliczania miesięcznego dochodu z gospodarstwa rolnego - to niektóre nowości w unijnych stypendiach.

Zmiany te będą obowiązywać w nowym roku szkolnym. Na ten czas dla polskich uczniów przewidziane jest ok. 50 mln euro, a dla studentów ok. 8 mln euro. Pieniądze te będą dostępne już od września, jednak tempo ich wykorzystania zależy od powiatów. Aby ułatwić im przyznawanie stypendiów, wprowadzono kilka zmian - mówi podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki i pracy Marek Szczepański.

Zaliczka do rozliczenia

Do tej pory uczniowie dostawali stypendia w formie rzeczowej (np. podręczniki), dofinansowania opłat (np. za zakwaterowanie, wyżywienie) lub na podstawie faktur i rachunków otrzymywali refundację wcześniej poniesionych kosztów związanych z pobieraniem nauki.
Dodatkowo, w nowym roku szkolnym, wprowadzona zostanie jeszcze zaliczkowa forma wypłaty stypendiów. Polegać ona będzie na przekazywaniu pieniędzy uczniowi w transzach (tzn. w częściach, a wysokość transzy powinna odpowiadać miesięcznej wysokości stypendium). Wypłata kolejnej możliwa będzie dopiero po rozliczeniu się przez ucznia z otrzymanych wcześniej funduszy. Jeśli uczeń nie rozliczy się, dalsze wypłaty nie będą kontynuowane, a pieniądze w zmniejszonej kwocie trafią do innego ucznia z listy rezerwowej.

Sfinansuj sobie kurs

Jeśli chodzi o wydane przez uczniów pieniądze, to ministerstwo gospodarki i pracy doprecyzowało zasadę, że celem przedstawiania przez uczniów dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków jest zapewnienie wykorzystania stypendiów na cele edukacyjne. W związku tym, nie ma konieczności, by spełniały one wymogi dotyczące dowodu księgowego, określone w ustawie o rachunkowości. Zakup można udokumentować za pomocą faktury, jak i zwykłych paragonów lub biletów.
Uczeń lub student może ponosić koszty zakupów przed datą rozpoczęcia projektu, np. jeszcze w sierpniu. Musi zbierać faktury, rachunki i paragony świadczące o dokonanych zakupach. Dotyczy to zwłaszcza podręczników czy biletów zakupionych jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Ponadto w związku z wprowadzeniem zaliczek, uczniowie w ramach stypendium będą mogli sfinansować wydatki nie będące obligatoryjnie wymaganymi przez szkołę, ale nadal związanymi z nauką. Dzięki temu dyrektor szkoły będzie mógł indywidualnie określić katalog wydatków, które mogą być ponoszone przez uczniów. W katalogu mogą znaleźć się wydatki związane np. z zakupem multimedialnych pomocy naukowych, uczestnictwem w kursach językowych i innych zajęciach dodatkowych realizowanych przez szkołę.

Dochód inaczej obliczany

Podstawowe kryterium dochodowe to kwota uprawniająca do uzyskania świadczeń rodzinnych określona na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. W tej chwili jest to 504 zł (lub 583 zł dla niepełnosprawnych) netto na osobę w rodzinie. Jednakże, decyzję o wysokości kryterium dochodowego podejmują marszałkowie województw, którzy mogą obniżyć ten próg.
W przypadku gdy rodzina, uczeń lub student utrzymują się z gospodarstwa rolnego, podstawą obliczenia dochodu jest przeciętny dochód z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszany do 30 października każdego roku przez prezesa GUS. Zgodnie z obliczeniami GUS, roczny dochód z 1 ha przeliczeniowego w 2005 r. będzie wyznaczony na podstawie dochodu z 2003 r. i będzie wynosił 1.086 zł.
Poza tym marszałkowie województw mogą wprowadzić dodatkowe kryteria wyboru uczestników projektów stypendialnych.

Najnowsze oferty na Black Friday

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.