Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żałoba narodowa na północy województwa

Renata Ochwat (beb, paw)
Łukasz Szynklewski jako jeden z pierwzych gorzowian wpisał się do księgi kondolencyjnej
Łukasz Szynklewski jako jeden z pierwzych gorzowian wpisał się do księgi kondolencyjnej fot. Bogusław Sacharczuk
W miastach północnej części województwa zostały wyłożone księgi kondolencyjne. Odwołano wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. - Trzeba godnie przeżyć ten czas - mówią pogrążeni w żałobie Lubuszanie.

- Co tu dużo mówić, okropna tragedia - mówił wczoraj Łukasz Szynklewski. Był jednym z pierwszych gorzowian, którzy przyszli wpisać się do księgi kondolencyjnej. Została ona wyłożona w Pałacu Ślubów przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Księgi są wszędzie

Mieszkańcy północnej części województwa mogą się również wpisać do księgi wyłożonej od niedzieli w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Dziś swoją księgę wyłoży PiS w biurze senatorsko-poselskim przy ul. Hawelańskiej. Biuro czynne jest od 10.00 do 14.00.

Podobne księgi leżą w urzędach miast: Kostrzyn, Słubice, Skwierzyna, Sulęcin, Międzyrzecz i Strzelce Krajeńskie. Wszystkie pozostaną tam aż do zakończenia żałoby.
Gorzowianie cały czas składają kwiaty w miejscach pamięci. - Zaniosłam znicze do katedry, bo dla mnie to najbardziej godne miejsce - mówiła Jolanta Kwiatkowska. Znicze płoną również pod Krzyżem Katyńskim na gorzowskim cmentarzu komunalnym. Na Starym Rynku kwiaty leżą pod masztem z opuszczoną do połowy flagą narodową.

Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli gorzowscy radni oraz działacze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. U stóp obelisku ułożono flagę z 300 białych i czerwonych zniczy. - Trudno cokolwiek mówić w obliczu tak wielkiej tragedii - przyznawał prezydent Tadeusz Jędrzejczak. Za dusze ofiar tragicznej katastrofy pod pomnikiem modlił się ksiądz Stanisław Chojnowski.

Krystyna Sibińska, przewodnicząca Rady Miasta Gorzowa zapowiedziała, że w środę o 14.00 odbędzie się specjalna żałobna sesja rady. - Chcemy uczcić pamięć ofiar, w tym szczególnie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Mamy specjalne powody, aby zwołać sesję. W tej katastrofie zginęli przecież honorowy obywatel naszego miasta ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz dwoje gorzowian: sybiraczka Anna Maria Borowska i jej wnuk Bartosz - mówiła K. Sibińska.

Modlitwa za ofiary

Wczoraj także mieszkańcy Słubic uczcili ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Setki słubiczan przyszły w południe na plac przy pomniku Sybiraków. Wśród nich byli uczniowie wszystkich szkół, delegacje urzędów (także z Niemiec) i mieszkańcy. - Jestem tutaj, bo mi ta strata bardzo leży na sercu - powiedziała nam Zofia Radkiewicz, która przyprowadziła pięcioletniego wnuka Krystiana. Malec trzymał w rączce biało-czerwoną chorągiewkę.

- Oby ta śmierć przyczyniła się do autentycznego pojednania - mówił burmistrz Ryszard Bodziacki. A proboszcz parafii NMP Królowej Polski ks. Andrzej Gerej dodał: - Kochać trzeba za życia. Po śmierci jest już za późno.

Mieszkańcy Wędrzyna, przedstawiciele wojska, władz gminy i powiatu sulęcińskiego oraz parlamentarzyści modlili się w niedzielę na specjalnej mszy św. Po jej zakończeniu wpisywali się do księgi kondolencyjnej.

Dla wędrzynian osoby, które zginęły w Smoleńsku, są szczególnie wyjątkowe. Dwa lata temu w Gdyni podczas uroczystości Dnia Morza ministranci z kościoła garnizonowego spotkali się z parą prezydencką oraz z ostatnim prezydentem na uchodźstwie. Biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski w 2005 r. wyświęcił wędrzyński kościół, a jego sekretarz ksiądz Jan Osiński był wielkim przyjacielem parafii i ministrantów. W katastrofie zginął także dowódca wojsk lądowych, w szereg których zalicza się 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Wędrzyna i Międzyrzecza.

W lubuskich kościołach cały czas trwają modlitwy za ofiary tragedii pod Smoleńskiem. Dziś w Słubicach msza św. zostanie odprawiona w kościele p.w. św. Ducha o 18.00, a jutro o 18.00 w Rzepinie.

Od dziś przez cały tydzień w sulęcińskim gimnazjum na lekcjach historii nauczyciele będą rozmawiać z uczniami o Katyniu. - Na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie będę przestawiała sylwetki tragicznie zmarłych - mówi nauczycielka Ewa Krynicka. Uczniowie gimnazjum zapalili także znicze pod kościołem p.w. św. Mikołaja oraz przy płycie Jana Pawła II - patrona szkoły.

Bez imprez

W całym regionie odwołano imprezy sportowe i kulturalne. - Zostawiliśmy tylko dwa spotkania. Jedno będzie w środę w klubie Jedynka o 17.00. Maria Surmacz, prezes gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, przybliży straszne wydarzenia sprzed 70. lat. Temu tematowi poświęcone będzie także spotkanie w piątek o 17.00 w klubie Pogodna Jesień - mówi Janusz Winiecki, dyrektor gorzowskiego Grodzkiego Domu Kultury.

Choć lubuskie miasta są już udekorowane flagami przewiązanymi kirem, to jednak gorzowianie narzekają, że są one brudne lub jest ich za mało. - Wydział gospodarki komunalnej wymieni przybrudzone, zwłaszcza te przy pomniku Piłsudskiego. Natomiast nie będziemy wywieszać dodatkowych. Być może przybędzie ich przed sobotą, czyli na dzień pogrzebu ofiar, ale decyzja jeszcze nie zapadła - mówi Jolanta Cieśla, rzeczniczka magistratu.

Gorzowianie, którzy chcą pojechać na pogrzeb prezydenta RP, mogą skorzystać z propozycji PiS. - Przyjmujemy zapisy wszystkich chętnych w naszym biurze przy ul. Borowskiego 31. Do 15 kwietnia biuro czynne jest od 9.00 do 12.00 oraz od 17.00 do 19.00. Telefon kontaktowy 0 692 13 93 49 - mówił wczoraj Sebastian Pieńkowski. Zapewnia, że miejsca znajdą się dla wszystkich chętnych. - Jak trzeba będzie wynająć 50 autobusów, to je wynajmiemy - mówił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska