Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamarła Turnia: W wyniku uderzenia pioruna zmarł taternik z Sulechowa

(roch)
Zdjęcie południowej ściany Zamarłej Turni wykonane z Dolinki Pustej.
Zdjęcie południowej ściany Zamarłej Turni wykonane z Dolinki Pustej. fot. Czytelnik
Jak podaje portal Interia w zakopiańskim szpitalu w nocy z soboty na niedzielę zmarł 35-letni taternik z Sulechowa. W szpitalu pozostaje jego żona.

Do tragedii doszło w sobotę. Grupa siedmiu taterników wspinała się po Zamarłej Turni. Nagle zmieniła się pogoda i jedno z wyładowań atmosferycznych trafiło w grupę.

Najciężej poszkodowany był właśnie taternik z Sulechowa. Ratownicy tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego przetransportowali część z poszkodowanych do zakopiańskiego szpitala, a części pomogli zejść w bezpieczny teren.

- Zmarły to 35-letni mężczyzna z Sulechowa. W szpitalu na oddziale ortopedii pozostaje jego żona, także poszkodowana w tym wydarzeniu - powiedział Kazimierz Pietruch, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji. .

Zamarła Turnia to jedna z najsłynniejszych ścian wspinaczkowych w wysokich Tatrach. Leży między Małym Kozim Wierchem a Kozimi Czubami. Przez Zamarłą wiedzie najsłynniejszy tatrzański szlak - Orla Perć. Jej południowa ściana opada do Pustej Dolinki znajdującej się w wyższej partii Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Zamarła długo uchodziła za niezdobytą. Jako pierwsi przeszli jej ścianę północną 9 sierpnia 1904 r. Józef Bajer, Ignacy Król, Ludwik Pręgowski.

Przy próbach powtórzenia drogi na ścianie południowej zginęło wielu taterników, m.in. Stanisław Bronikowski w 1917 r., plastyk Mieczysław Szczuka w 1927 r. 6 października 1929 r. zginęły tu siostry Marzena i Lida Skotnicówny. Była to pierwsza kobieca próba pokonania ściany.

Nazwa Zamarłej Turni została wymyślona przez poetę Franciszka Henryka Nowickiego. Wypadkom na jej ścianach swoje wiersze poświęcili Julian Przyboś i Jalu Kurek. O wspinaczkach na tej ścianie nakręcono też dwa filmy (w 1934 r. i 1962 r. "Zamarła Turnia" do scenariusza Jana Długosza z udziałem znanych polskich taterników).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska