Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek joannitów w Słońsku już nie straszy. Konstrukcja nareszcie została zabezpieczona, zadaszona i będzie udostępniona turystom

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Ruiny zamku joannitów w Słońsku zostały zabezpieczone i będą udostępnione turystom.
Ruiny zamku joannitów w Słońsku zostały zabezpieczone i będą udostępnione turystom. Dominika Piotrowska-Kuipers
Zarośnięte chaszczami ruiny przez lata stały w reprezentacyjnym miejscu Słońska. Niewielkiej gminy nie było stać na zabezpieczenie zabytku. W końcu z pomocą przyszły fundusze unijne. Teraz budowla została zabezpieczona, nie będzie dalej niszczała i zostanie wreszcie udostępniona turystom.

Niewielu wierzyło, że zamek joannitów w Słońsku jeszcze się odrodzi. II wojnę światową budowla przetrwała w stosunkowo dobrym stanie. Później jednak, zaniedbana, zaczęła niszczeć. W 1975 r. wybuchł tu pożar. Od tego czasu konstrukcja popadała w coraz większą ruinę. Po pożarze zostały praktycznie same mury. Na terenie zamku i w jego wnętrzach zaczęły wyrastać chaszcze. Teren ogrodzono betonowym płotem. Przez lata nie było nadziei na ratunek dla zabytkowej konstrukcji. To jednak zmieniło się, gdy Słońsk wziął udział w polsko-niemieckim projekcie. W jego ramach właśnie na ratowanie zamku joannitów do gminy przypłynęły unijne pieniądze. Na inwestycję przeznaczono 2 mln zł.

Zabezpieczenie ruin zamku jest już na końcowym etapie. Niestety, w trakcie inwestycji na jaw wyszło, że jedna ze ścian jest w gorszym stanie, niż pierwotnie sądzono. Na jej uratowanie potrzeba dodatkowo około miliona złotych.

Ruiny zamku joannitów w Słońsku zabezpieczone

Z majestatycznego niegdyś zamku ocalały praktycznie same mury i właśnie te mury trzeba było ratować. Na ich szczytach powstały betonowe wieńce, które wzmocniły konstrukcję. Cały teren został uporządkowany, z wnętrza zamku wywieziono tony gruzu. Spękane w wielu miejscach ściany zostały wzmocnione. Nad całą konstrukcją powstał dach. W niczym nie przypomina on oryginalnego zadaszenia, ale najważniejsze, że spełnia swoją funkcję i do wnętrza budynku oraz na ściany nie dostaje się już wilgoć.

Trwa remont zamku Joannitów w Słońsku. Ruiny budowli zostały zabezpieczone, wykarczowano roślinność, która zarastała okolice zamku i jego wnętrza. W ostatnim czasie na wieńce nabite zostały murłaty, położono krokwie na dachu, a ponadto rozpoczęto nabijanie desek na dach. Dzięki tym zabiegom zabytkowe ruiny zostaną zabezpieczone i zatrzymana zostanie ich dalsza degradacja. To był ostatni dzwonek, żeby ocalić zabytek przed popadnięciem w całkowitą ruinę. Remont zamku możliwy jest dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Unijny projekt, który gmina realizowała wspólnie z zakonem joannitów i niemieckim miastem Sellow, dostał milion euro. 500 tys. euro popłynęło do Słońska na zabezpieczenie ruin pałacu.Początkowo w miejscu zamku Joannitów był niewielki dwór rycerski, w latach 1426-1429 zbudowano tu zamek. Zbiegiem lat budowla przechodziła kolejne rozbudowy i przebudowy. W 1652 r. została spalona przez Szwedów. W XVIII w. zamek został odbudowany, a ostatnia przebudowa miała miejsce w 1783 r. W XIX w. urządzono tu muzeum joannitów. Budynek przetrwał II wojnę światową i... zaczął popadać w ruinę. Los zamku został przypieczętowany w 1975 r., gdy strawił go ogromny pożar. Od tego czasu możemy oglądać jedynie gołe mury.Zobacz też wideo: Wysadzili bankomat w Lubuskiem. Policja poszukuje sprawców kradzieży

Zamek Joannitów w Słońsku nareszcie przestanie straszyć. Trw...

Zamek w Słońsku będzie udostępniony turystom

- Zabezpieczenie ruin zamku jest już na końcowym etapie. Niestety, w trakcie inwestycji na jaw wyszło, że jedna ze ścian jest w gorszym stanie, niż pierwotnie sądzono. Na jej uratowanie potrzeba dodatkowo około miliona złotych. Będziemy się starali o te pieniądze - mówi Janusz Krzyśków, wójt gminy Słońsk. Wójt dodaje, że po zakończeniu prac, zabezpieczone ruiny zamku mają być udostępnione turystom, a budowla ma tętnić życiem. - Mamy już konkretne plany. Będą tu organizowane spotkania, występy, koncerty. Przygotujemy scenę, a konstrukcja zostanie oświetlona - wylicza wójt.

Powstaje szlak joannitów

To jednak nie wszystko. Trwają prace nad stworzeniem szlaku joannitów. W Lubuskiem oraz w Brandenburgii po niemieckiej strony Odry jest wiele miejscowości, które z zakonem były lub wciąż są mocno związane. W naszym regionie, poza Słońskiem, to m. in. Sulęcin, Łagów, czy Świebodzin. - Będziemy chcieli pokazać, że historia zakonu miała wspływ nie tylko na ziemię lubuską, ale też inne regiony. Chcemy stworzyć szlak turystyczny po miejscach, które były związane z zakonem. Powstaje właśnie koncepcja turystyczna - mówi Dominika Piotrowska – Kuipers kustosz Muzeum Martyrologii w Słońsku. W opracowaniu jest też aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością. Oznacza to, że turysta w ekranie swojego smartfona będzie widział, jak zamek w Słońsku wyglądał w czasach świetności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska