Zamek w Broniszowie i kościół w Studzieńcu ze wsparciem ministra kultury. Na liście jest więcej lubuskich miejsc, które będą remontowane

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zamek w Broniszowie otrzyma 60 tys. zł. Łukasz Wojtasik
Studzieniec, Broniszów, a także m.in. Iłowa, Żary i Paradyż znalazły się na liście wsparcia przez ministra kultury z Programu Ochrony Zabytków. Co będzie robione? Jak wysokie minister przyznał wsparcie?

- Gratulacje dla proboszcza ks. Sławomir Przychodnego, którego to wielką zasługą jest otrzymanie dofinansowania na prace remontowe w kościele w Studzieńcu z Programu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ogłosił radny Kożuchowa Marcin Jelinek.

– Otrzymaliśmy tą informację, że dostaliśmy te pieniążki, to jest mniej niż chcieliśmy. Zbieramy z parafii. Mamy nadzieję, że gmina i urząd marszałkowski pomogą – liczy ks. proboszcz Sławomir Przychodny. – Planujemy, aby kościół w Studzieńcu wewnątrz odnowić. To jest zabytek, więc musimy wszelkie prace prowadzić pod opieką i zgodnie z zaleceniami konserwatora. Chcemy odnowić ściany w środku kościoła, podłogę i sufit, a także zrobić dzwonnicę. To są nasze dwa cele.
Siedziba parafii, do której należy kościół w Studzieńcu, jest w Lubieszowie. Do tej parafii należy też kościół w Rudnie. – Jak przychodziłem do parafii, odnowiliśmy ołtarze w Rudnie i Studzieńcu. W pewnym momencie rzuciłem całe siły na Rudno. Udało się wykonać tam prace. Teraz można będzie kontynuować działania w kościele w Studzieńcu, który zasługuje, aby go zupełnie odnowić.

Z historii kościoła w Studzieńcu

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Studzieńcu pochodzi z końcu XIII wieku. Początkowo składał się jedynie z zamkniętego trójbocznie prezbiterium. W XVI wieku powstała wolnostojąca dzwonnica, w której znajduje się dzwon z 1495 r. Świątynia w zasadzie zachowała swój pierwotny wygląd. Ściany są z kamienia polnego.
"We wnętrzu znajduję się niezwykle oryginalny ołtarz główny z XVIII wieku z obrazem przedstawiającym św. Wawrzyńca. Jego bogata, snycerska dekoracja stanowi wybitny przykład kunsztu i umiejętności barokowych twórców. Z tego samego okresu pochodzi również ambona. W świątyni zachowały się oryginalne drzwi z metalowymi okuciami, chrzcielnica z datą 1551, chór muzyczny oraz ławki. We wnętrzu i na zewnątrz kościoła znajdują się płyty epitafijne" - czytamy w historii kościoła na stronie internetowej parafii.

Wsparcie dla zamku w Broniszowie

Zamek w Broniszowie (gm. Kożuchów) znalazł się na liście wsparcia przez ministra ze względu na zawalenie stropu w jednym z pomieszczeń, do którego doszło w ubiegłym roku.
- Mam już wkład własny - informuje dr Cezary Lusiński. - Naprawdę będę się cieszył, jak promesa zaskutkuje podpisaniem umowy, gdy zrealizuję prace, LWKZ je przyjmie, a MKiDN rozliczy i nie zażąda zwrotu. Przechodziłem w ciągu 10 lat każdą możliwą trudność. Oczywiście lepiej jest dostać, niż nie dostać promesy.
Przypomnijmy, obiekt kupił w 2010 r. dr Cezary Lusiński i prowadzi w nim kompleksowy remont. - Prace konserwatorskie i budowlane polegały głównie na przemurowaniach wzmacniających konstrukcję, na odtworzeniu zapadniętych stropów oraz wzmocnieniu tych, które ze względu na cenne zdobienia sztukateryjne i polichromie nie mogły być wymienione, nawet jeśli były spróchniałe i przegniłe. Prace te, realizowane ściśle według decyzji Lubuskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, wykonane zostały przez fachowe konserwatorki zabytków z Warszawy, Torunia i Gdańska - informuje Cezary Lusiński, który zawodowo był przedsiębiorcą i dyplomatą, a na remont zamku wydał cały materialny dorobek życia.
Już wcześniej w realizacji niektórych prac udało się uzyskać dofinansowanie w konkursach organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarząd Województwa Lubuskiego i LWKZ.
Od 2012 roku jest to siedziba Lubuskiej Fundacji im. Paderewskiego, która upowszechnia dziedzictwo wielkiego kompozytora, pianisty, filantropa i polityka. W 2019 roku fundacja nawiązała współpracę z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Zielonej Górze.
Zamek udostępniany jest do bezpłatnego zwiedzania w ciepłym okresie roku, od maja do września

Kto w Lubuskiem dostał wsparcie?

 • Zamek Broniszów (XVI w.): odbudowa zawalonego stropu i zniszczonych komnat - 60 tys. zł.
 • Chichy, późnogotycki tryptyk (1516 r.): konserwacja i restauracja ołtarza - etap II - 30 tys. zł.
 • Chotków, kościół pw. Narodzenia NMP ( XIV w. ): naprawa i wzmocnienie więźby dachowej, wzmocnienie pokrycia dachu oraz
  wzmocnienie sklepienia nawy - etap VII - 190 tys. zł.
 • Gościkowo-Paradyż, kościół pw. św. Marcina z Tours i WNMP (XIII/XVII), konserwacja-restauracja wystroju kaplicy św. Wojciecha oraz barokowych konfesjonałów i waz - etap III - 470 tys. zł.
 • Gościkowo-Paradyż, kościół pw. św. Marcina z Tours w Wniebowzięcia NMP (XIII/XVII): Konserwacja-restauracja barokowych hełmów wieży - etap I - 500 tys. zł.
 • Iłowa, kościół pw. Chrystusa Króla (XVIII w.): kontynuacja remontu elewacji - 240 tys. zł.
 • Iłowa, wozownia przypałacowa (ok. 1900): remont, wzmocnienie zniszczonej konstrukcji dachu i szachulca - nakaz WKZ i PINB - 150 tys. zł.
 • Ośno Lubuskie, kościół pw. św. Jakuba Apostoła (XIV w.): remont dachu- etap IV - 110 tys. zł.
 • Ośno Lubuskie, mury miejskie: zabezpieczenie, wzmocnienie i renowacja odcinka muru obronnego z basztą Zwinger - kontynuacja prac - etap III - 240 tys. zł.
 • Studzieniec, kościół pw. św. Wawrzyńca (XIII w.): regotyzacja wnętrza kościoła, remont dzwonnicy przykościelnej - 230 tys. zł.
 • Żary, zamek Dewinów-Bibersteinów (XIV-XVIII): odtworzenie hełmu wieży i dachów zamku, prace konserwatorskie w obrębie elewacji i pomieszczeń w ramach likwidacji skutków pożaru i akcji gaśniczej - 660 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ:
ZIELONA GÓRA: Odkryto pochówek. Szkielety są bez głów. Czaszki leżą na klatce piersiowej. Kto je odciął?

Zielona Góra. Zobacz prawdziwe cudo! Nawet nie wiemy, co mamy

ZOBACZ TEŻ:
Kostrzyn nad Odrą. Jeden z mieszkańców odnalazł kamień litograficzny z tajemniczą inskrypcją. Co jest na nim napisane?

POLECAMY

Wideo: Firmy muszą się dostosować do nowych technologii

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A jakie wnioski składa Gmina Kożuchów na remonty swoich zabytków : lapidarium, mury obronne, kamienice w rynku itd.?Jakoś cicho. Czyżby ta Gmina była tak bogata? A może marazm urzędników?

Dodaj ogłoszenie