Zamiast awansu na igrzyska polscy koszykarze zdobyli doświadczenie

Tomasz Biliński
Zamiast awansu na igrzyska polscy koszykarze zdobyli doświadczenie Wojciech Figurski/400mm.pl
W Tokio reprezentacja Polski nie zagra na igrzyskach pierwszy raz od 1980 r. Szansę straciła podczas turniejów kwalifikacyjnego w Kownie. - Mamy zawodników, na których można oprzeć przyszłość polskiej koszykówki - szukał pozytywów trener kadry Mike Taylor.

Polscy koszykarze w półfinale turnieju kwalifikacyjnego przegrali z Litwą 69:88. Była to ich druga dotkliwa porażka w Kownie. W drugim spotkaniu fazy grupowej ulegli aż 77:112 Słowenii, która pokonała w finale gospodarzy i awansowała na igrzyska. Reprezentacja Polski wygrała tylko na początku rywalizacji - z Angolą 83:64.

Porażki poniosła z ekipami, w których składach byli gracze NBA, jak prawdopodobnie obecnie najlepszy koszykarz na świecie Słoweniec Luka Doncić (na co dzień gracz Dallas Mavericks) czy Litwini Domantas Sabonis (Indiana Pacers) i Jonas Valanciunas (Memphis Grizzlies).

- Niestety, nie jesteśmy dosyć dobrzy indywidualnie, aby przez 40 minut robić różnicę, jak ma to miejsce w przypadku Doncicia czy Valanciunasa. Oni nie potrzebują często zagrywki, aby rzucić punkty. My potrzebujemy grać wszyscy razem - ocenił w rozmowie z PZKosz skrzydłowy reprezentacji Polski Aaron Cel.

Biało-Czerwoni nie byli faworytem turnieju w Litwie. Ogranie gospodarzy byłoby niespodzianką, na którą ekipa Taylora liczyła. - Wykonaliśmy dobrą pracę w pierwszej połowie. Być może przełom drugiej i trzeciej kwarty były kluczowe, bo rywale złapali „wiatr w żagle”, a my może straciliśmy koncentrację - analizował Mateusz Ponitka. Kapitan kadry dodał: - Staraliśmy się nawiązać rywalizację, ale z tak doświadczonym rywalem, z zawodnikami z Euroligi i NBA, to nie jest łatwe. To dobre doświadczenie dla nas, szczególnie dla młodszych graczy. Musimy wyciągnąć lekcję i próbować budować wszystko dalej na tym doświadczeniu. Jako kapitan starałem się pokazać młodszym zawodnikom, jak powinni podchodzić do meczów. Tacy zawodnicy jak Olek (Balcerowski), Łukasz (Kolenda), Kuba (Garbacz) czy Michał (Sokołowski) mają potencjał, aby być ważnymi elementami kadry w najbliższych latach.

Z pozostałych trzech turniejów na igrzyska awansowali Czesi, Niemcy oraz Włosi. Wielkimi nieobecnymi będą m.in. Serbowie, którzy w 2016 r. zdobyli srebrne medale.

W Tokio w pierwszej fazie 12 drużyn narodowych zostało podzielonych na trzy czterozespołowe grupy. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze ekipy, a także dwie z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.

• Grupa A: Iran, Francja, USA, Czechy
  • Grupa B: Australia, Niemcy, Włochy, Nigeria
  • Grupa C: Argentyna, Japonia, Hiszpania, Słowenia