Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamki broniły wyspiarzy przed piratami (zdjęcia)

(decha)
Najbardziej znanym jest Zamek Świętego Gabriela usytuowany na jednej z wysepek u brzegów miasta Arrecife, obecnej stolicy wyspy.
Najbardziej znanym jest Zamek Świętego Gabriela usytuowany na jednej z wysepek u brzegów miasta Arrecife, obecnej stolicy wyspy. Dariusz Chajewski
Lanzarote to wyspa nie tylko dla wielbicieli wulkanów i wspaniałych plaż. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy zamków. W tym Castillo de Santa Barbara najstarszą fortecę na Wyspach Kanaryjskich.
Do Zamku Świętego Gabriela w Arrecife prowadzi efektowny most Puente de las Bolas.

Zamki broniły wyspiarzy przed piratami

Castillo de Santa Barbara prezentuje się wspaniale. Z jednej strony rewelacyjny widok na miasteczko Teguise, z drugiej krater wygasłego wulkanu (452 metry wysokości) i od jego miana bywa także nazywany Castillo de Guanapay. Został wzniesiony w 1312 roku przez włoskiego nawigatora Lancelotto Malocello, aby chronić dawną stolicę Lanzarote przed piratami. I pełniła tę rolę odpierając kolejne szturmy m.in. w latach 1551, 1569 i 1571. W 1586 r. ponad tysiąc osób schroniło się tutaj przed napadem słynnego Morato Arráeza. W ostatnich latach wieku XVI twierdzę odbudowano pod kierownictwem włoskiego inżyniera Leonardo Torrianiego. Dziś mieści się tutaj interesujące muzeum ukazujące rolę emigrantów z Wysp Kanaryjskich w podboju Ameryki.

Z kolei najbardziej znanym jest Zamek Świętego Gabriela usytuowany na jednej z wysepek u brzegów miasta Arrecife, obecnej stolicy wyspy. Z miastem łączy go efektowny most Puente de las Bolas. Zamek zbudowano w 1574 roku z rozkazu króla Felipe II. On także miał zabezpieczyć miasto przed berberyjskimi piratami. Nie zawsze to się udawało, znany nam już Morato Arraez zrównał zamek z ziemią. Podobno w obliczu klęski zarówno obrońcy, jak i mieszkańcy miasta, którzy tutaj się schronili, popełnili samobójstwo, aby nie trafić do niewoli Maurów. Ten zamek także odbudował Leonardo Torriani. Tutaj także znajdziemy muzeum, tym razem archeologiczne

Z kolei w zatoce portowej Arrecife znajdziemy XVIII - wieczny zamek San José. Nie tylko miał bronić, ale także uratować przed klęską głodu, gdyż jego budowa była swoistymi robotami publicznymi. Stąd druga nazwa budowli Fortaleza del Hambre (Twierdza Głodu). Dziś jest siedzibą muzeum sztuki współczesnej.

Teraz jedziemy na południe wyspy. Charakterystyczny, okrągły zamek las Coloradas, znany jest również Torre de Águila schował się między hotelami. Wzniesiono go w 1742 r. i miał strzec wyspy od strony cieśniny La Bocayna, która oddziela ją od Fuerteventury. On także w przeszłości był niszczony przez piratów. Dziś zachwyty budzi dzwonnica w stylu izabelińskim oraz wspaniały widok na wybrzeże Fuerteventury i wysepkę Los Lobos. A tuz obok wspaniałe piaszczyste plaże.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska