Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zamknięto przedszkole lub żłobek z powodu powodzi? Postaraj się o zasiłek opiekuńczy

(sc)
fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Gdy zamknięte z powodu powodzi przedszkole lub żłobek, zmusza rodziców do zostania w domu z dzieckiem, w takiej sytuacji można się starać w ZUS o zasiłek opiekuńczy.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, m. in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły. Zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły w związku z powodzią, jest traktowane jako nieprzewidziane zamknięcie placówki, które uprawnia do otrzymania zasiłku opiekuńczego. Zasiłek taki przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie. Należy się matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.

Dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły jest:

* oświadczenie ubezpieczonego o zamknięciu placówki,

* wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15

oraz w przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS

* zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wysokości wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.

 

Czytaj też:

ZUS: Ułatwienia dla firm dotkniętych klęską powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska