Zaostrzenie kar dla kierowców: 5.000 mandat, 30.000 grzywna, konfiskata pojazdu 3.12.2021

Michał Borkowski
Michał Borkowski
Zaostrzenie kary dla kierowców: 5.000 mandat, 30.000 grzywna, konfiskata pojazdu
Zaostrzenie kary dla kierowców: 5.000 mandat, 30.000 grzywna, konfiskata pojazdu archiwum
Udostępnij:
Po serii żądań stowarzyszeń, polityków różnych opcji i samorządowców rząd przyjął projekt zmian radykalnie zaostrzających kary dla sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych. Mogą wejść w życie już w 2021 roku.

Większe kary dla kierowców: mandaty i grzywny

Dotąd kierowcę można ukarać mandatem do 500 zł. Jeśli zmiany przyjęte przez rząd wejdą w życie, pułap kar np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 30 km/h wzrośnie do 5.000 zł.
Z kolei jeżeli policjant uzna, że o karze powinien zdecydować sąd, kierowca będzie mógł dostać grzywnę w wysokości maksymalnej już nie 5.000, ale 30.000 zł.

Aby zwiększyć egzekucję kar, urząd skarbowy będzie mógł nieopłacony mandat odjąć od zwrotu podatku.

Zaostrzenie kar: punkty kierowców

Tu szykują się następujące zmiany:

  • za najbardziej drastyczne wykroczenia policja będzie dawać 15 punktów karnych (dziś górna granica, np. za omijanie pojazdu, którego kierowca przepuszcza pieszych przez przejście, wynosi 10 pkt);
  • zmiana terminu, po którym punkty karne się kasują – z roku od wykroczenia do 2 lat;
  • likwidacja szkoleń redukujących punkty karne;
  • udostępnienie ubezpieczalniom danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych, w efekcie kierowcy łamiący prawo będą płacili więcej za ubezpieczenie.

Zaostrzenie kar: areszt i więzienie

Zmiana przepisów zaostrzy kary dla kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Osoba przyłapana na podwójnym gazie będzie mogła trafić do aresztu na 30 dni. Do tego 2.500 zł grzywny.
Ponadto przewidziano, iż sprawcom przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających będzie groziła kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności. W wypadku spowodowania katastrofy lub wypadku ze skutkiem śmiertelnym kara wyniesie nie mniej niż 8 lat.
Projekt przewiduje ponadto ograniczanie możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności – w przypadku przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny.

Rząd chce wprowadzenia renty najbliższym ofiary śmiertelnego wypadku, jeśli kierowca prowadził pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Przyzna ją sąd z urzędu, bez żadnego wniosku.

Zaostrzenie kar: konfiskata samochodu

Jedną z najbardziej komentowanych propozycji rządu jest konfiskata pojazdu. Będzie mogła nastąpić, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości lub odurzenia narkotykiem spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.
Nowe przepisy zakładają, że sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, kiedy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając auto może umożliwić popełnienie przestępstwa.

Premier Morawiecki: – Każdy przypadek jazdy po alkoholu jest potencjalną zbrodnią. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jeżdżących po alkoholu.

Jeśli pojazdem będzie kierować osoba nieposiadająca uprawnień, nastąpią 2 sankcje:

  • niedopuszczenie pojazdu do ruchu przez 3 miesiące,
  • kara pieniężna w wysokości 10.000 zł.

Zaostrzenie kar dla kierowców – od kiedy

Premier Morawiecki: – Każdy dzień zwłoki to potencjalnie nowe ofiary. Jestem przekonany, że jeszcze przed końcem roku uda się przejść ścieżkę legislacyjną. Vacatio legis będzie krótkie. Przy dobrej woli posłów i senatorów zmiany wejdą w życie przed 2022 rokiem.

Powyższe zmiany i tak nie idą najdalej. Bardziej radykalne postuluje Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze:

  • taryfikator mandatów powinien być powiązany z waloryzowaną co rok płacą minimalną,
  • egzekucja mandatów w uproszczonym postępowaniu administracyjnym,
  • zwiększenie liczby fotoradarów do co najmniej 2.000,
  • zwiększenie do 400 liczby odcinków z automatycznym pomiarem prędkości.

Wideo

Materiał oryginalny: Zaostrzenie kar dla kierowców: 5.000 mandat, 30.000 grzywna, konfiskata pojazdu 3.12.2021 - Głos Koszaliński

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
niech tak będzie ale dla wszystkich, Zlikwidować immunitety sędziów, prokuratorów, posłów, senatorów, kolesiostwo w służbach mundurowych i niech wszyscy płacą równo . Niemożliwe niestety.
P
Pan Gość
Czekamy na pierwszego jęczącego po 1 grudnia, który dostanie mandat 1500 zł. za przekroczenie prędkości o 30 km/godz. ponad dopuszczalną prędkość. Bedzie dotyczyć terenu zabudowanego, jak też poza nim. A więc czekamy na płaczka, mazgaja i wuj co jeszcze :)
G
Gość
Jeba.c pi..s
G
Gość
W ramach protestu powinnyśmy wszyscy jeździć tera z prędkością poniżej dozwolonej prędkości przy 50 np 20
J
Jan Kowalski
Wystarczy jeździć przepisowo i sprawa załatwiona. Niestety w naszym kraju niewielu to potrafi :(
c
carter
co się rząd patyczkuje - jeszcze zabranie mieszkania/domu przy przekroczeniu predkości powyżej 3 km/h.

Do tego publiczna chłosta.

ps. szkoda że na te mandaty bedzie stac tylko poslów po podwyzkach.
P
Porażka
Cen.zura na tym portalu 😔
G
Gość
21 lipca, 15:48, ZłodziejeZWiejskiej:

"taryfikator mandatów powinien być powiązany z waloryzowaną co rok płacą minimalną" byleby kwoty wolnej od podatku nie wiązać czasem z inflacją...

Prawo nie działa wstecz ,podobno czyli :

W danym okresie popełnionego czynu bądź proste kara taka jaka obowiązywała w tym okresie.

G
Gość
Pięć tysięcy dla szarego Kowalskiego i na przykład prezesa czy dyrektora?

Czy tylko mnie się wydaje, że to sposób na łatanie dziury w budżecie kosztem wspomnianego Kowalskiego?
G
Gość
Już kiedyś pewien komornik zabrał traktor sąsiada i była afera.

Teraz chcą zabierać np. pijanemu kierowcy państwowy autobus ?
Z
ZłodziejeZWiejskiej
"taryfikator mandatów powinien być powiązany z waloryzowaną co rok płacą minimalną" byleby kwoty wolnej od podatku nie wiązać czasem z inflacją...
Dodaj ogłoszenie