Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłonął znicz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wystąpi cztery tysiące młodych sportowców

Andrzej Flügel
Andrzej Flügel
Zapłonął znicz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
Zapłonął znicz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Mariusz Kapała / GL
We wtorkowy wieczór na terenie drzonkowskiego WOSiR-u uroczyście otwarto Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w sportach letnich, także trwające już od poniedziałku mistrzostwa Europy do lat 21 w pięcioboju nowoczesnym.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży to zawody w 33 dyscyplinach wyłaniające jednocześnie mistrzów Polski juniorów młodszych (w pływaniu juniorów). Na sportowych arenach naszego regionu i nie tylko (część konkurencji rozgrywana jest w innych województwach) zaprezentuje się cztery tysiące młodych zawodników, jeśli dołożymy do tego trenerów i sędziów liczba uczestników wzrośnie do pięciu i pół tysiąca osób.

Uroczyste otwarcie

Impreza miała bardzo uroczysty charakter. Poczet flagowy tworzyło czterech zielonogórskich olimpijczyków: Marian Filipiuk, Marcin Horbacz, Szymon Staśkiewicz i Lucjan Błaszczyk. Po przekazaniu młodym pięcioboistom z ZKS-u Drzonków flaga została wciągnięta na maszt. Uczestników powitał wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysław Nowicki, a gospodarz, wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki życzył zawodnikom znakomitych wyników i dobrych wrażeń z pobytu w naszym regionie. Znicz olimpijski wnieśli medaliści olimpijscy: Małgorzata Książkiewicz-Kubka i Tomasz Kucharski, a zapalił go pięcioboista Kamil Kasperczak. Od dziś głos będą już mieli sportowcy.

Triumfatorzy zostają też mistrzami Polski

- Olimpiady Młodzieży w obecnym kształcie odbywają się od 1995 roku - powiedział wiceprezes organizatora imprezy, Wojewódzkiej Federacji Sportu, Marian Rzeźniewski. - Kiedyś były to spartakiady, ale uznano to za pomysł radziecki, aczkolwiek sama nazwa pochodzi od Spartakusa. To model, który mimo różnych kontrowersji i głosów przeciwnych, sprawdził się, bo niemal sto procent późniejszych medalistów mistrzostw świata Europy czy igrzysk brało udział w olimpiadzie młodzieży. Wyłania ona jednocześnie mistrzów Polski w kategorii juniorów młodszych w pływaniu gdzie jej triumfatorzy są jednocześnie medalistami w kategorii juniorów. Rozgrywana jest w dyscyplinach letnich, zimowych i w sportach halowych. Nasz region już szósty raz jest organizatorem tej imprezy. Po raz pierwszy młodzi sportowcy gościli w ówczesnym województwie zielonogórskim w 1982 roku. Jesteśmy doświadczonymi organizatorami, mamy sprawdzone wzorce.

Działa przy tym ta sama ekipa, więc nie ma zagrożenia że coś może nawalić. Oczywiście, nie wszystkie dyscypliny jesteśmy zorganizować w Zielonej Górze, na przykład wioślarstwo czy kajakarstwo. Inne nie mogą się odbyć z uwagi na specyfikę dyscypliny, jak na przykład wspinaczka, gdyż nie warto czegoś budować tylko na jedną imprezę. Stąd cześć dyscyplin rozgrywana będzie poza regionem. Szkoda, że nie będzie u nas lekkiej atletyki, bo to przecież ,,królowa sportu” w której uczestniczy najwięcej zawodników. Niestety, nie udało się. Zielonogórski stadion nie przeszedł weryfikacji gdyż zawody muszą się odbyć na sprawnych obiektach. Bardzo nad tym bolejemy. Impreza jest rozłożona w czasie, bo kończy się dopiero w sierpniu. Wszędzie udało się zabezpieczyć bardzo dobre warunki pobytu dla sportowców i ich opiekunów. Reszta w ich rękach.

Przygotowano 245 kompletów medali

Centrum dowodzenia znajduje się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. - To jubileuszowa, 25 już olimpiada - mówi dyrektor WOSiR-u Bogusław Sułkowski. - Przypada w stulecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Obejmuje 33 dyscypliny, wszystkie są w programie igrzysk olimpijskich. Realizujemy ją w 18 miejscowościach na terenie sześciu województw, czyli tam gdzie mamy najlepsze obiekty dla poszczególnych dyscyplin i ludzi mogących podołać temu zadaniu. Przygotowaliśmy 245 komplety medali.

Medal otrzyma też każdy trener którego zawodnik stanie na najwyższym podium. Na budżet składa się dofinansowanie z ministerstwa sportu i turystyki, z budżetu województwa, samorządów lokalnych oraz fundacji Lotto imienia Haliny Konopackiej. Łącznie jest to około czterech milionów złotych. Dzięki nim przeprowadzimy na wysokim poziomie olimpiadę i postaramy się zabezpieczyć w sprzęt sportowy, który po imprezie zostanie przez Lubuską Federację Sportu nieodpłatnie przekazany naszym klubom

Zobaczycie ich na Ziemi Lubuskiej

Termin i miejsce zawodów w naszym województwie. Czerwiec, od 3 do 5 - pięciobój nowoczesny (Drzonków); od 16 do 23 - tenis (Zielona Góra); od 24 do 26 - piłka nożna dziewcząt (Gorzów); od 24 do 26 - piłka nożna chłopców (Babimost, Zbąszynek).
Lipiec, od 1 do 3 - pływanie synchroniczne (Gorzów); od 1 do 4 - podnoszenie ciężarów (Drzonków); od 5 do 7 - piłka wodna (Gorzów); od 6 do 7 - kolarstwo BMX (Nowa Sól); od 14 do 16 - siatkówka plażowa dziewcząt (Drzonków); do 16 do 18 - siatkówka plażowa chłopców (Drzonków); od 17 do 21 - rugby (Słubice); od 18 do 21 - pływanie (Drzonków); od 19 do 21 - łucznictwo (Gorzów); od 19 do 21 - kolarstwo szosowe (Strzelce Kraj); od 21 do 27 - strzelectwo (Zielona Góra); od 23 do 25 - jeździectwo, skoki (Drzonków); od 26 do 28 - jeździectwo, ujeżdżanie (Drzonków).

Sierpień, od 3 do 4 - kolarstwo MTB (Gorzów); od 6 do 8 - wioślarstwo optimist, BIC, Techno 293 (Sława); od 9 do 11 - triathon (Sława); od 13 d0 18 - wioślarstwo laser, L`Equipe (Sława). 23 - uroczyste zakończenie (Zielona Góra, Palmiarnia).

Zobacz też wideo: Caster Samenya idzie na wojnę z IAAF. „Jestem kobietą i światowej klasy sportowcem. Nic tego nie zmieni”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zapłonął znicz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Wystąpi cztery tysiące młodych sportowców - Gazeta Lubuska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska