Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAPYTAJ LEKARZA | Co wywołuje łuszczycę i kto jest bardziej narażony na zachorowanie?

PG
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: [email protected]

Pani doktor, łuszczyca to jedna z chorób, której współczesna medycyna nie potrafi całkowicie wyleczyć, a jedynie łagodzi jej objawy. Tymczasem każdy z nas może zachorować... Co wywołuje chorobę i kto jest bardziej narażony na zachorowanie?
Doktor Anna Chałupczak-Winiarska:
Łuszczyca to choroba o nieznanym pochodzeniu. Tak jak pani zauważyła, nie jest chorobą zakaźną, zatem nie można się nią zarazić. Jednak w niektórych rodzinach występuje częściej. Jest bowiem chorobą autoimmunologiczną genetyczną. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszyscy nosiciele określonego genu chorują. Aby łuszczyca się ujawniła, muszą zaistnieć pewne czynniki, aktywujące ów gen. Mogą to być częste infekcje górnych dróg oddechowych, ale także leki bądź długotrwałe stany zapalne w organizmie np. zepsute zęby, przewlekłe zapalenie zatok, owrzodzenie żołądka czy infekcje dróg rodnych itp. Do leków, które uaktywniają łuszczycę zaliczamy sole litu, antydepresanty, sulfonamidy, leki przeciwmalaryczne, a także leki przeciwzapalne, dostępne bez recepty. Łuszczycę wywołują też powszechnie w kardiologii stosowane np. beta-blokery. Co drugi pacjent je zażywa i jest to duży problem dla chorujących na łuszczycę, ponieważ tych leków często nie mogą odstawić ze względu na niemiarowość serca czy migotanie przedsionków.

Jakie objawy odnośnie łuszczycy powinny nas zaniepokoić? Kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?
Doktor Anna Chałupczak-Winiarska:
Początek choroby może być różny. Może to być masywny wysiew na całym ciele, drobnych brunatno-bordowych grudek, pokrytych łuskami, najczęściej zdarza się to po infekcji, np. anginie. Łuszczyca może pojawiać się też podstępnie - plackowatymi ogniskami jedynie na owłosionej skórze głowy, w pępku, uszach, w okolicy łokci czy kolan. Może pojawić się też w fałdach ciała, czyli w pachwinach, pachach, szparze międzypośladkowej i imitować inne choroby, na przykład wyprzenie drożdżakowe. Bywa też, że ktoś może mieć jedynie drobne wgłębienia w obrębie płytek paznokci, tak zwane paznokcie naparstkowe - to świadczy o tym, że osoba ta nosi w sobie „gen łuszczycowy”, może zachorować na łuszczycę, ale nie musi.

Mówi się, że łuszczyca jest nie tylko chorobą ciała, ale również duszy. Wyklucza z normalnego życia, sprawia, że chorzy nie chcą spotykać się z innymi ludźmi, zamykają się w czterech ścianach swych mieszkań.
Doktor Anna Chałupczak-Winiarska:
Łuszczyca jest chorobą, którą w przeciwieństwie do innych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, po prostu widać. Rodzi to problemy natury psychologicznej, społecznej. Ludzie często ukrywają chorobę, ponieważ ujawnienie jej budzi lęk przed odrzuceniem. Zmiany na skórze nie są pochodzenia bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego, dlatego tak ważne jest podkreślenie, że łuszczycą nie można się zarazić. Nie jest chorobą zakaźną.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ZAPYTAJ LEKARZA | Co wywołuje łuszczycę i kto jest bardziej narażony na zachorowanie? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska