Żary czują ducha sportu

Artykuł sponsorowany
Żary czują ducha sportu - mówi Marcin Hakman, prezes Żary Runners Team

Czy biegacze w Żarach wrócili już na trasy?

Z tego, co widzę w lesie, to tak, wrócili. Z pewnością wszyscy byli głodni biegania, więc dziwić się nie można.

Pan również?

Tak, cieszę się, że chociaż w lesie można biegać.

Jak sobie radzili w okresie największych obostrzeń, gdy można było zaspokajać jedynie niezbędne potrzeby i uprawianie sportu było zakazane?

Niektórzy trenowali, wykorzystując rower stacjonarny czy bieżnię, inni biegali wokół domu. Ale większość odpoczywała, spożytkowała ten czas na regenerację.

W kwietniu miała się odbyć 6. Dycha po Żarach. Nowy termin to 4 lipca. Czym kierowaliście się przy wyborze daty?

Pomyśleliśmy, że może będzie to odpowiedni termin. Ale nikt z nas nie ma wiedzy, kiedy wielkie bieganie będzie możliwe. Śledzimy uważnie to, co dzieje się w kraju, jak zmieniają się obostrzenia. Bardzo chcemy, by odbyła się ta impreza, lecz niczego na razie nie wiadomo. Zawody biegowe, te duże i te małe, są odwołane na całym świecie. A my po prostu czekamy, do lipca jest jeszcze trochę czasu. Sądzę, że jakąś decyzję podejmiemy w połowie maja. Na październik mamy zaplanowany Cross Górski po Zielonym Lesie i może zdarzyć się, że przeprowadzimy tylko jeden bieg.

Kiedy powstał klub, ilu liczy biegaczy, na czym polega jego działalność?

Żary Runners Team to klub sportowy zrzeszający biegaczy amatorów z Żar i okolic. Powstał w 2014 roku, a założyło go kilkunastu biegaczy. Powołaliśmy to stowarzyszenie, by organizować w Żarach biegi, bo nie było ich wcześniej, a jako klub możemy prosić miasto czy sponsorów o dotację na te imprezy. W efekcie w tym roku miała odbyć się już szósta Dycha po Żarach i szósty Cross. Wspólnie z Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Marszowie organizujemy w maju Piątkę z Ekoszkołą. Teraz bieg odbyłby się po raz trzeci. To impreza połączona z dniem otwartym w zakładzie. Wcześniej organizowaliśmy też okolicznościowe biegi po Zielonym Lesie. Klub się rozwija, mamy już około 60 członków. Warto dodać, że kilku z nas uczestniczyło w powstawaniu żarskiego parkrunu i wielu bierze udział w sobotnich spotkaniach.

Ile zajmuje przygotowanie Dychy po Żarach czy Crossu Górskiego po Zielonym Lesie?

Na pewno nie tydzień czy dwa, ale miesiące. Gdy tylko skończy się Dycha, już myślimy o Crossie i odwrotnie. Przygotowanie tych imprez to wyzwanie, ale jest grupa członków klubu, która mocno pracuje, dzięki czemu udaje się przeprowadzić te imprezy. Oczywiście pomagają nam w tym wolontariusze, bez których mielibyśmy problem choćby z zabezpieczeniem trasy. Mamy szczęście, że są i chętnie pomagają. Zawsze staramy się im jakoś odwdzięczyć.

Biegów nie byłoby też bez sponsorów…

Oczywiście, wszak organizacja biegu wiąże się ze sporymi kosztami. Od początku mamy sponsorów, takim głównym jest SWISS KRONO, ale są też inne firmy jak MAGOREX, Relpol czy Tandem. Wielką pomoc otrzymujemy z Urzędu Miasta w Żarach.

Ile osób biega w Żarach?

Podjęliśmy się organizacji imprez także po to, by zmobilizować do biegania jak największą liczbę mieszkańców Żar. Gdy przeglądam listę zawodników Dychy po Żarach, widzę, że mieszkańcy to połowa uczestników, a przecież nie wszyscy startują w tym biegu. Sądzę, że bieganie regularnie uprawia co najmniej 600 mieszkańców miasta, ale są i tacy, którzy wyruszają na trasy od czasu do czasu. To, że dużo osób biega w Żarach, widać w parkach, w Zielonym Lesie, nawet na ulicach. Oczywiście mówię tu o okresie poza pandemią.

Czyli Żary to rozbiegane miasto?

O tak! A jeszcze spora grupa jeździ na rowerach, duża uprawia nordic walking. Żary czują ducha sportu.

Dodaj ogłoszenie