MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ŻARY. To jest hucpa, żenada i bezczelność! - komentowała zmiany w komisji rady miejskiej Edyta Gajda!

Lucyna Makowska
- Byliśmy dotąd jedyną niezależną od burmistrzów komisją - mówiła Edyta Gajda. - To było bardzo niewygodne!. Na zdjęciu z Piotrem Czerwińskim.
- Byliśmy dotąd jedyną niezależną od burmistrzów komisją - mówiła Edyta Gajda. - To było bardzo niewygodne!. Na zdjęciu z Piotrem Czerwińskim. Lucyna Makowska
Od wczoraj w komisji mienia komunalnego, finansów i rozwoju gospodarczego w radzie miejskiej Żarach, zasiadać będzie już nie ośmiu, a aż 10 radnych!

Tak na wczorajszej sesji rady miejskiej zdecydowała jej większość. Pod wnioskiem o doszacowanie komisji, w której i tak pracuje już ośmiu radnych podpisali się radni Łukasz Matyjasek i Aleksander Słowikowski, obaj z klubów obozu rządzącego. Uzasadnili to usprawnieniem prac komisji. Jaki jest rzeczywisty powód zmian? Żarscy radni pracują w czterech komisjach. Najliczniejszymi ( po 8 radnych) są komisja rewizyjna i mienia komunalnego. Pozostałe składają się odpowiednio z sześciu i czerech radnych. Dlaczego więc jedna z najliczniejszych wymaga wsparcia?

-Tu chodzi wyłącznie o blokowanie naszej pracy – wylicza Edyta Gajda, radna Żarskiej Koalicji, zasiadająca w komisji mienia komunalnego- Jesteśmy jedyną niezależną od burmistrzów komisją. Na cztery kluby w radzie, szefami trzech, są radni z Forum Samorządowego (z tego klubu wywodzi się burmistrz Danuta Madej) oraz Klubu Dobre Miasto, Lepszy Powiat (klub radnych wiceburmistrza Olafa Napiórkowskiego).

Już nie mają większości

- Dotąd mieliśmy w komisji komunalnej większość. Żaden z radnych FS nie zabiera głosu, sam z siebie, w trakcie sesji dostają kartki i z nich czytają, czasem nawet nie rozumieją co. Wstyd mi za nich!- kwituje Lucyna Grzybowicz, radna Lewicy

Zdaniem E. Gajdy nieprzypadkowy jest czas zmiany osobowej komisji. - Jesteśmy w przededniu opiniowania budżetu. A przy składzie takim jak do tej pory istniało niebezpieczeństwo, że budżet nie dostałby pozytywnej oceny komisji. Dokooptowanie dwóch radnych związanych z panią burmistrz daje taką gwarancję- ostro komentowała zmiany E. Gajda, zwracając się do radnych rządzącej koalicji. Zgarnęliście wszystko co możliwe, by samodzielnie rządzić. To jest nie do przyjęcia. A komisja rewizyjna? Zwyczajem w naszym mieście było, że to ona miała kontrolować posunięcia burmistrza i jednostek podległych, dlatego jej szefem zawsze był radny z opozycji. Obecnie wątpię by spełniała swą rolę. Nie cofniecie się przed niczym, by kontrolować radę. Jako klub Żarskiej Koalicji nie godzimy się na taką hucpę, arogancję i bezczelność.

Radny: głupie pytanie, głupia odpowiedź!

Radny Arkadiusz Lis, zjawił się na obradach komisji mienia, zanim został formalnie jej członkiem. Do niedawna był radnym opozycji, ale zmienił barwy. – Zapytałem radnego co robi na naszej komisji i usłyszałem, że go zmuszono do uczestnictwa- relacjonował A. Jaworski. Podczas sesji A. Lis przyznał, że takie pytanie faktycznie padło.- Uznałem je za nieformalne, takie spod łokcia – tłumaczył A. Lis.- Głupie pytanie, głupia odpowiedź, powiedziałem rzeczywiście, że mi kazali. Ale powód był taki że interesuję się sprawami miasta.

Za zwiększeniem składu komisji było 17 radnych, przeciw- czterech.

W komisji mienia komunalnego, finansów, i rozwoju gospodarczego pracować będą: Halina Majeryk, Piotr Czerwiński, Edyta Gajda, Marcin Grubizna, Adrian Jaworski, Magdalena Lenczyk, Łukasz Matyjasek, Joanna Werstler-Wojtaszek, Arkadiusz Lis, i Bogdan Hadryś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska