Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żary zapraszają na Festiwal Telemannowski

Janczo Todorow
W żarskiej szkole muzycznej szlify zdobywają następcy wielkiego kompozytora. Na zdjęciu: Sylwia Kamzelska – Bronowicka uczy Natalię Kratiuk gry na wiolonczeli.
W żarskiej szkole muzycznej szlify zdobywają następcy wielkiego kompozytora. Na zdjęciu: Sylwia Kamzelska – Bronowicka uczy Natalię Kratiuk gry na wiolonczeli. fot. Janczo Todorow
To już szósty festiwal ku pamięci wielkiego kompozytora.

Na początku były skromne koncerty poświęcone mistrzowi muzyki barokowej, dziś jedyny w kraju Festiwal Telemannowski. Potrwa dwa dni - jutro i w niedzielę, a na scenie wystąpią uczniowie, a także i sławy muzyczne.

W 1704 roku Georg Philip Telemann przyjechał do Żar jako 23-latek, na zaproszenie hrabiego Promnitza i objął prowadzenie jego nadwornej kapeli. W Żarach, gdzie z przerwami przebywał przez cztery lata, napisał m. in. suitę ,,Partie Polonaise'' oraz kompozycje Alla polacca.

Na flet i klawesyn
O Telemannie głośno w mieście od kilku lat, odkąd Waldemar Wolski, dyrektor szkoły muzycznej zaczął organizować co roku koncerty poświęcone wielkiemu kompozytorowi. Udało mu się przekonać decydentów, że warto zorganizować Festiwal Telemannowski.

W tym roku przyjadą takie sławy muzyczne, jak flecistka Ewa Murawska, Maria Banaszkiewicz - Bryła (klawesyn) i wybitny dyrygent Marcin Sompoliński. Przyjadą także uczniowie z Niemiec, z zaprzyjaźnionej szkoły muzycznej w Weisswasser oraz z konserwatorium w Magdeburgu.

- W tym roku festiwal trwa dwa dni, wydarzeniem będzie występ Poznańskiej Orkiestry Kameralnej "Collegium F", obok utworów Telemanna, usłyszymy także muzykę Vivaldiego, Bacha, Góreckiego - mówi W. Wolski. - Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wsparli finansowo, bez ich pomocy trudno byłoby ją zorganizować.

Sala za dwa lata

Dyrektor Wolski zdradza, że jego zamiarem jest poszerzyć Festiwal o konkurs instrumentalny poświęcony Telemannowi. Wówczas do miasta zjechaliby się wykonawcy z całego kraju oraz z zagranicy. Impreza trwałaby wówczas więcej, niż dni. Zapewnia, że będzie to możliwe dopiero po zakończeniu modernizacji sali koncertowej przy szkole, która wciąż trwa. - Wiele wskazuje na to, że nasza sala będzie gotowa za dwa lata - zaznacza dyrektor.

PROGRAM FESTIWALU
Sobota, godz. 18.00 (sala Luna) - polsko niemieckie zespoły kameralne uczniów szkół muzycznych z Żar i Weisswasser oraz konserwatorium w Magdeburgu, Bartosz Woroch (skrzypce), Aleksandra Tomasińska (skrzypce) i Arnold Dąbrowski (fortepian).

Niedziela, 18.00 (Luna) - Poznańska Orkiestra Kameralna "Collegium F" pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego oraz Maria Banaszkiewicz Bryła (klawesyn), Ewa Murawska (flet) i Agata Jeleńska (skrzypce) wykonają koncert z cyklu "Cztery pory roku" Vivaldiego, V Koncert Brandenburski J.S. Bacha, suitę "Colas Breugnon" Bairda oraz trzy utwory w dawnym stylu Góreckiego.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska