Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarybiono Jezioro Raduszeckie oraz Jezioro Dychowskie przy elektrowniach wodnych. Akcję zorganizowała spółka PGE Energia Odnawialna

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Zarybianie lubuskich jezior przez PGE Energia Odnawialna.
Zarybianie lubuskich jezior przez PGE Energia Odnawialna. PGE Energia Odnawialna
PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, zarządzająca m.in. elektrowniami wodnymi Dychów i Stary Raduszec, przeprowadziła akcję zarybiania Jeziora Raduszeckiego i Jeziora Dychowskiego.

Celem akcji PGE Energia Odnawialna było wzmocnienie populacji trzech gatunków ryb charakterystycznych dla regionu krośnieńskiego czyli: lina, karpia i karasia pospolitego. Do obu zbiorników trafiło ponad pół tony dwuletnich ryb wyhodowanych w Ośrodku Zarybieniowym Polskiego Związku Rybackiego w Trzebuli.

Na miejsce zostały one przetransportowane samochodem ciężarowym wyposażonym w specjalistyczny sprzęt tj. basen z systemem napowietrzania wody i tzw. rękaw do bezpośredniego wpuszczania ryb do wody.

- PGE Energia Odnawialna przykłada bardzo dużą wagę do ochrony środowiska. Akcja zarybiania to kolejna inicjatywa ekologiczna, która jest tego dowodem. Dbając o faunę rzeczną budujemy również przy naszych elektrowniach przepławki, dzięki którym ryby mogą bezpiecznie migrować – mówi Sławomir Szostak, dyrektor PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Dychów.

Jedna z takich przepławek została wybudowana w zeszłym roku na Stopniu Wodnym Stary Raduszec. Jej konstrukcja została tak zaprojektowana, że uwzględnia cechy gatunkowe oraz możliwości i potrzeby wszystkich organizmów żyjących w rzece.

- Przepławka ma ok. 130 metrów długości - informuje Maciej Gelberg, rzecznik prasowy spółki PGE Energia Odnawialna. - Składa się z 26 komór przeprawowych oraz basenów spoczynkowych, wyłożonych warstwą otoczaków i dodatkowych półmetrowych kamieni. W przegrodach z palisady drewnianej znajdują się też 30-40 centymetrowe szczeliny (przesmyki), którymi przepływają ryby.

Jezioro Raduszeckie jest sztucznym zbiornikiem wodnym powstałym na rzece Bóbr. Akwen jest podzielony przez most na dwie części. Z jednej strony znajduje się Elektrownia Wodna Raduszec Stary, a na drugim końcu Elektrownia Dychów.

Zarybianie lubuskich jezior przez PGE Energia Odnawialna.

Zarybiono Jezioro Raduszeckie oraz Jezioro Dychowskie przy e...

Dwie elektrownie wodne w powiecie krośnieńskim

Wchodząca w skład hydrowęzła dychowskiego Elektrownia Wodna Stary Raduszec jest ostatnią elektrownią na rzece Bóbr w pobliżu jej ujścia do Odry. Uruchomiono ją w 1935 r. i w przeciwieństwie do wielu innych tego typu obiektów przetrwała nienaruszona czas wojny i okres po jej zakończeniu. W elektrowni zamontowano dwie turbiny typu Kaplana sprzężone z generatorami synchronicznymi, każda o mocy 1320 kW, pozwalające na średnioroczną produkcję na poziomie 12 GWh.

Elektrownia Wodna Dychów to najstarsza w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Zbudowana jeszcze przed II wojną światową pracuje w systemie hydrowęzła dychowskiego. Jest zasilana przez kanał derywacyjny o długości 20,4 km doprowadzający spiętrzone – na jazie w Krzywańcu – wody rzeki Bóbr do górnego zbiornika elektrowni (Jeziora Dychowskiego). Elektrownia jest wyposażony w trzy turbozespoły pionowe z turbinami Kaplana o łącznej mocy blisko 88 MW.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska