Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarzuty za przemyt nielegalnych imigrantów z Syrii i Iraku na granicy polsko-białoruskiej

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wśród imigrantów byli obywatele Iraku oraz Syrii, dla których Polska była krajem tranzytowym
Wśród imigrantów byli obywatele Iraku oraz Syrii, dla których Polska była krajem tranzytowym fot. Twitter / 16 Dywizja Zmechanizowana
Wśród imigrantów byli obywatele Iraku oraz Syrii, dla których Polska była krajem tranzytowym. Ich celem były przede wszystkim Niemcy oraz inne państwa Europy Zachodniej. Podejrzani od każdej osoby pobierali pieniądze w kwocie kilkunastu tysięcy euro lub dolarów amerykańskich.

Na polecenie Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali 7 osób zajmujących się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej oraz transportowaniem nielegalnych imigrantów przez terytorium Polski do Niemiec. Zatrzymani usłyszeli zarzuty i na wniosek prokuratora 4 osoby trafiły do aresztu.

Przemytnik zatrzymany na autostradzie

Do pierwszego zatrzymania w tej sprawie doszło 26 października 2021 r. Wówczas funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Poznaniu zatrzymali do kontroli drogowej busa i w części ładunkowej ujawnili kilkanaście osób w tym również dzieci. Łącznie pojazdem przewożonych było 17 osób. W toku dalszych czynności ustalono, że kierujący pojazdem posiada aktualny zakaz prowadzenia samochodu. Przy kierowcy znaleziono amfetaminą.

W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że 31-latek, który kierował autem już wcześniej był wielokrotnie karany m.in. za kradzieże, oszustwa, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, uszkodzenie ciała i niestosowanie się do orzeczonego wyroku sądu. Ponadto miesiąc wcześniej opuścił zakład karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności.

Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy, posiadania narkotyków oraz niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Kolejni zatrzymani i zarzuty

W toku dalszych czynności zatrzymano kolejne osoby zaangażowane w organizację nielegalnego przemytu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, w tym odpowiedzialne za zorganizowanie i kierowanie przestępczym procederem. Prokurator przedstawił łącznie 6 zatrzymanym zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy.

Wśród imigrantów byli obywatele Iraku oraz Syrii, dla których Polska była krajem tranzytowym. Ich celem była Republika Federalna Niemiec oraz inne państwa Europy Zachodniej. Podejrzani od każdej osoby pobierali pieniądze w kwocie kilkunastu tysięcy euro lub dolarów amerykańskich.

Łącznie w sprawie zatrzymano 7 osób, w tym zajmujących się werbowaniem kierowców odpowiedzialnych za transport imigrantów, wypożyczaniem busów, ich odpowiednim przygotowaniem, czy wskazaniem lokalizacji odbioru tych osób. Każdy zaangażowany w ten przestępczy proceder miał określoną funkcję oraz zadania do wykonania, za które otrzymywał odpowiednie wynagrodzenie.

Wobec części osób przed Sądem Okręgowym, zapadły już prawomocne wyroki, w tym na kary wieloletniego pozbawienia wolności.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarzuty za przemyt nielegalnych imigrantów z Syrii i Iraku na granicy polsko-białoruskiej - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska