Zasiłek rodzinny. Komu się należy?

Grażyna Mazurek 68 324 88 18 [email protected]
Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra
Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra fot. Wojciech Waloch
Udostępnij:
Córka dostała się do szkoły średniej w Niemczech. Czy od września będzie miała prawo do zasiłku rodzinnego? I czy dostanie dodatek, skoro będzie mieszkać w internacie? Na pytania Czytelników "GL" odpowiada Irena Smuda, naczelnik wydziału świadczeń rodzinnych z Urzędu Miasta Zielona Góra.

* Mam zasądzone alimenty na dzieci od ich ojca. Ale mieszkam z konkubentem. Czy jego dochód będzie brany pod uwagę przy staraniach o świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego?

- Jeśli konkubent nie jest ojcem pani dzieci, nie jest wliczany do składu rodziny, a zatem jego dochody również nie będą liczone przy ustalaniu prawa do świadczeń.

* Córka dostała się do szkoły średniej w Niemczech. Czy od września będzie miała prawo do zasiłku rodzinnego? I czy dostanie dodatek, skoro będzie mieszkać w internacie?

- Tak. We wrześniu trzeba będzie złożyć wniosek o zasiłek rodzinny i dodatek w związku z podjęciem nauki poza miejscem zamieszkania i przebywania w internacie oraz dołączyć do wniosku zaświadczenie ze szkoły z potwierdzeniem, że dziecko zamieszkuje w internacie.
W pani sytuacji powinny być złożone dwa wnioski. Jeden na obecny okres zasiłkowy, na miesiące - wrzesień i październik, a drugi na nowy okres zasiłkowy trwający od 1 listopada. Do drugiego wniosku należy dołączyć zaświadczenia dorosłych członków rodziny z urzędu skarbowego o dochodach za 2009 r.
* Nie mieszkam z mężem. Nie mam zasądzonych alimentów, ponieważ płaci mi je dobrowolnie. Sprawa o rozwód jest w toku. Czy starając się o zasiłek rodzinny muszę wykazać dochody męża?
- Tak. Musi pani przedstawić dochody małżonka. Zgodnie z definicją ustawową rodziny zawartą w art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do składu rodziny wlicza się małżonków i dzieci pozostające na ich utrzymaniu, niezależnie od toczącej się sprawy rozwodowej i miejsca zamieszkania małżonka. Po rozwodzie zmieni się sytuacja rodzinna i wówczas w składzie rodziny będzie jeden z małżonków i dzieci. Sąd postanowi przy którym z małżonków pozostają dzieci i ten rodzic w sytuacji gdy sąd zasądzi alimenty od drugiego z rodziców, może ubiegać się o świadczenia rodzinne. Gdy zasądzone alimenty nie będą płacone, a komornik sądowy potwierdzi bezskuteczną egzekucję rodzic nieletnich dzieci może ubiegać się oświadczenia z funduszu alimentacyjnego. Pełnoletnie dzieci same składają wniosek o te świadczenia.
* Jestem w ciąży. Za parę tygodni urodzę córeczkę. Chcę ubiegać się o becikowe. Podobno muszę przedstawić zaświadczenie od lekarza, że byłam pod jego opieką w czasie ciąży. Czy to prawda?
- Tak. Aby otrzymać becikowe, niezależne od dochodu, trzeba przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Od 31 marca br. nie tylko lekarz, ale również położna może wystawić dokument, potwierdzający co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży. A gdy rodzina będzie się kwalifikowała do zasiłku rodzinnego, dostanie pani też dodatek do zasiłku w związku z urodzeniem dziecka - także w wysokości 1000 zł.
Od 1 stycznia 2012 roku rodzic starający się o becikowe będzie musiał do wniosku dołączyć zaświadczenie, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży.
* Jaka wysokość dochodu będzie w tym roku brana pod uwagę przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny?
- Nic się nie zmieniło. Od 1 listopada 2010 r. do 31 października 2011 r. do świadczeń kwalifikuje dochód na osobę w rodzinie w wysokości 504 zł netto, a gdy jest wychowywane dziecko niepełnosprawne - 583 zł.
* Zamierzam teraz ubiegać się o świadczenia rodzinne. Ja nie pracowałem w 2008 roku, a żona teraz straciła pracę. Czy oboje musimy przedstawić zaświadczenie za 2008 rok, skoro ja nie miałem dochodów?
- Tak. Wszyscy zainteresowani świadczeniami rodzinnymi na trwający obecnie do 31 października 2010 roku okres zasiłkowy przedkładają zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach za 2008 rok - nawet wtedy, gdy dochody są zerowe (zaświadczenie potwierdzi ten fakt). Żona fakt utraty pracy udokumentuje przedstawiając świadectwo pracy i np. zaświadczenie z urzędu pracy, że jest osoba bezrobotną bez prawa lub z prawem do zasiłku dla bezrobotnych, którego wysokość netto będzie liczona, jako dochód uzyskany. Dochód z pracy, której już nie ma zostaje policzony jako dochód utracony.
* Czy jak składam wniosek o zasiłek rodzinny na okres od 1 listopada 2010 r., gmina doliczy do dochodu świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłacone mi od połowy 2009 r. i alimenty, które płacił mi ojciec dziecka przez dwa miesiące?
- Tak. Osoba wnioskująca o zasiłek rodzinny, wykazuje wysokość otrzymywanych alimentów od dłużnika oraz kwotę wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego na druku "oświadczenie członka rodziny o wysokości dochodu niepodlegającego opodatkowaniu, który został uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy".
Na tym druku, który jest załącznikiem do wniosku, znajduje się pouczenie wskazujące na rodzaje dochodów nieopodatkowanych, które należy podać.
* Jestem matką dziecka, którego ojciec przebywa za granicą. Sąd zasądził alimenty na dziecko, ale ojciec ich nie płaci. Czy otrzymam świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Tak, jeśli dochód pani rodziny nie przekroczy ustawowego kryterium (725 zł na osobę w rodzinie). Sąd okręgowy wyda informację, że egzekucja za granicą okazała się nieskuteczna, bądź potwierdzi, w sytuacji, gdy nie wiadomo, gdzie jest dłużnik - że nie ma możliwości prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli dłużnik mieszka w kraju, bezskuteczność egzekucji potwierdza komornik sądowy, u którego należy złożyć wyrok zasądzający alimenty.

* Zostałam zwolniona z pracy. Mąż zarabia niewiele. Czy mogę liczyć na zasiłek rodzinny?
- Rodzina występującego o świadczenie rodzinne, musi spełnić określone kryterium dochodowe - 504 zł na osobę lub 583 zł, gdy jest dziecko niepełnosprawne. Jeżeli dochody są większe - rodzina nie otrzyma wsparcia. Gdy nastąpi utrata dochodu, np. w przypadku utraty pracy przez jednego z rodziców i przeliczony dochód będzie poniżej ustawowego kryterium - rodzina dostanie pomoc. Świadczenia rodzinne są przyznawane na okres zasiłkowy - od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego. O świadczenia rodzinne można starać się w trakcie jego trwania, jeśli zmienia się sytuacja dochodowa rodziny.
Należy pamiętać, że gdy rodzina uzyska dochód, którego wcześniej nie było, trzeba go zgłosić, bo może dojść do nienależnego pobierania świadczeń, które trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie