Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zaskakujące wyniki badań. Więcej nietoperzy w bunkrach koło Międzyrzecza (zdjęcia)

Dariusz Brożek
W badaniach uczestniczyła m.in. Martyna Jankowska-Jarek, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.
W badaniach uczestniczyła m.in. Martyna Jankowska-Jarek, studentka Uniwersytetu Gdańskiego. Dariusz Brożek
W podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zimuje o kilka tysięcy więcej nietoperzy, niż przed rokiem. Wczoraj rachowali je przyrodnicy z kilku krajów. Teraz analizują zebrane dane. Ostateczne wyniki będą znane wieczorem.

Liczenie nietoperzy w bunkrach koło Międzyrzecza

W sobotę 72 przyrodników z kilku krajów liczyło nietoperze zimujące w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. - Nie mamy jeszcze ostatecznych wyników. Trwa analiza danych zebranych przez poszczególne grupy. Wiadomo jednak, że nietoperzy jest o kilka tysięcy więcej, niż przed rokiem - poinformował nas dziś w południe dr Tomasz
Kokurewicz
, który kierował badaniami.

Poniemiecki bunkry w okolicach Międzyrzeczu i Lubrzy to największe w Unii Europejskiej zimowe siedlisko skrzydlatych ssaków. Od kilku lat ich liczba jednak powoli spadała. W 2008 r. hibernowało tam 37 tys. 693 tych skrzydlatych ssaków, natomiast przed rokiem już tylko 27 tys. 215.

- Wzrost liczby to efekt uszczelnienia systemu. Przed rokiem wchodził tam, kto tylko chciał, choć to teren rezerwatu. Teraz wejścia były zamknięte. To efekt działań podjętych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz władze samorządowe gmin Lubrza i Międzyrzecz - mówi Kokurewicz.

Dziś i jutro przyrodnicy będą liczyć nietoperze w kilkunastu bunkrach, które nie są połączone korytarzami z tzw. centralnym odcinkiem MRU. Wspiera ich 13 ratowników medycznych z Kalisza i Poznania, przewodnicy po MRU oraz miłośnicy tych fortyfikacji ze stowarzyszenia Panzerwerk7 z Międzyrzecza.

W MRU zimuje kilkanaście spośród 25 krajowych gatunków nietoperze. Niektóre potrafią pokonać nawet 260 km., żeby zapaść w sen zimowy w poniemieckich bunkrach. Przyciąga je stała temperatura (oscylująca w granicach 10 stopni Celsjusza) oraz wysoka wilgotność. Dlatego w 1980 w północnej części umocnień utworzono rezerwat Nietoperek, który w 1998 r. rozszerzono na całe podziemia.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska