Zastal powalczył na tyle, na ile mógł z najsilniejszą europejską drużyną. Mistrzowie Polski stracą swoją największą gwiazdę?

Jakub Kłyszejko
Zielonogórzanie mogą stracić swojego lidera. Lokomotiv Kubań Krasnodar złożył ofertę za Gabriela "Iffe" Lundberga. materiały VTB
Zielonogórzanie do przerwy próbowali dotrzymać kroku potentatowi, ale w trzeciej kwarcie Rosjanie odjechali i powiększali swoją przewagę. Mimo wysokiej porażki można znaleźć sporo pozytywów w grze naszego zespołu. Złą wiadomością natomiast jest to, że Zastal Enea BC może stracić swojego najlepszego zawodnika Iffe Lundberga.

Krótko o meczu

Zielonogórzanie źle weszli w mecz i już od początku musieli gonić wynik 9:0. Rosjanie byli naładowani od początku i chcieli jak najszybciej wypracować wysoką przewagę. Już w pierwszej kwarcie było nawet 28:13. Mimo tego, Zastal się nie załamał i potrafił wrócić do gry. Świetnie zaczął drugą kwartę i przede wszystkim celnymi rzutami za trzy punkty doprowadził do stanu 39:34. Punktem przełomowym spotkania okazał się początek trzeciej odsłony meczu. W niej nasi długo zatrzymali się na 49 punktach. CSKA zanotowało serię 14 "oczek" z rzędu i z wyniku 56:49 zrobiło się 70:49. To zamknęło jakiekolwiek szanse mistrza Polski na choćby minimalną porażkę w Moskwie.

Źródło: RUPTLY/x-news

Co na plus?

Na pewno powrót do gry z -15 w pierwszej kwarcie. Zastal choć przez moment postraszył zwycięzcę Euroligi z poprzedniego sezonu. Zrobił to "trójkami", które do przerwy wpadały seryjnie. Niestety w drugiej połowie ze skutecznością było zdecydowanie gorzej, a podopieczni trenera Dimitrisa Itoudisa nie chcieli odpuścić choćby na moment. Indywidualnie na pochwały zasługują Iffe Lundberg i Rolands Freimanis. Duńczyk zdobył 22 punkty. Łotysz zanotował 12, ale przez długi czas musiał zastępować Geofreya Groselle'a, który szybko łapał kolejne faule i przedwcześnie zakończył swój występ w spotkaniu.

Wielkość CSKA, rozłożona rotacja i świetna skuteczność

Rosjanie dawno zapomnieli o delikatnym kryzysie z początku sezonu. W swojej hali sensacyjnie ulegli Parmie Perm i zanotowali porażki w Eurolidze. Teraz maszyna wróciła na właściwe tory i z łatwością ogrywa kolejnych rywali. Trener Itoudis skorzystał w spotkaniu ze wszystkich 12 zawodników. Żaden koszykarz nie przebywał na parkiecie dłużej niż 22 minuty, co tylko świadczy o potędze składu CSKA. Gwiazdy pojawiały się na chwilę, robiły swoje i wracały na ławkę. Mówiliśmy o dobrej skuteczności za trzy Zastalu, to co dopiero można powiedzieć o gospodarzach, którzy trafili 16 z 31 rzutów za trzy. W zbiórkach wygrali 33:26. Rozdali 25 asyst przy tylko 13 zielonogórzan. Mieli osiem strat, a Zastal 13. Mistrz Polski mógł liczyć na sprawienie sensacji jedynie przy słabszym dniu CSKA. Potentat takiego nie miał we wtorek i wysoko wygrał kolejne spotkanie. Jednak nasi koszykarze nie mają się czego wstydzić. Walczyli ambitnie i do połowy trzeciej kwarty byli blisko. Z rywalem tej klasy po prostu nie dało się o wiele więcej zrobić...

Skrót meczu CSKA Moskwa -Zastal Enea BC:

Oferta za Lundberga? Zastal straci gwiazdę?

Duński rozgrywający Gabriel "Iffe" Lundberg zachwyca nie tylko w Energa Basket Lidze, ale również na rosyjskich i europejskich parkietach. Był najlepszym strzelcem swojej reprezentacji w kwalifikacjach do Eurobasketu, wykręca świetne liczby we wszystkich rozgrywkach, a to nie pozostaje bez echa w Europie. Znany dziennikarz Emiliano Carchia, często mający najlepsze źródła poinformował na Twitterze, że Lokomotiv Kubań Krasnodar złożył ofertę za Lundberga.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że "Loko" zaproponuje Duńczykowi o wiele większe wynagrodzenie, niż Zastal Enea BC. Wiemy też, że Lundberg bardzo dobrze czuje się w Zielonej Górze, gdzie przebywa razem ze swoją rodziną. Jakiś czas temu silny europejski klub podpytywał Zastal o trenera Tabaka. Szkoleniowiec nie skorzystał z oferty i zdecydował się zostać w klubie. Miejmy nadzieję, że tak samo postąpi duński rozgrywający. Ewentualne odejście Iffe byłoby ogromną stratą nie tylko dla Zastalu, lecz dla całej ligi.

Trzy razy w domu

Mistrzowie Polski z bilansem 3-6 zajmują dziewiąte miejsce w lidze VTB. Kolejne spotkanie za "cztery punkty" rozegrają we własnej hali 14 grudnia. Do Zielonej Góry przyjedzie Astana, czyli rywal w walce o "ósemkę". Wcześniej, bo już w sobotę 12 grudnia nasi zmierzą się w hali CRS ze Spójnią Stargard. To ważny mecz dla układu tabeli Energa Basket Ligi. Jeżeli Zastal wygra, to do Pucharu Polski awansuje Asseco Arka Gdynia. W przypadku zwycięstwa gości do Lublina pojedzie Anwil Włocławek. Serię domowych spotkań zamknie mecz ze Śląskiem Wrocław. Ten odbędzie się 18 grudnia.