Zastal Zielona Góra przegrał z Siarką Tarnobrzeg. Czwórka nam odjechała

(flig)
Paweł Wiekiera zdobył w Tarnobrzegu najwięcej punktów dla zielonogórzan
Paweł Wiekiera zdobył w Tarnobrzegu najwięcej punktów dla zielonogórzan fot. Tomasz Gawałkiewicz
W pojedynku sąsiadów z tabeli wyraźnie lepsza Siarka. Nasi przez dwie kwarty trzymali wynik. Wszystko rozsypało się w trzeciej kwarcie.

To spotkanie zapowiadano jako mecz kolejki w pierwszej lidze. Zmierzyły się dwa zespoły z góry tabeli, oba zbierające ostatnio dobre recenzje. Stawką było miejsce w czołowej czwórce i możliwość gry w pierwszej rundzie play off z uprzywilejowanej pozycji. Niestety, gospodarze okazali się wyraźnie lepsi. Szkoda, tym bardziej, że połowa meczu nie wskazywała, że zielonogórzanie mogą tak wysoko przegrać. A jednak...

Do przerwy to był bardzo wyrównane i zacięte spotkanie, w którym kilka razy zmieniało się prowadzenie, a żaden z rywali nie mógł odskoczyć dalej niż na odległość kilku punktów. Zaczęło się od trójki Siarki i po chwili prowadzenia 10:4. Potem jednak goście wzięli się do roboty i szybko dogonili rywala. W 6 min po rzucie Michała Wróbla zza linii 6,25 m po raz pierwszy Intermarche Zastal prowadził 13:12. Potem było jeszcze lepiej, bo po kilku szybkich akcjach było 18:14 dla nas. Siarka jednak szybko skontrowała i do końca kwarty było remisowo.

Druga to ciągle zacięty bój i walka ,,kosz za kosz" przy stale zmieniającym się prowadzeniu. Ostatni raz górą nasi byli w ostatniej minucie pierwszej połowy. Wówczas rzut Łukasza Wiśniewskiego wyprowadził nas na 50:48. Gospodarze, jeszcze przed przerwą, za sprawą Bartosza Krupy doprowadzili do remisu.
Kto, biorąc pod uwagę przebieg pierwszej połowy, mógł przypuszczać, że rezultat 50:50 będzie ostatnim korzystnym dla nas?

Tak się stało. Gospodarze wyszli na parkiet z agresywną, strefową obroną, skutecznością na co - i to jest zaskakujące - nasi nie potrafili zareagować. Próbowali rozbić strefę rywali rzutami, ale straszliwie pudłowali. Za to goście chwycili wiatr w żagle i systematycznie trafiali. To było momentami deprymujące bo nasi nie potrafili niczym odpowiedzieć. W 28 minucie rzucił Sergiusz Prażmo, było 74:56, a więc przez osiem minut goście zdobyli tylko sześć punktów! To był nokaut, coś zupełnie innego, co zastalowcy pokazywali w kilku ostatnich spotkaniach.

O czwartej kwarcie lepiej nie mówić. Nie było zawodnika potrafiącego przełamać niemoc, trafić, pociągnąć kolegów. Inna sprawa, że Siarka rozegrała znakomite spotkanie. Zawodnikom z Tarnobrzega wychodziło wszystko, nie zwolnili ani na moment. Zastalowcy byli zagubieni , zdołowani i myśleli tylko o końcowej syrenie. Taki słabszy mecz musiał przyjść. Szkoda tylko, że Intermarche Zastal przegrał w takim stylu. Zdobycie przez 20 minut zaledwie 20 punktów (po 10 na kwartę) nie wystawia naszym dobrego świadectwa w tarnobrzeskiej hali.

W pozostałych meczach: Resovia Rzeszów - Stal Stalowa Wola 50:107, MKS Dąbrowa Górnicza - MOSiR Krosno 70:73, Asseco Prokom II Sopot - AZS AWF Katowice 56:65, Żubry Białystok - ŁKS Łódź 72:60, AZS PWSZ Kalisz - Polonia 2011 Warszawa 74:95, Big Star Tychy - Sokół Łańcut 83:62, Znicz Basket Pruszków - Sudety Jelenia Góra 71:74.
1. Polonia 2011 - 27 - 47 - 2280:2007
2. Big Star - 27 - 47 - 2171:1940
3. MOSiR - 27 - 47 - 2093:1938
4. Siarka - 27 - 45 - 2060:1937
5. Intermarche Zastal - 27 - 43 - 2020:1808
6. ŁKS - 27 - 42 - 2100:1978
7. Stal - 27 - 42 - 1966:1854
8. MKS - 27 - 41 - 1951:1873