Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaułek sztuki

Renata Zdanowicz
Fundacja - Nie chcemy nic na siłę - zastrzega Ałła. - Szukamy terenu działań, by pokazać, jak pięknie może wyglądać Łagów. Koncepcja zyskała poklask środowiska artystycznego w kraju.

Fundacja Łagowski Dom Artysty działa od roku 2009, dwa lata później uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Pełni rolę animatora kultury i sztuki w gminie, zajmuje się promocją i rozwojem wszystkich dziedzin sztuk współczesnych oraz rzemiosła i rękodzielnictwa. Powstała z inicjatywy malarki Ałły Trofimenkovej-Herrmann, mieszkającej w Łagowie.

Społecznie działająca grupa wraz z wolontariuszami wspiera rozwój artystyczny ruchu profesjonalistów i amatorów. Jednym z przykładów jest cykl „Niebo w zieleni”, słynne na całą Polskę międzynarodowe plenery malarskie noszące imię Jolanty Zdrzalik, słynnej zielonogórskiej artystki. Prace poplenerowe wystawiane są na wernisażu w Galerii „Magiel Łagowski”. Trzy lata temu, w jednym czasie z plenerem malarskim, powstała tradycja prowadzenia Sympozjum Rzeźbiarzy, którego efektem jest powstający w Łagowie Park Rzeźb. Plenerom towarzyszą warsztaty artystyczne i rękodzielnicze, wystawy, a całość zamyka pamiątkowy katalog. Przez cały ubiegły rok prowadzone były twórcze spotkania profesjonalistów i lokalnych amatorów. Warsztaty obejmowały: zajęcia z malarstwa i rysunku, rękodzielnictwa, malowania na szkle i płótnie, rzeźbienia w kamieniu i drewnie, wykonywania elementów dekoracyjnych ze słomy, gliny i ceramiki. Nowatorskim elementem stały się zajęcia z fotografii i filmu oraz innych technik wizualnych. W listopadzie ub. roku najlepsi akwareliści kraju dawali dwutygodniowe lekcje otwarte malowania akwarelami.
W tym roku Fundacja Dom Artysty realizuje projekt pod roboczą nazwą Zaułek Sztuki/ Miasto Artystów. Inicjatywę tę wsparło ogólnopolskie środowisko artystyczne oraz władze gminne i wojewódzkie. Opiera się ona na całorocznej promocji Łagowa jako miasta artystów. Jednym z celów są znaki pamięci jako upamiętnienie artystów związanych z Łagowem (malarze, muzycy, literaci, filmowcy). - W czerwcu ustawimy trzy tablice. Pierwszy znak poświęcony będzie artystce Jolancie Zdrzalik, długoletniej organizatorce plenerów malarskich w Łagowie - zapowiada Ałła Trofimenkova-Herrmann. Koncepcja zakłada też opracowanie projektów formy reklam dla wszystkich instytucji usługowych w Łagowie, koncepcji wizualnej wjazdów w kierunku Łagowa oraz wnioskowanie do rady gminy o nadawanie Honorowego Obywatelstwa dla zasłużonych z zakresu kultury.

Fundacja tworzy warunki oraz wspiera działalność artystyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Dąży do stworzenia unikalnego miejsca międzynarodowych spotkań osób, uprawiających różnorodne gatunki sztuki. Stąd konieczność rozbudowy domu pracy twórczej – Galerii „Magiel”. - Pracujemy nad artystyczną bazą z prawdziwego zdarzenia. Już uporządkowaliśmy teren, mamy projekt i pozwolenie rozbudowy Galerii „Magiel”. Zapraszamy wszystkich, którzy pomogą nam wybudować Dom Artysty w Łagowie do współpracy - apeluje szefowa Fundacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska