Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawieszą spis burmistrzów

Eugeniusz Kurzawa
Barbara Kostyra szuka na ścianie nowego miejsca dla wykazu prac magisterskich o mieście, bo chce także gdzieś zmieścić historyczny wykaz wszystkich burmistrzów Zbąszynia
Barbara Kostyra szuka na ścianie nowego miejsca dla wykazu prac magisterskich o mieście, bo chce także gdzieś zmieścić historyczny wykaz wszystkich burmistrzów Zbąszynia fot. Bartłomiej Kudowicz
Bibliotekarki starają się na własną rękę edukować mieszkańców. Mają np. specjalne teczki, które od 39 lat pęcznieją od wycinków prasowych o Zbąszyniu.

Niektóre prace dyplomowe o mieście

Niektóre prace dyplomowe o mieście

* Andrzej Banach, "Kozioł - ludowy instrument Ziemi Lubuskiej" (Akademia Muzyczna Warszawa)
* Zdzisław Linkowski, "Stefan Garczyński, wojewoda poznański" (Uniwersytet Adama Mickiewicza Poznań)
* Łukasz Papaczek, "Społeczna tożsamość mieszkańców małego miasta w okresie transformacji. Na przykładzie Zbąszynia" (UAM Poznań)
* Piotr Zieliński, "Dzieje węzła kolejowego w Zbąszyniu" (WSP Zielona Góra)
* Alina Bok, "Źródła do dziejów Zbąszynia" (Uniwersytet Zielonogórski)

- Wywiesimy w ramce za szybą spis wszystkich dotychczas "panujących" burmistrzów Zbąszynia - zapowiada Barbara Kostyra, kierowniczka biblioteki. Spis obiecał dostarczyć Witold Silski, zajmujący się promocją miasta.

- Kiedyś wisiał na ścianie w ratuszu, ale podczas remontów szyba się zbiła i zniszczyła tekst - przypomina Silski. Na szczęście zachował spis w komputerze. - To żaden problem wydrukować, oprawić i zawiesić u nas - deklaruje pani Barbara. - Niech ludzie przyglądają się, niech wiedzą, jak dawne tradycje samorządowe są w naszym mieście!

Rzeczywiście, ze spisu wynika, że pierwszy odnotowany zbąszyński burmistrz, Jakóbiec, rządził miastem już w 1440 r.! Zaledwie "parę lat" po bitwie pod Grunwaldem. Do dziś w niepełnym zestawieniu włodarzy grodu wylicza się aż 60 burmistrzów. Mało które miasto może się pochwalić tak długą listą.

- Od dawna mamy już na ścianie w holu wykaz prac magisterskich i dyplomowych o mieście - pokazuje kierowniczka. Jest to źródło informacji zawłaszcza dla uczniów i studentów piszących rozprawy o różnych lokalnych sprawach.

Bardzo cenna i pomocna jest też półka z regionaliami, ciesząca się dużym wzięciem wśród czytelników. Wydawnictwa dotyczące miasta, legendy, periodyki Regionu Kozła, wszystko to bywa często wypożyczane, co widać po stopniu zużycia okładek. Szczególnie sięga po nie młodzież. - Regionalizm jest "na topie" - twierdzi szefowa biblioteki.

Placówka prowadzi też, co jest chyba rzadkością, skoroszyty wycinków prasowych dotyczących miasta i okolicy. - Po prostu przeglądamy regionalną i lokalną prasę, potem kserujemy to, co dotyczy Zbąszynia i Regionu Kozła, następnie nożyczki w ruch, artykuły wycinamy i wklejamy - objaśnia bibliotekarka Danuta Kortus.

Początek zbierania publikacji przypada na rok 1968. Wtedy panie po prostu wycinały artykuły bezpośrednio z gazet. Na przykład z nieistniejącego już "Życia Nadobrza", które wcześniej jako "Głos Wolsztyński" ukazywało się w powiatach nowotomyskim i wolsztyńskim. Nie brak tekstów z "Głosu Wielkopolskiego", "Gazety Poznańskiej", zaś od 1975 r. z "Gazety Lubuskiej". A w późniejszym czasie z pisma "Dzień po dniu", "Dzień wolsztyński" i innych, jeśli pisały o grodzie Zbąskich.

Do tej pory nazbierało się ponad 20 teczek z wycinkami i odbitkami. Do nich dochodzą całe, nie ruszone nożyczkami, komplety lokalnej prasy, jak właśnie pieczołowicie oprawiany "Zbąszynianin".

Warta odnotowania jest też informacja dotycząca przeszłości samej książnicy. Rok temu minęło jej 60-lecie. Udało się odtworzyć listę powojennych kierowników biblioteki. Wprawdzie panie uważają, że to nie jest aż takie ważne, ale naszym zdaniem i ona powinna się znaleźć na "ścianie pamięci".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska