Zawód dziś jest w cenie, nie tytuł, bo wymaga tego rynek

bt
Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu  w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik do spraw Młodzieży
Piotr Mazurek, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik do spraw Młodzieży Fot. Sylwia Dąbrowa
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Powstanie nowa wieloletnia strategia polityki młodzieżowej, dokument rządowy określający główne priorytety polityki państwa na rzecz młodego pokolenia Polaków. Będzie to pierwszy taki dokument w oparciu o rozmowę z głównymi zainteresowanymi. To ewenement w skali europejskiej.

Z Piotrem Mazurkiem, inicjatorem konsultacji - Pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, rozmawiał Janusz Życzkowski.

Konsultacje rządu z młodzieżą dotarły do Lubuskiego. Czy możemy mówić o jakiejś szczególnej specyfice młodzieży z naszego województwa, czy to jest wspólny mianownik oczekiwań i poglądów pokolenia dla całego kraju?

Jest wiele tematów wspólnych, które dotyczą młodzieży bez względu na region zamieszkania. Te regionalne są gdzieś na dalszym planie. Niemniej wszystkie, które się pojawiają w czasie tych, prowadzonych od lutego konsultacji, wszystkie one są zgłaszane na bieżąco w formie postulatów do rządu Mateusza Morawieckiego i będą uwzględnione w Polskim Ładzie. Najczęstszym z postulatów jest dostęp do mieszkań. Młodzi mówią, że wieloletnia perspektywa, kredyty trudne do wzięcia, to są bariery, z którymi muszą się mierzyć i to rządowe wsparcie w formie zabezpieczenia wkładu własnego jest czasem jedyną możliwą drogą do uzyskania własnych kluczy do M. Drugi postulat dotyczy obciążeń podatkowych, którym Polski Ład wychodzi naprzeciw, zwiększając kwotę wolną od podatku, podnosząc drugi próg podatkowy (ukłon w stronę klasy średniej) i obniżając podatki dla 18 milionów Polaków. Trzecia sprawa, to prawa rynku pracy, gdzie młodzi ludzie dotknięci są w sposób szczególny nadużywaniem umów śmieciowych. To także będzie zmieniane.

Czy te zmiany będą w stanie zatrzymać depopulację Lubuskiego, a może odwrócą trend i region będzie kierunkiem emigracji z innych województw?

Młodzi wskazują jasno, że jest problem w braku związku między systemem kształcenia, a zapotrzebowaniem na rynku pracy. To jest w Lubuskiem, Opolskiem, Warmińsko-Mazurskiem bardzo dostrzegalne. Rząd ten problem widzi i szuka realnych, skutecznych rozwiązań. W tym roku uruchomiony został Polski Inkubator Rzemiosła, operacyjnie ulokowany w Narodowym Instytucie Wolności, w naszej agencji wykonawczej. Celem programu jest wspieranie modelu kształcenia dualnego, uświadamianie młodym, że są zawody, na które zapotrzebowanie jest wszędzie i coś takiego jak zastępowalność pokoleń, co wmawiano nam w III RP, nie istnieje. Rynek usług jest szeroki i kształcenie branżowe, bezpośrednio u pracodawcy przynosi, jeśli podjęte w odpowiednim czasie, dochodowy zawód. To staje się z kolei atrakcyjniejszą formą zawodowego odnalezienia się w życiu. Czas, kiedy mówiło się, że byle jakie studia, ale studia, już się skończył. Zawód dziś jest w cenie, bo wymaga tego rynek. Wybór jest i praca jest, tylko trzeba o tym myśleć w czasie wyboru edukacji.

To czwartkowe spotkanie było zorganizowane dzięki dość szerokiej współpracy...

Te spotkania są organizowane przez Pełnomocnika Rrządu ds. Polityki Młodzieżowej wspólnie z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem, czyli pierwszym w historii Polski organem takiego stałego, systemowego dialogu i współpracy pomiędzy przedstawicielami władz publicznych, a środowiskami młodzieżowymi. Jednym z członków tej rady, reprezentującym Lubuskie, jest profesor Jacek Kurzępa, socjolog młodzieży, który zajmuje się młodzieżą w aspekcie społecznym od wielu lat i ta jego wiedza i doświadczenie są dla nas niezwykle cenne. Podziękowania także dla wojewody Władysława Dajczaka i pani kurator Ewy Rawy.

Dziś kolejne elementy konsultacji...

Tak, będziemy podsumowywać i formułować już konkretne wnioski, które będą punktem wyjścia do powstania tej nowej wieloletniej strategii polityki młodzieżowej, czyli tego dokumentu rządowego określającego główne priorytety polityki państwa na rzecz młodego pokolenia Polaków i co jest szczególnie ważne, pierwszy raz taki dokument powstaje w sposób partycypacyjny, czyli w oparciu o rozmowę z głównymi zainteresowanymi. To ewenement w skali europejskiej i warto się tym dorobkiem partycypacyjnym w demokracji bezpośredniej chwalić.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie