Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zawodowcy na rynku pracy", czyli targi edukacyjno-zawodowe w Sulęcinie. Czego szukają pracodawcy? W cenie kwalifikacje i... chęci

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
W Sulęcinie trwają targi edukacyjno-zawodowe.
W Sulęcinie trwają targi edukacyjno-zawodowe. Anna Moyseowicz
W czwartek i piątek (26 - 27 maja) w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie odbywają się powiatowe targi edukacyjno-zawodowe pod hasłem "Zawodowcy na rynku pracy". Pierwszego dnia wydarzenia młodzież mogła zapoznać się z ofertą pracodawców, a także uzyskać porady zawodowe, z kolei w piątek w swoje progi będą zachęcać uczelnie wyższe, a także sama szkoła, która organizuje w tym czasie Drzwi Otwarte.

Zainteresowanie targami edukacyjno-zawodowymi w Sulęcinie

Tegoroczne targi przyciągnęły wielu zainteresowanych. - Uczniom brakuje informacji o pracodawcach na terenie powiatu sulęcińskiego, a tutaj mogą się z nimi spotkać bezpośrednio. Często zadają pytania o zarobki, o to, czy praca jest w systemie zmianowym, o możliwość delegowania za granicę. Z kolei jutro będą prezentować się uczelnie wyższe w województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Uczniowie zamierzający podjąć dalszą edukację, będą mogli zapoznać się z ich ofertą. Mimo tego, że niedawno skończyły się matury, a w przyszłym tygodniu rozpoczynają się egzaminy zawodowe, uczniowie na hasło "targi" odpowiadają "My na pewno będziemy wtedy w szkole!" - opowiada Zbigniew Gruca, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Jak dodaje, na targi przychodzą również absolwenci, którzy na przykład czekają na wyniki egzaminów maturalnych. - Mamy coś poza standardową edukacją. Jednego dnia wszystkie klasy po kolei mogą się zapoznać z ofertami - uzupełnia Gruca.

Jak mówi Lidia Bytniewska, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim, w czwartek odbywa się piąta edycja targów, a w piątek szósta, choć całość jest przeznaczona dla uczniów jednej szkoły. - Mamy zazwyczaj około 500 zwiedzających. Przyjeżdżają też uczniowie szkół zewnętrznych i ostatnie klasy szkół podstawowych, aby poznać ofertę tej placówki. To impreza otwarta, ale jesteśmy nastawieni na uczniów właśnie zespołu szkół, bo młodzież kształci się tu w wielu specjalizacjach - tłumaczy organizatorka.

Stanowiska wielu pracodawców i nie tylko

W szkole swoje stoiska mieli głównie lokalni pracodawcy, ale pojawiły się również między innymi Komenda Powiatowa Policji, Straż Pożarna, Wojskowe Centrum Rekrutacji, Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie, Ochotnicze Hufce Pracy w Gorzowie Wielkopolskim.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko policji.

Uczniowie pytają przede wszystkim o to, jak wyglądają etapy rekrutacji, jak zacząć swoją przygodę z policją, ale też o kwestie związane stricte ze służbą, na czym polega, jakie są późniejsze perspektywy, pytają oczywiście o pensje. Jesteśmy w policji w stanie wyjść z fajną ofertą zawodową, która daje rozwój, ale też dobre zarobki - mówi starszy sierżant Klaudia Biernacka, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie.

Biernacka zwraca uwagę na to, że służba w policji jest dla osób, które tego naprawdę chcą. - Nie ma co liczyć na normowane godziny pracy, każdy dzień jest inny, dla jednych to będzie wadą, ale myślę, że dla większości młodych ludzi to ogromna zaleta, każdy dzień przynosi coś nowego, każdego dnia też możemy czegoś nowego się o sobie nauczyć, stajemy przed trudnymi zadaniami, dowiadujemy się czegoś o sobie, sprawdzamy się - wyjaśnia i podkreśla, że kandydat do policji powinien posiadać również odpowiednie predyspozycje psychiczne i fizyczne.

Oczekiwania współczesnych pracodawców? Kwalifikacje, zaangażowanie i chęci

A czego oczekują inni pracodawcy? Teresa Sproska, pośrednik pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sulęcinie zwraca uwagę na zaangażowanie. - Mamy możliwości, aby przystosować daną osobę do pracy, może ona odbyć staż, po którym nabędzie umiejętności pozwalające na zaistnienie na rynku pracy. Praca jest, ale najważniejsze są chęci. Zaskoczyła nas bardzo duża świadomość uczniów, jesteśmy mile zaskoczeni, że cieszymy się dużą popularnością. Młodzież, wie że może się do nas zgłosić, że możemy im pomóc, jak wejść na rynek pracy, mają konkretne pytania - dodaje.

Zdobywanie nowych umiejętności

Jak mówi Karina Rogowska, nauczycielka w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, a także doradca zawodowy w projekcie Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Powiecie Sulęcińskim, w ramach którego odbywają się targi, pracodawcy obecnie szukają przede wszystkim pracowników wykwalifikowanych, którzy oprócz wykształcenia i kwalifikacji, są otwarci na zdobywanie nowej wiedzy. - Projekt Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Powiecie Sulęcińskim zaoferował właśnie uczniom cały szereg szkoleń, kursów, certyfikatów, które organizowaliśmy z partnerami w szkole, na przykład z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Sulęcinie czy Ochotniczymi Hufcami Pracy w Gorzowie Wielkopolskim. Uczniowie mieli też dodatkowe zajęcia z doradztwa zawodowego, odbywali kursy umiejętności społecznych, z profesjonalnymi doradcami zawodowymi, konsultantami, uczyli się między innymi etyki pracy i przedsiębiorczości - mówi Rogowska.

Zobacz też: Targi wynalazków i innowacji Katowice

W ramach projektu uczniowie mają możliwość odbycia wielu kursów i szkoleń. - Zrobiłem prawo jazdy na wózek widłowy czy kurs baristy, gdzie nauczyłem się rozróżniać rodzaje kawy, kwasowość, oleistość, jak zrobić dobrą kawę - mówi uczeń Filip Piekarz. Z kolei jego koleżanka Jessika Czajkowska odbyła między innymi szkolenie z organizowania imprez okolicznościowych z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu gastronomicznego, zaawansowany kurs baristy, kurs Młody Kucharz czy płatny miesięczny staż zawodowy w Zamku Joannitów w Łagowie. - Uczyłam się na wszystkie stanowiska, pomoc kuchenną, zastępcę szefa kuchni, szefa kuchni, kucharza - wymienia dziewczyna.

Targi w piątek. Będą uczelnie wyższe i Drzwi Otwarte

W ramach targów w piątek odbędą się również Drzwi Otwarte, w ramach których młodzież i kadra pokazuje sulęcińską placówkę zainteresowanym uczniom ostatnich klas szkół podstawowych. Będzie można zobaczyć między innymi pracę w pracowniach szkolnych i uczniów zajmujących się zarówno geometrią kół w samochodach, jak i gastronomią oraz organizacją imprez.

W piątek będzie można zapoznać się z ofertą placówek wyższych. Są to:

  1. Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim
  2. Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Gorzowie Wielkopolskim Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Sulęcinie
  3. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim
  4. Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
  5. Uniwersytet Szczeciński
  6. Akademia Morska w Szczecinie
  7. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  8. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „MEDYK”
  9. Centrum Nauki i Biznesu ,,Żak”
  10. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie (27.05 – zew. budynku)
  11. Lubuska Izba Rzemieślnicza w Gorzowie Wlkp.
  12. Szkoła Policealna ,,Cosinus’’ w Gorzowie Wlkp.
  13. Politechnika Koszalińska

Organizatorem targów są Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Gorzowie Wielkopolskim, starostwo powiatowe w Sulęcinie i Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska