Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze daj się widzieć na drodze

Czesław Wachnik
Rysynek Tomasz Wilczkiewicz
Z policyjnych kontroli wynika, że nadal wiele aut ma źle ustawione światła drogowe i mijania. W wielu też przepalone są żarówki.

Kazimierz Kuczera pisze: - Kiedy przed kilkoma dniami jechałem rano do pracy samochodem, to niemal przez całą drogę zastanawiałem się czy pojazd z jednym świecącym reflektorem, jaki jedzie za mną, to motocykl czy samochód. Kiedy niemal dojeżdżałem do celu, jadący za mą pojazd dogonił mnie i wtedy z przerażeniem zobaczyłem, że to samochód, który miał sprawny tylko prawy reflektor. Lewy był ,,ślepy''. Przecież takie auta prowadzą samobójcy, którzy chcą zabić siebie i innych.

Opisany przez pana Kuczerę przypadek nie jest odosobniony. Wielu kierowców bagatelizuje wymianę żarówki w reflektorze, choć kosztuje ona wraz z wymianą kilkanaście złotych. Zresztą bardzo często warsztaty czy stacje serwisowe w ramach promocji wymieniają je i ustawią światła bezpłatnie

Co kupować?

Żarówki powinny być halogenowe. W starszych typach aut, liczących ponad 10 lat często stosowano zwykłe, które już po roku gorzej świecą. Druciki wolframowe, które są źródłem światła, czasem się utleniają i osadzając na szklanej bańce, zaciemniając ją.
To powoduje, że widoczność świateł spada nawet o połowę. Jeśli kierowca to zauważy, taką żarówkę powinien jak najszybciej wymienić. W większości aut nie ma z tym kłopotów, ale lepiej poradzić się w warsztacie. Zapytać o rodzaj żarówki i jej moc. Jeśli jest zbyt duża np. 100 W, wtedy na drodze będziesz oślepiał innych kierowców.
Poza tym wtedy żarówka wytwarza zbyt dużo ciepła, więc może szybko się przepalić i doprowadzić do uszkodzenia reflektora.

Bez oślepiania

O tym czy samochód dobrze oświetla drogę decydują też reflektory. Po kilku latach matowieją w nich szyby lub brudzą się odbłyśniki (lustra). Wtedy najlepiej wymienić reflektor, ale niestety jest to kosztowne. Tańszym sposobem jest wymontowanie tej części i umycie w cieplej wodzie z płynem do mycia naczyń. Przy okazji zlikwidowana zostanie korozja na stykach lub kostce.
Przed wyjazdem na drogę, koniecznie trzeba ustawić światła. W przeciwnym wypadku możesz oślepiać innych użytkowników drogi.

Trochę kultury

Nie oślepiaj innych. Zmieniaj światło drogowe na mijania, już w momencie dostrzeżenia tylnych świateł samochodu, który jedzie przed tobą. Jadąc za samochodem, nie ,,trzymaj się" jego zderzaka. To niebezpiecznie i oślepiasz kierowcę jadącego przed tobą.

Ograniczaj jazdę z włączonymi światłami przeciwmgłowymi. Używaj je tylko w czasie mgły lub deszczu. Przy normalnych warunkach jazda z tymi światłami, szczególnie tylnymi utrudnia życie innym zmotoryzowanym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska